Prípad Karel Gott

Mal svoj vek a aj keď vyzeral ešte nedávno vo forme, skonal.

Karel Gott je nepochybne umelecký fenomén, jedinečný symbol obdobia - ale o tom nechcem hovoriť, dostatočne až nadmieru budú teraz jeho kultúrny a spoločenský dopad rozoberať iní. Chcem len upozorniť na jeden aspekt jeho osoby.

Už včera, deň po jeho smrti, sa vyrojili v Denníku N, ale aj inde zlostné a nenávistné poznámky, odsúdenia a žarty. Je to úplne nezvyčajné, nikdy sa v týchto našich končinách verejne takto nekope do akejkoľvek zosnulej celebrity.

Niektorí by si mohli myslieť, že sa Gottovi vyčíta jeho spolupráca s komunistickým režimom. To by bolo naivné, s komunistami spolupracovali všetci umelci a je to dávno prekonaná téma.

Chcem tu povedať, že hlavný dôvod na pľuvanie na Gotta sú jeho síce nečasté, ale zato dosť jasné vyjadrenia o tom, že svetu vládne plutokratický režim. Nebudem tu skúšať presnejšie interpretovať, čo všetko za posledných 30 rokov povedal, ale je to tento jeho protisystémový postoj, pre ktorý ho anglosionistickí poskoci odsúdili na zatratenie.

Príznačné je, že si to nedovolili za jeho života, pretože jeho kredit bol naozaj ohromný. Ako zbabelí psi to ale vyskúšali hneď po jeho smrti.

Zdá sa ale, že aj tu to podcenili a odpor verejnosti proti hanobeniu mega umelca je naozaj prisilný. Svoje články už stiahli, pomenili formulácie a možno sa budú tváriť, že vlastne nič proti Gottovi nepovedali. Ale práve preto to tu chcem zaznamenať. Anglosionisti sú nehanebné podlé beštie, ktorých metódou je pľuvanie a vreskot na každého, kto ich prekukne a povie o nich pravdu.

A vlastne chcem aj vyjadriť, že je škoda, že sa človek s takou autoritou a možnosťami ako Gott viac a otvorenejšie neprejavil, že už to nestihol. Je to poučenie pre všetkých. Dokedy chcú čakať? 

 

Jeho rozhovor v Parlamentních listoch

 
Autor: 
forma: 
Ľubov

Táto ich nenávisť je nepochopiteľná. Bude to nejaký iný druh,ľudia určite nie.
Ale poviem tak,začne sa to na nich čoskoro sypať. Oni nie sú priamou príčinou úpadku človečiny,sú ale jej symbolom. Ak cítime,že sme stratili oveľa viac,ako dobrého speváka,potom sa určite nemýlime.
Taká malá indícia.Dnes na ČT 24 prehovoril na obed pre mňa doteraz neznámy Slovák,istý Miro.Hovoril krásnou slovenčinou,a spomínal,ako pred 30 timi rokmi zavolal Gottovi,ohľadom poskytnutia finančnej podpory,1 milión Kč pre túto galériu
https://galeriemiro.cz/historie/ no a on mu tie peniaze po cc pol hodinovom telefonáte poskytol.

Chcem spomenúť,čo Miro povedal na záver: "Včera som sa v noci díval na mesto (Prahu) a pýtal som sa Vesmíru,čím si bratia Česi zaslúžili takého človeka,ako bol Karel Gott."
Asi preto tie nenávistné reakcie podľudí.

ps. Na jar by sa mal objaviť film,v ktorom účinkuje už tesne pred smrťou a hovor í"oveľa viac ." Dúfam,že nepôjde do trezoru

Roland Edvardsen

Ja som tiež rozmýšľal, že niečo k tomuto úmrtiu napíšem (na blog), ale práve preto, že o tom píše teraz každý, tak to radšej nechám tak. Ono Kája bol už v pozícii, že si mohol dovoliť aspoň o čosi viac, iní sa boja, lebo ešte kariérne nie sú tak za vodou, ako bol on: https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/karel-gott-uprchlici-krize-nazor.A... Ale aj tak to bolo stále málo (radšej bol zdržanlivý a politike sa veľmi nevenoval). Je to však dobrý príklad, ako dôležité je mať na svojej strany takéto osobnosti z mediálno-kultúrneho sveta, ako sa systém trasie pred tým, aby si takýto ľudia neotvorili ústa inak než im to diktuje.

Norman

Veru, čokoľvek tu u nás stretneme nie sú príčiny úpadku, ale následky.
Zdroje sú hlavne tam vonku, tu máme do činenie už len so zombies. Tie sú bezcenné, nie sú vhodné ani ako objekty výskumu.

Je to úplne jasné, aj teraz sa prejavuje princíp, že na jednej našej strane je vedomie hodnôt, vedomie ich okamžitej blahodárnosti. Na druhej strane je ich zrútená frustrácia, mizerná bezduchovosť, mentálna slabosť, nemožnosť uspokojenia, neuróza až šialenstvo.
Tu už ani nejde o to, kedy ich porazíme, pretože oni sú potrestaní už teraz, už teraz sa každú minútu trápia vo svojom pekle. Všetky tie ich peniaze, majetky a postavenia sú im naozaj úplne naprd.

Práve som dopozeral diskusiu Na hrane, na Jojke. Zombie Beblavý tam drzo skúšal urážať rečami o klamaní a o starej politike (od "starých politkov" prešiel na "starú politiku" ). Okorenené upreným pohľadom zblízka súperovi do tváre - ako ho to chaldejský poradca učil. No na Blanára si neprišiel, ten to celé rozbil záverečným poukázaním na to, že kým sympatizant Smeru z divákov sa zaujíma o sociálne veci, sympatizantka strany PS-Spolu sa zaujíma o to, či buzeranti budú môcť adoptovať deti. (tá im tú besedu teda správne dokefovala, krava :)

V každom prípade, ako pred 20 rokmi, aj dnes dochádza k "zachraňovaniu Markízy". Snažia sa malovať súčasnosť, ako by sme žili v Amerike ovládanej mafiou. Ale je to bezcenná zgerba a tak aj dopadnú.

mirage

(tipol by som, ze zena mu to stopla)

pocul karel niekedy

https://www.youtube.com/watch?v=CphYX3TfS04

vrbovčan

prirovnal Nohavicovi. Každý režim má záujem mať populárneho človeka na svojej strane.

mirage

/