Zem sa varí

Ja viem, Guterres je typický poskok globálnych síl a mnohí nezávislí ľudia a osobnosti neveria na "enviromentálne problémy" . Ale Guterres je proste na čele OSN  a to, že ľudia neveria na zlé perspektívy považujem za normálne, ale nemienim sa pridať k ich slabosti. Blízka udúcnosť zemegule zrejme nebude vôbec príjemná.

Tu je krátke video, kde Guterres hovorí o tom, že jul 2023 bude globálne najteplejšéí mesiac za dobu ľudskej histórie. A hlavne, že to zodpovedá prognózam, len to prichádza ovela rýchlejšie.

Nakoniec je jedno, kto a čo hovorí - údaje v tomto smere sa opakujú znova a znova. Zem sa varí - a aj keď je to metafora, v určitom zlysle slova to je priama pravda.

Chcem to tu zaznamenť. Chápem ľudí, čo si robia starosti o budúcnosť ľudstva, o vlastných príbuzných, o našu kultúru a národ - a nechcú žiť v zlých perspektívach - ale tak nie je nič nenormálne, že občas prídu tvrdé časy a tragédie. 

Nedokážem naisto povedať, či globálne oteplenie spôsobuje ľudstvo, aj keď si to myslím, naisto to neviem - ale naisto viem, že zraniteľnosť si ľudstvo privodilo samo. Ak by žilo podľa zákonov prírody, dokázalo by zvládnuť výkyvy teploty. Ale v týchto babylonskych vežiach, v ktorých dnes žije, to nedokáže.

Navyše, enviromentálne tragédie a nedostatky spôsobujú aj to, že sa rozpadá globálna morálka ľudstva. Preto nastávajú vojny v rozsahu, v akom ešte nedávno neboli predstaviteľné. Preto zas začína platiť právo silnejšieho v jeho primitívnom drsnom podaní.

Tieto veci treba písať, aby si o nás budúcnosť nemyslela, že sme boli slepí a sprostí, že sme nevideli, v čom žijeme a kam ideme. Kráčame tam s plným vedomím - a s výsmechom voči hlúpostiam osudu :)

 

 

 

 
Truhlík

Len niekoľko faktov proti neviem čomu.
Klíma na zemeguli kolíše hore dole milióny rokov bez vplyvu človeka. (Bolo aj +12C.)
Toto leto v Európe je chladnejšie ako minulé. Minulé leto bolo chladnejšie ako predminulé. To spolu s miernou zimou zatiaľ ochránilo Európu pred energetickým kolapsom.
Pred 5 000 rokmi na sibírskych ostrovoch žili mamuty a nosorožce. To bolo nedávno. Preto tam Sannikov chodil na zber mamutoviny.
Horší skleníkový plyn ako CO2 je vodná para. Bojuje niekto proti vodnej pare ? CO2 je nevyhnutne nutný pre fotosyntézu a teda pre produkciu kyslíku a teda pre život na zemeguli.
Nie je jediný argument, prečo by veterné a slnečné elektrárne boli lepšie ako atómové.
Zelené technológie nie sú v takom stave aby mohli nahradiť doterajšie spôsoby výroby a transportu energie. Ani účinnosťou, ani ekonomicky, ani ochranou životného prostredia.
Európa 50 rokov prosperovala z lacných ruských energií. Tomu je koniec.

