Endowmenty a iné mafie

Toto je taká dosť sprofanovaná téma, takže sa budem snažiť byť stručný a čo najmenej "tajuplný" či "odhaľujúci". Chcem len upozoriť na známe veci a jednoduchú štruktúru a logiku za nimi.

V každej krajine jestvuje centralizovaná vláda, ktorá rozhoduje o rôznych oblastiach spoločnosti.

Ak centrálna vláda rozhoduje o mnohých oblastiach, označuje sa za totalitu. Ak naopak vládu príliš nevidno, ľud si pripadá slobodnejší a je viac motivovaný. Preto v oblastiach, kde je heslo  "sloboda" jedna zo základných ideologických dogiem, vláda musí zasahovať čo najmenej.

Aby to vynahradila, systém si vytvára druhotné organizácie, ktoré sa viac alebo menej snažia vyzerať ako nezávislé od vlády. Chronicky známa CIA je samozrejme vládny inštitút, ale taký NED (National Endowment for Democracy, Národný fond pre demokraciu) je "súkromná" organizácia. Výhody sú jasné - mocných nevidno, kontrola verejnosťou je prakticky nemožná.

Na podobné základné "endowmenty" (sídliace prevažne priamo v USA) sú neformálne napojené stovky "mimovládok", ktoré sú už rozmiestnené lokálne po svete. Jednoduché, ale nekontrolovateľné. Organizácií je veľa rôznych druhov, vznikajú a zanikajú, väčšina má oficiálne úplne mimopolitické ciele.

Ak mimovládka niečo vykoná, vždy nesie zodpovednosť ona, nikdy nie nejaký jej americký endowment. Endowment neposiela svojich ľudí do sveta na prácu, posiela ich tam len na potľapkanie po pleci pre miestnych kolaborantov, na rozdávanie odmien. A často radšej ani to nie, lebo niektoré kolaborujúce ksichty sú nielen "mimo vlády",  sú aj "mimo zákon". To sú tie, ktoré sa ináč bežne volajú mafia.

To, že "veľké demokracie" musia zasahovať aj mimo zákony platiace v cielových štátoch, je všeobecne známe a potvrdené aj oficiálne. Zločin je nástroj týchto ľudí, považujú za svoje právo a od boha zoslané poslanie, aby nadradili svoje záujmy nad lokálne zákony a dokonca  nad životy ľudí v krajinách po svete.

Vražda nepohodlných je pre tento systém to isté, ako nakrútenie politického filmu alebo zorganizovanie demonštrácie v cieľovej zemi. Keď ale niekde v reťazci už vznikne rozhodnutá požiadavka s jasnou identitou a koordinátmi, endowment sa jej rýchlo zbavuje a odovzdáva horúci zemiak externým mafiam.

Tu práve nechcem zachádzať do bondovských komédií, ale pre vysvetlenie, ako je táto hrôza pre nich jednoduchá a dostupná, jeden príklad:

Pán Biely s americkým akcentom sa skontaktuje so starým známym, pánom Šedým. Pán Šedý nemá americký akcent, ale je to úctivý muž a nikdy vlastne nerobí nič nezákonné. Aj teraz len poskytne kontakt na pána Ćierneho a svojou autoritou zaručí prevod sľúbenej finančnej odmeny za niečo, o čom nič nevie. Pán Čierny je už človek z podsvetia, a to je dobré, možno aj trestaný, nie príliš úspešný v biznise, ale schopný a ochotný. Od Šedého preberie zálohu, z bieleho kanála prevezme informácie a vec, o ktorej pozadí nevie nič, vykoná najlepšie, ako vie a rýchlo na ňu doslovne zabudne. 

Ak by sa náhodou aj črtali stopy, nepovedú tam, kde vzniklo rozhodnutie, povedú k vykonávateľovi. Povedú k mafii. Nie je žiaden Bond, žiaden Rambo, žiadna americká spojka. Maximálne stopa k podozrivému pánovi Čiernemu, ale ten je ďaleko a v kriminálnom podzemí. Ak to naozaj spravil, fuj, fuj, tak tá vražda určite nemá politické motívy.

