Referendum alebo štrikovanie? Rovnaký výsledok

Zdalo sa, že vojna v Rusku zmenila situáciu a Smer aj iní upustili od beznádejného plánu zvolať referendum o predčasných vojnách a potom ho vyhrať, presadiť výsledok v parlamente , zorganizovať voľby a podobne. Zdalo sa, že sa tak vyvliekli z beznádejnej aktivity. Ale precenil som ich.

Tri opozičné parlamentné strany, Smer, Hlas a Republika sa pred pár dňami ozvali, že predsalen idú zbierať podpisy za referendum.

Zopakujem - je to úplne zbytočná a beznádejná aktivita. Jediný argument je to, že "čosi robiť treba". Veď dobre, čosi treba, ale referendum má asi rovnaký význam, keby vyzvali ľudí ku štrikovaniu alebo robenia koláčikov z piesku. Tiež podobná zbytočná a nepodstatná aktivita.

Ak by to všetko aj dopadlo pozitívne, petícia a potom referendum, tak k predčasným voľbám dôjde najskôr o rok. To už by bolo aj tak neskoro.

Pripomínam, že nás v priebehu pár mesiacov čaká naozajstná hospodárska kríza, akú nik z nás ešte nezažil, ani tí, čo žili v exotických krajinách tretieho sveta. Vláda buď padne, alebo ju bude treba zhodiť - na petície a referendá nie je čas. Vhodnejšia aktivita je skôr organizovať domobranu, lokálne zásobovanie a podobne. 

Dokonca aj petičná akcia za referendum ako politický nástroj tlaku na prezidentku, aby ho dala zas na Ústavný súd a tak sa (znova) ukázala ako protidemokratická lemra, je zbytočný boj - ona sa už ako vlastizradkyňa ukázala absolútne jasne, hry s referendom sú aj v tomto smere druhoradé.

 

 

slaven1

> Zopakujem - je to úplne zbytočná a beznádejná aktivita.

To záleží od úrovni chápania. Naopak, vyzbierať tieto podpisy v najkratšom čase je veľmi dôležitá aktivita.

Tzv. pokus riešenie stavu v krajine mierovou cestou. Pokus urovnať rozpor s časťou elity krajiny nasmerovanej sa na službu zahraničiu, hlavne USA/UK, malou obetou, politickou cestou.

Voľby chunta tupcov v hlavnej dedine už organizovať nebude. Jediné voľby budú tie, ktoré si zorganizujeme samy. Formu volieb je samotný zber podpisov.

Je to ukázanie, kto má na Slovensku reálnu podporu obyvateľstva. Banda lokajov z vlády by nevyzbierala dostatok podpisov ani na prevzatie dávok na pošte.

> Vhodnejšia aktivita je skôr organizovať domobranu, lokálne zásobovanie a podobne.

Jednoznačne treba organizovať aj domobranu, lokálne zásobovanie a podobne.

https://www.youtube.com/watch?v=ZKy43kSsM5g
[Tlačová beseda predstaviteľov SMER - SD po zasadnutí predsedníctva v Banskej Bystrici]

Norman

Ty neveríš, že budú ešte ako tak normálne voľby, ale veríš, že nejaká otázka v referende bude pre nich dostatočný argument, aby sa vzdali moci (aby považovali svoj mandát za ukončený, a usporiadali voľby). To si protirečíš, na jednej strane defétistický skepticizmus a na druhej ničím nepodložená optimistická nádej.

Ja chápem, že nádej zomiera posledná. Ale keď nie sú k dispozícii meče, šermovať paličkami je zbytočné až kontraproduktívne.

To je môj či náš kvalifikovaný postoj. Nemienim ho propagovať a odrádzať ľudí od podpisu na referende. Koniec koncov, keď tieto tri politické hnutia na viac nemajú, nech vyskúšajú aspoň toto a POUCIA sa, aj ostatných, že takto to nejde. Nazbierať rýchlo podpisy a hodiť to prezidentke, nech je tlak na referendum s lokálnymi voľbami v novembri, nech sa to dlhšie neťahá - no dobre, keď už teda zas do toho vliezli, nech to tak rýchlo spravia, nič iné im už neostáva, keď to ohlásili.
Ak to bude stáť len ten mesiac zbierania podpisov, tak ok. Bude to stáť mesiac dva podpisovania a dosiahne sa ďalšie už zbytočné strápnenie Čaputy (nepodstatnej štetky bez reálnej moci). To nie je zrovna moc. Pritom dnes treba tlačiť hlavne na vládu, na koalíciu, na Matoviča čo by najslabšie ohnivko v americkej reťazi - tak sa dosiahne pád vlády pravdepodobnejšie, ako možným referendom v novembri. Ľudia sú dnes politicky aj ekonomicky zúfalí a boli by schopní činov a morálneho tlaku. Ale ak sa im vytvorí ventil v akejsi možnosti referenda v novembri, akási falošná nádej, ich tlak zasa vyfučí do stratena - TO je ten PROBLEM.

A aby aj ten mesiac nebola škoda práve teraz, keď sa rieši rozhodujúca 6. sankcia a pád Slovnaftu, respektíve
Východoslovenských železiarní a podobných podnikov. Ľudia nesmú dostávať falošné nádeje, ale naopak im jasne ukázať, že stoja na kraji priepasti.
Referendum je (okrem iného) falošná nádej.

slaven1

Ak vezmeme všeľudové hlasovanie (voľby, referendum) ako ukážka vôle národa (to čo si národ želá), tak to skončilo ako fenomén.

Samotné prejavenie vôle národa je rýchle zozbieranie dostatočného množstva podpisov pod referendum.

O výsledkoch referenda rozhoduje volebná komisia + navyše referendum ako nástroj je na Slovensku zablokované aj podmienkou platnosti iba pri +50% účasti, takže sa na to kompradorská elita môže vysrať.

Môžu oklamať o výsledkoch referenda, môžu výhybkárčiť pri účasti. Sú bezbranní pri zbere.

Dôležité je ukázať vôľu, že národ si želá zmenu vlády a na to nám opozícia dáva krásny nástroj:

zber podpisov.

Takže do toto. SNP bez krvi, bez ničenia. Ideál.