Keď sa svet zastavil

Všade po krajine je ticho, dokonca mestá sú takmer ľudoprázdne, taká vianočná nálada tu dávno nebola. Žiadne naháňačka za odpadom, žiadna nervozita.

Pokojné Vianoce želám všetkým.

Niektorí síce robia zlú krv, chcú peniaze od štátu alebo chcú cestovať a obsluhovať svojich pánov v reštauráciách. Ale teraz sú aj tí tichšie.

Trocha mi to pripomína momenty, ktoré som zažil na vojenskom cvičení kedysi dávno. Iba tam, ked ste v systéme, ktorý hlboko odmietate, zažijete skutočné odpútanie. Je to iné ako na dovolenke, pretože tam máte práve naopak ciel a k dispozícii málo času, ktorý chcete využiť. V prípade dostatočnej schopnosti na vojne je človek zbavený všetkej starosti, všetkého tlaku, všetkého strachu z ubiehajúcich sekúnd – naopak, každú sekundu víta. A vtedy je okolo nekonečná dokonalá prázdnota.

Netreba žiadne mystické slová, naopak, je to ten najprirodzenejší stav, do ktorého sa človek vráti.

A také niečo je aj teraz. Kľud a pokoj po celej Európe. Najlepšia unikátna doba .

Deň, keď sa zastavila Zem. 

Taký je názov príbehu a filmu o tom, ako na Zem prišla cudzia inteligencia. Nie aby ho potrestala, ale aby mu pomohla.

 

 

Okrem iného príbeh kladie aj otázku, či si rozdielne inteligencie dokážu porozumieť. Správnejšia otázka ale je, či si nižší život vôbec dokáže uvedomiť, že má do činenia s vyššou inteligenciou. Ako príklad - bytosti žijúce v rovine, v 2D priestore, by len ťažko pochopili, že nemajú do činenia so štvoruholníkom, ale kockou, s objektom 3D priestoru.  

S čím teda máme dočinenia my?

Náš svet sa tiež zastavil a to je výborné. Zastavil sa hlavne duchovne, je to presne to, čo potreboval.

Čo bude ďalej, nebudem skúšať predpovedať. Možno padne.  Možno narazí na tvrdú prekážku. Možno sa len skĺzne.

Mnoho ľudí naozaj trpí, ako na stredovekých predstavách pekla. Ale zároveň praskajú a uvoľňujú sa skornatené mentálne usadeniny.

Veľkolepý obraz.

Dokonalé ticho.

 

 

 

 

 
0
Luko

Nejeden z nás tuší, že je okolo ešte niečo, ale nevieme sa na to pozrieť. Akoby sme boli pred dierou v plote, ktorou čosi vidíme. Čím sme k nej bližšie, tým vidíme viacej. A naopak, čím sme od nej ďalej, vidíme tou dierou menej, ale na oplátku lepšie vidíme ten plot a uvedomujeme si, že nech sa pozrieme jedným aj druhým smerom, nevidíme mu zatiaľ ešte ani začiatok, ani koniec.
Teda - pristúpiť, či odstúpiť, aby sme videli viac?

Náhodný okoloidúci

Písala mi jedna kamarátka. Pracuje ako predavačka, pultový predaj, syry, salámy a tak. Ich vedúca dostala koroňu, tak sú všetky aj s kolegyňami v povinnej karanténe. A tak teraz kamarátka na Vianoce nemusí byť v robote a zažíva Vianoce s rodinou, také, aké má väčšina iných ľudí. Samozrejme, tie predavačky, ktoré ich počas karantény zastupujú, to vidia inak...

sandro

Presne tak. Priznam sa, ze som urgentne a neplanovane musel 23.12. skocit do banky, ale videl som uplne prazdne nakupne stredisko s zopar ludmi v potravinovom retazci. Takto maju vyzerat vianoce, su kludne a pokojne. Prajem vam vsetkym tu rovnake a snad mi odpustite, ked aj pozehnane:)

Ľubov

Za toto želanie by sme si mali sypať popol na hlavu ? Tak,to si vyjasnime ,toto je krásne a dobré želanie.
Videl si,aký "Betlehem " má tento rok Bratislava? S prispením úchylných marxistických buzerantov ,proste ľudí okolo primátora Bratislavy https://www.facebook.com/nekrmtenasodpadom/posts/3545739022188686
Aj Ty,ako katolík,s pocitom previnenia píšeš,požehnané Vianoce. Malo by sa konečne vyjsť z defenzívy .Počuť reči o rezignácii F. do konca tohto roku.
To by boli potom naozaj tie pravé Vianoce.

Luko

Ten heretik už by mal ísť (už dávno).

Ema

- pretože Vianočné vydanie by znelo provinčne - a trojguľový neseparovaný odpad má názov Snowman. Autorom diela, inšpirovaného primátorom, je akýsi Viktor Frešo a US ambasáda mu v januári udelí cenu Oskára Čepana pre pokročilých.


Svoju porciu podľa zásluhy dostalo aj Námestie nežnej revolúcie, kde akési dve Ové Pičtures prezentujú Panáka - výstižný symbol revolučného vrenia:

Koronavírusu vďačíme okrem iného aj za to, že tento rok bola Biela noc - keď sa do centra mesta dotiahnu po zotmení desaťtisíce jebov otravovať a zasmradzovať úzke ulice hľadaním parkovacích miest - zrušená. Chvíľu to vyzeralo, že definitívne, ale "umelci" ako Frešo či Ové Pičtures toľko vrešťali,že nemajúna živobytie, až vznikla Christmas edition. V zásade charita.

Norman

ove pictures

s dvoma lajnami. 

Autorkami.

Ema

zjavne chodí všade spolu, aj do prírody.
Ové na Námestí nežnej revolúcie počas Christmas edition inštalácie asi aj spávali, aby im niekto horiacou cigaretou sopla nespľasol.

sandro

Ljuba, klud:) Z mojej strany to bol len taky maly dobromyselny stuchanec smerom(najma) k Normanovi a Rolandovi :) Toho snehuliaka som radsej nemal vidiet, nielen krestania ale este aj nejeden snehuliakofil musi zaplakat nad tym hnusnym nevkusom.