Norman

Vysvetlím tu určitý (,ôj) postoj, nechcem nikoho presviedčať (zvlášť nie o tom, že to bude horšie, ako sa očakáva).
Prvý základný predpoklad je, že ľudstvo má tendenciu si nahovárať lepšie prognózy a lepšie dôvody, ako sú naozaj (nechám zatiaľ bokom tendencie zámerne naháňať strach- podľa mňa sú druhoradé). Nazvime si to "falošný optimizmus".
A teda mi vychádza
1. Dôvod zmien ľudský alebo prírodný? Aj podľa mňa je možno kolísanie teplôt možno dané prírodou, nejakou náhodou alebo nejakým skrytým neznámym faktorom - ale to je teda ten horší prípad. To, že si ľudstvo nahovára, že dokáže tento proces zvrátiť, je jeden z prejavov jeho falošného optimizmu. Ľudský faktor by sa teda možno dal zvrátiť, prírodný sa zrejme nedá.
2. CO2 je jeden fenomén v tejto scéne, podľa mňa zas bolo prejavom určitého "falošného optimizmu", že sa zamerala pozornosť naň - zamerali sa na menší problém. A ešte k tomu na dosť neistý - je naozaj neisté, čo najviac spôsobuje sklenníkový efekt, a človek nemá dobrú predstavu, ako to je s CO2 (odkiaľ to má vedieť, keď si veda protirečí).
3. Atómové elektrárne majú problém s odpadom - ale to môže byť riešiteľné, aj ja som zastánca atomovej techniky. A potom ešte slnečnej, a z nej odvodených. Pravda, ako sa hovorí, najlepší najlepšia kWhodina je ušetrená kWhodina.
4. Fosílne palivá nebudú - možno aj preto sa tak išlo po spalovaní. Akoby ľudstvo ľahšie znieslo, že sa má uskromniť kvôli prostrediu, ako sa uskromniť proste z nedostatku.
5. A súhlasím, že zelené technologie nie sú schopné nahradiť súčasné. Teda súhlasím, že väčšina zeleného humbugu je nepravdivá, zámerne falošná a prípadne proste podvod z rôznych dôvodov.
6. Tento rok na Slovensku je relatívne dobrý, pokiaľ viem, ale takisto verím globálnym číslam, ktoré sú zlé.
.
Sumár: v niečom spolu súhlasíme, v niečom nie, to nie je dôležité - jasne mi príde, že to vidím černejšie, ako ty, aj ako hlásajú ortodoxní zelení. Teda predpokladám, že sa to azda nejako utrasie - ale zmení to spoločnosť, ľudstvo (čo zas nakoniec nemusí byť až také zlo).
V každom prípade je v tejto téme veľmi zúžený výber možností, oficiálne sa to vidí čiernobielo ...
Jednou vetou ešte raz: Podľa alternatívcov mocní klamú ľudstvo tým, že si vymýšľajú problémy, podľa mňa naopak mocní klamú ľudstvo tým spôsobom, že mu nepovedia celú krutú pravdu.

Truhlík

Jediné v čom s tebou nesúhlasím je odpad atómových elektrární.
Rusi majú v plnej prevádzke atómovú elektráreň v Belojarsku BN800, kde spaľujú zmes plutónia a vyhoretého paliva z iných atómových elektrární. Takže táto otázka sa dá riešiť.
Ako hovoríš, plno vecí nie je jasných. Jasné sú len politické heslá na základe, ktorých sa musíme riadiť.

Norman

No, tak to sa spolu dosť zhodneme, vyhorené palivo je vec druhoradá, aj ja som počul, že Rusi také niečo majú ale hlavne podľa mojich predstáve je také niečo aj technicky možné (aspoň ľahšie, ako napríklad funkčná a efektívna fusion technológia, tokamak - ale aj tam je mnoho možné, kto vie).
Ono ale energetický problém, nedostatok energie, je pre túto civilizáciu síce smrteľné nebezpečenstvo, ale na druhej strane je otázne, čo by toto ľudstvo ešte dokázalo vyviesť, ak by malo naozaj dostatok energie! Zničilo by si dosť možno iné ešte dôležitejšie oblasti nutné pre život planéty. Sme naozaj na uzavretej kozmickej lodi, na malom člnku v smrteľnom oceáne - žiaľ, tam sa uberá reálne videnie sveta, selanky už nie sú realistické.
.
Čo sa týka zhody názorov ľudí tu - v oblasti prírody je téma široká a človek si nemôže byť istý - preto sa nemusíme zhodnúť. Nevieme, čo príroda vyvedie zajtra, naozaj nie. Isté sú ale jednoduché primitívne témy - teda napríklad človek a jeho myslenie, spoločnosť a jej štruktúry a ich myslenie. To sú štruktúry tak primitívne, že ich pochopenie a vysvetlenie považujem za jednoduché a isté :-) (len trocha, naozaj len mierne preháňam - človek je naozaj v podstate triviálny chrobák, nič viac).

