Najnovší prieskum: Oľano klesá

Focus po dlhšej prestávke prišiel s novým prieskumom volebných preferencií. Najviac zaujme prepad Oľano o 7%, za dobu cca. 5 mesiacov od volieb. To je celkom rekord, myslím, že obdobný prepad zaznamenal už len Smer, krátko po Kuciakovi - to však bola veľmi špecifická situácia a neuveriteľná mediálna masáž. Ukazuje sa, že 29. februára došlo len k súhrnu okolností, ktoré dostali národ do tranzu. Oľano totiž nemá veľmi stabilnú voličskú základňu (netreba zabúdať, že ešte v novembri prieskumy ukazovali, že Matovič je tesne nad hranicou zvoliteľnosti). Teraz sa už pomaly národ spamätáva z toho, čo urobil v afekte. 

Na Oľano sa doťahuje Hlas, ktorého od 1. miesta delí len 2,2%. Smer si očividne udržuje stabilných 10-11% voličov, aj vďaka znovuživenému Ficovi, ktorému očividne nedávny "rozvod" prospel. SaS porástla, čo bude zrejme dôsledok čitateľnej Sulíkovej politiky (zlý zlý štát, to na jeho voličov, prevažne podnikateľov a Blavu, zaberá) a LSNS je tiež stabilná (čo trochu prekvapuje, keďže táto strana, v porovnaní so Smerom a Hlasom, de facto nerobí žiadnu opozičnú politiku a dlhodobo stagnuje) a Kollárovi jeho škandály tiež veľmi z voličov (alebo skôr voličiek) neodkrojili. PS s Biháriovou sa nejako stabilizovalo na cca 5-6% a žaľudi sa opäť ukázali ako ďalšia zbytočná, podvodná strana na spôsob Siete či Ano, nepomohla ani "kompa" na čele, skôr naopak a stranu to jasne odsudzuje do politického hrobu.  

Najzaujímavejšie sú preferencie neúspešných národných strán ako SNS a Vlasť. Vidno, že voliči sa už presunuli, či už k Smeru, Hlasu, LSNS alebo ku Kollárovi. Mnohí hovoria o založení nejakej novej národnej strany. Radačovský, ďalší to typický špekulantský dedko, už v tomto smere začal niečo podnikať. Má to však zmysel? Skúsenosť ukazuje, že mimoparlamentné subjekty majú omnoho nižšiu šancu, že sa dostanú do parlamentu. Projekty ako Sme rodina boli úspešné aj preto, lebo sa do nich naliali ťažké peniaze. Tie však autentické národné sily nemajú. Je to zbytočné aj preto, lebo je tu už LSNS, pri ktorej je málo pravdepodobné, že by sa jej voliči masovo presunuli k nejakej novej národnej strane (a to je aj kameň úrazu, lebo LSNS nebude nikdy súčasťou vlády a takto funguje ako pohlcovač národných hlasov do stratena a odsúva aj iné strany, ako Smer, do opozície). A je to zbytočné aj preto, lebo Smer už avizoval, že má záujem o národného voliča a prispôsobuje sa tomu. Takže aký význam by malo zakladať nejakú novú stranu? Alebo máte iný názor?  

 

 

 

 

 

 

 
Norman

znamená nové meno a nový imidž. Ako vidno, voliči stále zúfalo hľadajú, takže nové meno a prípadne aj noví politici by mali šancu. A táto "národovecká" scéna by to potrebovala už dávno.

Aj Smer aj Hlas môžu teoreticky stiahnuť národného voliča a urobiť niečo pre neho, ale ja by som sa na nich teraz už nespoliehal. V každom prípade tu vidím potrebu normálnej, nie radikálnej, nie dôchodcovskej, nie bohosloveckej (na to nech si vzkriesia z mŕtvych KDH), - ale čistej racionálnej a realistickej národnej strany.

Nechcem nad nikým lámať palicu, ale je zbytočné či neefektívne skúšať také niečo stvoriť zo SNS. Ale aj voči ĽSNS som zo dňa na deň viac skeptický (výborná strana, ale neviditeľní ľudia neupútajú voličstvo, odkedy bolo treba otvoriť ústa, a oni zaspievali, ich preferencie padajú - a oni svoju najväčšiu slabosť asi ani nechápu a stále predvádzajú to isté).
Ale sily takému projektu odoberajú aj pseudoalternatívne strany Sme Rodina a Oľano. To sú falošné žaby na prameni, mali by sa vyžmíkať a odložiť do kýbla.
Z týchto 4 voličských základní by sa mal vytvoriť nový subjekt.
Ten by súťažil a striedal sa vo vláde, pripadne by sa dopĺňal, so siciálnodemokratickými stranami (Smer a Hlas).