Vybrať pánov Šedého a Čierneho tak, aby ich prízvuk zapadal do hry, je vecou základneho vzdelania v obore endowmentu. Niekedy sa hodí ruský prízvuk, niekedy český, a niekedy, z konkrétnych dôvodov, možno aj taliansky.

Aký prízvuk mal pán Čierny v prípade Kuciak naozaj netuším. Spýtaje sa Nicholsona, ten do prípadu akosi čudne vidí. Bolo pri plánovaní naivne myslené, že stopa zostane na Slovensku, alebo už vtedy bola zvolená talianska poistka a drátiky sa pre istotu ťahali cez nepriechodnú taliansku žumpu? Netuším, nakoľko prezieravo niekto v endowmente spravil toto rozhodnutie - ale zas  nerobili to prvý raz, takže možno predvídali. Ak budete počuť, že stopy vedú do Talianska, bude to jasné.

 Mimochdom, k NEDu samotnému: najnovšie plače nad "neočakávanou smrťou" čínskeho aktivistu a právnika Li Bai Guanga. Aktivista zomrel pred dvoma dňami v nemocnici v Nanjingu a NED z jeho smrti jednoznačne obviňuje čínsku vládu.

Nie je to to isté, ale politické paralely s prípadom na Slovensku sú výrazné a typické. Endowmenty proste žijú z mŕtvol, sú ako supy a tie bez zdochlín neprežijú. A ak žiadnu nenájdu, vyrobia si ju.

 

Doplnkové čítanie: Američanmi platení revolucionári

Autor: 
forma: 
Norman

Bránik sa od nás vždy vela poučí:
---
Jsem ale hluboce přesvědčený, že mezi kauzou italské mafie a Kuciakovou smrtí neexistuje spojení. Mimo jiné proto, že je tam několik logických děr. Kolegové ze slovenských médií podléhají strachu, soucitu a emocím spojeným s vraždou a neuvědomují si, že přesně to bylo cílem pachatelů.

Řada slovenských novinářů se nechala vlákat do emoční pasti a teď v ní produkují jednu neověřenou teorii za druhou v kadenci, která podle kritérií solidní žurnalistiky neobstojí. Navíc si vyrovnávají dávné účty s neoblíbenými politiky. Jenže skutečně solidní investigativní práce se nesmí řídit pravidly, která diktují nájemní vrahové.

Vědělo se o něm už skoro deset let. Desítky policistů a rozhodně víc než 20 novinářů mělo k dispozici spoustu materiálu, který s tím souvisel. Na jeden klik v Googlu jsou dostupné roky staré články více či méně popisující osoby a obsazení.

Představa, že kvůli této věci si někdo objedná drahou a logisticky náročnou vraždu novináře a zároveň jako bonus dopustí smrt svědka, je úplně scestná a nedává žádný smysl.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/nesledujte-jen-italskou-stopu-vrazd...

Ema

s verziou, že to boli ruskí hackeri?
Ona sedela priamo pred kompom, on to schytal z palubného počítača, keď bol preveriť nabitosť (!) autobatérie.

Norman

ale na neho vybehli za verziu o Najvyššom súde. Stará Švecová, tá dôveryhodná kvargla, "o ničom nevie". Nuž, ak by povedala, že vie, to by bolo naozaj už príliš.

Bránik je jeden z ľudí, čo sa mohol presvedčiť, že len čo sa odchýli od oficiálnej ideológie, hneď je zlý. Ešte že môže aspoň naháňat tých fašistov, to ho asi stále baví. Alebo naháňa židov, ono sa to ľudom čoraz viac zlieva ...

Norman

Náš známy Bránik dodal ďalšie detaily k verzii, že za Kuciakovým koncom je svinstvo okolo Najvyššieho súdu.

https://branik.blog.sme.sk/c/477690/o-vsetkom-o-com-mozem-a-o-niecom-o-c...

Minimálne je zaujímavé, ako nikto o tom moc nechce počuť a sám Bárdy si vedome klasicky nepamätá a nezaujímal sa.