Truhlík

Pridal som komentár na aktuality.sk k
Slovenskom „prefrčala“ jadrová lobby. Kľúčová otázka ostala bez odpovede | Aktuality
https://www.youtube.com/watch?v=rWbznRSifKg
tento
"
Skrachovaná americká firma Westinghaus nám nanútila mačku vo vreci. Prvý prototyp má byť v prevádzke najskôr v 2035. A otázne je, či vôbec bude. Jadrovú elektráreň totiž dnes vedia postaviť už len 3 štáty - Rusko, Čína, južná Kórea. Toto tu dopadne ako stíhačky F16. Zaplatíme stovky miliárd USD a nikdy ich neuvidíme.
2 štáty už postavili kompaktné jadrové elektrárne a majú ich v prevádzke - Rusko a Čína.
Veľmi správne aktuality.sk v popise videa dali otázku - Kto chce, aby mu rádioaktívny odpad uložili za jeho záhradou? Totiž len ruský koncern Rosatom poskytuje službu dodávky paliva a naspäť odobratie vyhoreného uránového paliva. Takže v súčasnosti v Slovensku nemusia byť trvalé skládky rádioaktívneho odpadu. Len dočasné, zakiaľ si ho Rusi neodvezú. Nikto iný na zemeguli takúto službu neposkytuje a ani sa nechystá.
Rusi vyvinuli technológiu recyklácie jadrového odpadu a uzavretého palivového cyklu. Na tom im ide jadrová elektráreň BN800 plne naložená recyklovaným palivom v komerčnej prevádzke. Podobný výskum v USA a vo Francúzsku zlyhal a zastavili ho.
USA keď chcú predávať jadrové reaktory nech sa najprv naučia obohacovať urán. Lebo celé USA idú na ruskom uráne. Preto aj na ruský urán neboli vyhlásené sankcie.
Zato na ruský plyn sankcie vyhlásené boli. Zabudnite na plynové kúrenie.
"
Za pár sekúnd bol vymazaný.
Niežeby som čakal niečo iné.
Vzápätí mi vymazali:
"
Slovensko sa čoraz viac blíži k bodu, ktorý angličtina nazýva "failed state" - zlyhaný štát. Niekde na úrovni Kosova, Líbye, rovníkovej Afriky. Preto sa Slovensko stalo najchudobnejším štátom v Európe. V princípe Slovensko žije z toho, čo sa ešte nepodarilo zničiť po komunistoch.
Viktor Orbán to nazval - Slovensko sa potáca.
"
Takže voľby pri tejto besnej cenzúre a nemožnosti sa postaviť halucinačnej propagande sú rozhodnuté.

Norman

Je to vážna téma, ak si v tom v obraze, mal by si sa obrátiť na Blahu, na Smer, nech to pridajú do volebnej agendy, nech do dajú, kam môžu.
Slovensko je skrachované, rozpadá sa - opakujem, o tom, že ho nechajú úplne rozbiť rozhodlo sa vtedy, keď sa všetky zbrane dali Ukrajine, možno aj vrátane tých, čo nám USA (ešte) nedodali.
No, čo sa týka volieb, tie nikdy nič nezatvoria natrvalo, vždy je to len jeden z bojov. Vždy sa to oplatí skúsiť, dať smerákom , republike aj hlasu či komu novú šancu, nech sa zas niečo poučia či posunú. Amerika objektívne upadá, hnije znútra, je to jej vina, je to iná amerika, ako bola do polovice 20. storočia, proste zhnila - nie že zhnije, ale už je sračka. To treba odstrániť, nech si smrdia doma aj so svojími negrami.

Ema

Sám vieš posúdiť, či sa niečo - a ako - mení. V prvom rade v tvojom okolí.
Ak nič, môžeš dať zapravdu korporátnemu naratívu, ktorý to tu potrebuje udržiavať čo najdlhšie v stave turbo žravosti.

Len by som si čisto profesionálne dovolila namietnuť, že klíma sa na Zemi nemenila naraz. Až teraz. No tak uvidíme (nebude treba čakať tisíce rokov), čo to prinesie.