To by sa na Slovensku dalo dosiahnuť.

Zvyšok by tvorila Bratislavská podnikatelská základňa - a kedže u nás vlastne všetko podstatné patrí zahraničnému kapitálu, boli by dostatočne slabí. SaS by bolo treba si takto pestovať ako správnu a strašideľnú opozíciu (asi tak, ako si dnes ktosi pestuje ĽSNS, alebo aspoň to tak vyzerá).

A áno, aj ja dodám, ako vždy dopĺňal Okamura - vy si čo myslíte? :-)

Roland Edvardsen

Ja len chcem dodať, že tento text som tu hodil hlavne preto, aby tu bol priestor na diskusiu na túto tému (strany, politický systém) a aj preto, že je to prvý hodnovernejší (Focus patrí k tým lepším na Slovensku) prieskum, kde je nameraný výraznejší prepad Oľano. Samozrejme rok 2024 je ďaleko a dovtedy tu môžu byť iné dramatické zmeny.

Osobne nie som nijako nadchnutý Smerom a ani Hlasom (popravde, Hlas má menej istých voličov ako Smer. Áno, má väčší potenciál sa rozrásť ako Smer, ale zároveň väčšiu šancu aj tvrdšie padnúť na hubu. Naopak, to smerácke 10% jadro sa zdá byť dosť tvrdé, a bude voliť Fica, nech už by čo bolo). V Hlase akoby si niekedy neuvedomovali akých majú voličov. Ich voličské jadro nie je liberálnejšie ako Ficovo, to je ten základný omyl, ktorému Pellegrini uveril, aj pod vplyvom mainstreamových médií. Stačí sa ísť pozrieť napr. do najväčšej FB skupiny na podporu Pellegriniho a uvidíte, že tí ľudia tam majú názory bližšie ku kotlebovcom alebo k Blahovi, zdieľajú tam infovojny, HS a obdobné weby a pod. Prečo nakoniec chcú podporovať Pellegriniho? Je to zaujímavé, ale je to tak.

Každopádne Smer a Hlas aspoň robia nejakú opozičnú politiku, síce často aj prehnanú, pokryteckú a nasilu (len aby boli v tej TV), ale robia. Ale tá LSNS, to je proste slabota. Vidím problém v tom, že LSNS de facto odsúva aj strany ako Smer do opozície, alebo núti strany ako Hlas a Smer do spolupráce s liberálnymi či globalistickými subjektami. Problém je v tom, že dnes neexistuje solídna parlamentná náhrada za ňu, strana ako SNS, ktorá by mohla ísť do koalície so Smerom a Hlasom. LSNS je odsúdená naveky drať len opozičné lavice, čo síce nie je čisto len jej vina, ale strana samotná nerobí prakticky nič preto, aby situáciu nejako zlepšila. Teraz im namerali 8,5 %, pred rokom mávali preferencie 11-13%, nakoniec skončili s 8, čiže v reáli budú mať asi aj teraz menej. Ľudia stranu bez ambícií a vplyvu na moci donekonečna žrať nebudú, všetko má svoj limit a LSNS sa už k tomu svojmu viac a viac približuje.

Norman

voľby môžu byť skôr, doba je dynamická, mali by s tým rátať.

Ale ináč je to ako špekulovanie o najlepšom aute, ale podstatné je, na koľko máme peňazí - to treba kúpiť a ísť. Nie my tu, koľko máme, ale Slovensko ako také. Teraz mám taký pocit, že na serióznu politiku Slovensko nemieni míňať nič - tak tam má to, čo tam je dnes :)

Takže by tu mali prítomní skôr poradiť, kde vziať zdroje a sponzorov na dobrú stranu, ktorá by tu fungovala.

Roland Edvardsen

Ja by som bol skôr za tie predčasné (lebo v týchto voľbách prepadlo príliš veľa hlasov, viac ako v iných, a aj preto je toľko ľudí nespokojných), hoci tie zase nič moc nevyriešia, že áno. Akurát na mieste premiéra bude možno štátnickejší Pellegrini alebo racionálnejší Sulík a nie infantilný labil robiaci hanbu všade, kde chodí. Ale mimo týchto kozmetických detailov sa NIČ nezmení. Okrem toho tá pravdepodobnosť predčasných je nateraz nižšia ako bola v čase Radičovej vlády. Oproti Radičovej má Matovič viac poslancov, ústavnú väčšinu, a aj plnú moc (Radičová bola reálne slabá a neschopná odolať intrigám Dzurindu), nehovoriac o tom, že Sulík si už dá sakramentský pozor na to, aby nezopakoval niečo obdobné ako pri Radičovej.