Takisto je za povšimnutie, ako sa znova a znova v prípade angažuje Dag Daniš. Od samého začiatku. Angažuje sa nenormálne nadmieru, útočí na Bránika a podobné veci, ktoré vyžadujú silnú motiváciu. Prečo? Pre demokraciu? Ale no.

vrbovčan

"jednoducho sa zamilovali do pribehu v ktorom ma premier na rukach krv a ktokolvek si im dovoli na tento narativ siahnut si zlizne vysmech, urazky a pohrdanie. pritom si vobec neuvedomuju, ze sa stali obetou kolektivnej kognitivnej disonancie za ktoru sa budu raz, a ja dufam ze uz coskoro, velmi hanbit."

Norman

Pozadie vraždy môže byť ale aj iné, nech to znie akokoľvek šialene. "Vrah chcel destabilizovať štát. Vybrali si Kuciaka, pretože bol slušný, milý, sympatický, nikdy nikomu neublížil a zároveň sa vedelo, že pripravuje článok o prepojení mafie a politikov. Aj keď článok neprinášal nič nové, hodilo sa to, aby padla vláda," myslí si bezpečnostný analytik a bývalý novinár Milan Žitný.

https://slovensko.hnonline.sk/1703132-tri-kavy-na-stole-fico-predstavil-...

Neviem, či Žitného názory náhle osvietilo, ale pravda vychádza najavo výrazne a rýchlo. Sakrálna obeť farebných revolucionárov. Opozícia sa pripojila, je to pokus o palácový prevrat. Treba pracovať s verziou, že niektorí politici revolucionári budú obvinení z vlastizrady alebo podobných zločinov.

Norman

Zvědavá matka
Tato kauza PROGRAMOVĚ zaplňuje média v celé Evropě v takové míře, aby všem bylo případně JASNO, jaký je důvod případného “převratu na Slovensku”, po kterém už otevřeně někteří (Nicholson) volají….
I v Itálii jsou všechny 1. stránky MSM a TV kanály zaplavené “Ndranghetou, která úřaduje na Slovensku”…
Tak jsme to rozebírali také s it. přáteli, z nichž někteří pracují v obranných složkách Státu – Itálie, a tudíž znají z praxe mafiánské praktiky… Shodli se na tom, že MODUS OPERANDI a dynamika této vraždy novináře je velmi vzdálená jejich způsobům:
1.Údajně takto by jednal buď úplný začátečník, nebo servisní šarže – pěšák, z vlastní iniciativy, a to by terčem zřejmě nebyl novinář, ale někdo od konkurenčního klanu….
nebo někdo, kdo CHTĚL, aby to VYPADALO jako akce mafie – podle představ publika.
2. Prvním krokem v takových případech (novinář, soudce, policista – kdokoliv jde otevřeně proti nim) je UPOZORNĚNÍ (tedy výhružka a zastrašování) – tedy neco jako: pokud s tím nepřestaneš, MOHLO BY SE STÁT toto, nebo toto, a to by bylo škoda…..,
nebo PŘESVĚDČENÍ subjektu spolupracovat (tedy zavázat se s nimi), případně za úplatu.
3. Pokud by aktivity tohoto novináře byly pro ně opravdu tak nebezpečné, že by naznali, že jediná možnost, jak zabránit nějakému prozrazení, je zbavit se tohoto člověka,
určitě by to prý neudělali tak, aby po něm zůstaly kompromitující materiály, ale ani žádné důkazy – tedy těla a scéna deliktu… Prostě by zmizeli i se všemi materiály tak, že by je nikdy nikdo nenašel….
Tolik názor odborníků z branže

Mě osobně tedy velmi zaujal ten pohotový anglicky psaný transparent, kde jasno červenou z černého nápisu září FI CO…
To bude zřejmě ten důvod této zrůdné, z mého pohledu, politické demonstrativní popravy…
(můj pocit…)

Bře 2, 2018 17:40

https://aeronet.cz/news/slo...

Buheh

...čo ešte viac dodať? Už ani netreba vidieť v dave US veľvyslanca a Demešovcov.

Náhodný okoloidúci

Ešte mi tak napadlo, že ten požiar Daňového úradu v Košiciach, o ktorom sa tvrdilo, že mal za cieľ zničiť dôkazy o protizákonnej činnosti, slúžil na posilnenie falošnej talianskej stopy - aby jej dodal dôveryhodnosť. To je len taká moja konšpiračná teória.

nové texty