Truhlík

Neviem posúdiť zmeny klímy. Nemám na to vzdelanie a ani dostatok informácií. Len mi niečo nesedí na zelenej propagande.
Že sú letá horúcejšie ako predtým, vidím. Toto leto je výnimka.

Jozef Novak

Ani ja nie som študovaný meteorológ. Naštudovaný mám Marxizmus-Leninizmus, aj to dosť povrchne. Keď tu tak sledujem tie hlášky a prorocké vyhlášky ako sa niekto snaží nahradiť Mileniánov ohlasujúcich koniec sveta, napadá ma aj snaha komúnistov o náhradu predchádzajúceho katolíckeho ideologického vedenia ludstva a babičky zbožne sa modliace v kostoloch za dážď dobrú úrodu: "Poručíme vetru dažďu!". To vrtenie hodinkami dopredu-dozadu, aby dokázali že sú pánmi času a namýšlať si nielen to dobré(výčitka Normana), ale aj nahovárať si, že vedia ovplyvňovať a riadiť počasie na celej planéte. Niečo áno, niečo nie, aj to čiastočne. Avšak slnko stále vstáva na východe a zapadá na západe rovnako bez ohladu ako nám posunuli naši terajší bolševici ručičky na hodinkách. Ale správny SEČ je ten, keď slnko nám vrcholí nad hlavami o 12:00h. A obávam sa, že aj s tou globálnou výmenou klimatizácie to bude možno nejak podobne. Chcel som počas svojho života nejako prispieť nie odvráteniu nejakej pohromy, ale k zachovaniu tej prírody, aby tu bolo miesto a príjemné miesto pre všetkých, všetky živé tvory. Ale ked vidím ten vrelý NEzáujem, od tých čo dookola rozprávajú o akejsi blížiacej sa pohrome, ale inak čakajú na nejakého Godota, tak prečo by ma to malo znepokojovať. Možno príde Godot, možno Jozef, možno Novak, prípadne Ema...

Ema

Nie som výrobca tehál, pokladač škridlí ani elektroinštalatér. Nepoznám ľudí, ktorí tam so mnou žijú, lebo som neštudoval na medicíne anatómiu. Nepoznám svojho psa, pretože nie som zoológ. Neviem posúdiť, v akom sú stave.

Vieš všetko. Netreba ti žiadne formálne vzdelanie. Si potomkom tisícov generácií pred tebou, živý dôkaz, že sa vo svojom prostredí vyznali. Keď sa menila klíma, spakovali sa a išli tam, kde sa dalo prežiť - a im sa to podarilo. Nenechaj sa ojebávať marketingom dvoch korporátnych frakcií - jednej tradičnej, fosílnej a druhej "zelenej", ktorá zavetrila príležitosť trhnúť na vyhajpovávaní klimahistérie veké peniaze.

No, snáď som na nič nezabudla.

Jozef Novak

Velmi dobre povedané. Dodať možno len tolko, že celú večnosť ak mám použiť tento biblický výraz, mi pred nosom poukazvali na katolícku církev a kňazov ako ovládajú masy ludí, taký príklad za všetky keď pred udiveným naivným davom domorodcov nechali z oblohy "zmiznúť slnko a potom ho vrátili nazad", aby ukázali že "majú tú moc". Čas oponou trhol a tí, alebo skôr im podobní čo tak s oblubou kriticky ukazovali prstom na "katolíckych vychcálkov", zaujali ich miesto, ma idú presviedčať, že oni dokážu rozkázať posúvaním hodiniek že kedy má slnko vstávať a kedy zapadať, že dokážu zmeniť počasie na zameguli... Majú lepšie vymoženosti a výdobytky vedy a techniky, ale nie až také vyspelé.

Norman

hrozivé obrazy.
I keď akosi stále menej beznádejné, ako to hrozné vysušovanie v niektorých oblastiach.

Ema

Slovinsko
https://magyarnemzet.hu/kulfold/2023/08/a-katonasagot-is-bevetik-szloven...

Gruzínsko
https://magyarnemzet.hu/kulfold/2023/08/katasztrofavedelmi-segitseget-aj...

Horúčavy a sucho aktuálne vyľudnili Teherán atakďalej.
K tomu atakďalej je toto aktuálne v smetiarni - skautov nič neodradí od džamborovania
https://svet.sme.sk/c/23201825/svetove-stretnutie-skautov-trapia-extremn...

Ale štatisticky sa nič nedeje, ako nám rád vysvetlí napríklad POLITOLÓG a štatistik Bjørn Lomborg. Keby nešlo o tupého kecala a hnusný prípad attention whore, vyrazil by Hr. Lomborg na turné po zasiahnutých mestách - napríklad do Slovinska to má z Dánska na skok - a zvestoval ľuďom z postihnutých oblastí (ktorým nikto negarantuje, že sa to o rok nestane znova) priamo do očú, že je všetko v poriadku. Štatisticky je málo pravdepodobné, že Slovincom zafinancuje trebárs zrútené mosty, ale skúsiť by to mohol.

Pre určitý typ zdegenerovaných jedincov je ťažké predstaviť si, že masa vody pri záplavách ako sú momentálne v Slovinsku zmetie všetko živé - od hmyzu po vysokú zver a zničí im celý ekosystém. Mňa napríklad nezaujíma, že neprišiel nikto (rozumej človek) o život, pretože to v žiadnom prípade nevyjadruje rozsah katastrofy a jej následky.

Keď už teda chceme zostať striktne pri ľuďoch, po záplavách je krajina výrazne kontaminovaná a stojí veľa úsilia, aby sa nezačala šíriť cholera. No ale žijeme v "zážitkovom" svete - a tak budú musieť určité typy ľudí, pre ktorých je to štatistika a divadlo na zdieľanie na sockách, všetku tú hrôzu zažiť.

Jo, ešte niečo mi napadlo. Počul niekto pri tých veľkých požiaroch v Grécku aspoň bú z Bruselu o tom, že bruselská buzicentrála Grékom pomôže? Správne, nepočul. A nebude počuť ani pri záplavách v Slovinsku či akejkoľvek inej katastrofe v členských štátoch EÚ. Brusel už pomáha len Chochlom. Z únijných peňazí - presnejšie pôžičiek.

Keď sme pri ekológii, chochloamerickí agresori zatiaľ spôsobili obrovský únik metánu pri odpálení Nord Streamov a katastrofu pri odpálení Kachovky. Aktuálne majú útokom na tanker zámer kontaminovať Čierne more uhľovodíkmi, aby dopadlo ako Mexický záliv po výbuchu korporátnej Deepwater Horizon.

Jozef Novak

Výpočet udalostí vypadá skutočne hrozivo. A keď k tomu prirátame aj ten selektívny súcit vedenia Európskeho sojúza v Bruseli, viac asi už netreba. Snáď tunejších Chochloidov, ktorí vždy pokrokove našli ten svoj správny smer v každom režime.

Ema

...do Slovinska a sľúbiť 100 miliónov eur a ďalších 300 miliónov na budúci rok. Bruselská kasa je prázdna a "trhy" už Bruselu aktuálne požičajú len veľmi drahé peniaze.
Zaznel od Slovincov, samozrejme, argument Chochlandie, pre ktorú má Leyenová miliardy na počkanie. Až to tú prašinu primälo vydeliť zničenému Slovinsku aspoň dačo.

Jozef Novak

Velmi dobrá poznámka! Tekže pre vytopených členov Európskeho sojúza mala z bruselskej kasy našporených len množstvo balíkov bolševických výhovoriek. Mala im poslať aspoň do daru nejaké vakcíny proti kovidu a rúška na hubu, aby sa im pod tou záplavovou vlnou lahšie dýchalo.

Ema

Čoskoro sa tam začne šíriť cholera. Neviem o tom, že by v oblasti zasahovali dezinfekčné tímy - kľúčoví ľudia po záplavách.

Nemci poslali Slovincom dva bagre. Slovensko sľúbilo tuším štyri, ale znelo to neisto. Robíme proste všetko pre to, aby mali Slovinci dôveru v EÚ a vedeli, že sa na ňu môžu v ťažkých časoch plne spoľahnúť.

Zišli by sa tam teraz pontónové mosty, ale...nie sú na sklade.

nové