Ja som za to, aby bola nejaká nová národná strana, racionálna a pragmatická, teoreticky samozrejme, že áno. Ale problém naráža na tú praktickú časť a slovenskú realitu. Aká bude šanca, že takáto strana sa uchytí natoľko, že by prešla do NR SR a preberie voličov Kotlebu? Kde zoženie výrazné osobnosti, keď tu žiadne nie sú, že? A samozrejme taká strana bude potrebovať solídny mediálny priestor. Dankovi sa vtedy podarilo oživiť SNS aj vďaka Ta3, ale to bola celkovo iná situácia a atmosféra...(A SNS pod jeho vedením bolo aj tak len ďalšie sklamanie). Ono s tými novými stranami sa to už skúšalo mnohokrát. Netreba spomínať napr. posledné fiasko Harabina. Je tu opodstatnený predpoklad, na základe bohatých skúseností, že zase pôjde len o ďalšiu zbytočnosť odčerpávajúcu %, v realite oslabudzujúcu národné sily. Takže preto hovorím novým stranám NIE. Radšej nech sa konkrétni ľudia idú angažovať do strán, ktoré majú % na parlament, nech to robia obdobne ako to spravili tí kdejakí kresťanskí aktivisti pri Oľano.

Norman

že to, čo tu píšeme, alebo aspoň ja, je mienené ako určitý popis cesty, ktorá by bola najlepšia (z tých ako tak reálnych). Hej, nová strana je riziko a bez nových ľudí, a teda bez násobne vyšších nových zdrojov, by to nevyšlo. A tie nie sú a nebudú.

Ale Harabínova strana nie je až taký zlý príklad. Lebo dá sa to vidieť tak, že ona dopadla ešte až príliš dobre na to, ako to on zrejme vo všetkých parametroch pokafral. A tým Harabína nechcem nejak urážať - proste organizovať stranu do volieb, to je špecifikum, ktoré sa zrejme nikde nedá naučiť, a jeho to ani nebavilo, nie je to jeho parketa a ani tam vôbec nemal ísť. Jeho zdrojom bola len predpokladaná popularita - ktorá bola len dočasná, takže strana nedopadla až tak zle, ako sa už ku koncu zdalo (samozrejme, kedže nedostala ani príspevok za 3%, dopadla ovela horšie, ako oni dúfali).

V zabehnutých stranách, spomínali sme tie 4, tam sa ale nič nepohne, takže tadiaľ cesta tiež nepovedie. Hej, je to politická slepá ulička, zápcha. Pre tieto polit. strany je to slepá ulička.

Ale spolu by tú väčšinu dali.

ilusion

Myslím si, že ešte jedna nová strana by tu mala vzniknúť - nová progresívna strana. A mohla by byť ešte progresívnejšia ako PS.

Roland Edvardsen

Hej, toto mohlo tiež niekoho napadnúť. Prečo radšej nezakladať konkurenčné strany pre našich nepriateľov na odoberanie ich %? :-)

ilusion

Ako urobilo Sme rodina ĽSNS ;-) Potom možno by bola dobrá aj nová strana Smer Odina.

Roland Edvardsen

Sme rodina vznikla aj za účelom oslabenia Smeru, na to napokon odkazuje aj jej názov. Lipšic je naozaj extra vypočítavý.

Inak na zasmiatie, ten slniečkár Weisenbacher (ja ho normálne niekedy podozrievam, že toto musí byť nejaký náš skrytý agent) Kollárovi odňal nomináciu na homofóba roka: https://slovensko.hnonline.sk/2207379-kollarovi-odnali-nominaciu-na-homo...

"S kolegyňami a kolegami sme sa uzhodli, že pán Kollár bol na anti-cenu Homofób roka nominovaný neprávom, nakoľko voči LGBT ľuďom má mimoriadne pozitívny vzťah a to ako na teoretickej, tak i praktickej úrovni," :-D

Inak Posledný Križiak sa ešte nevyjadril k najnovšej transex afére? :-)

Norman

Hej, ako vtip je to dobré, odňať Kollárovi nomináciu na homofóba. :-)

Ale takto - veď je dúfam jasné, že to Weisenbacher myslel ako vtip, ako výsmech.
Ale stojí za zamyslenie, že aj Weisnbacher a podobní "ľavičiari a humanisti", si uvedomujú, ako sú tí rôzni transgenderi všetkým zdravým ľuďom odporní - Weisenbacher neváha a používa ich tiež ako výsmech, ako špinu, ktorú hádže na Kollára. Rôzni tí weisenbacherovci sú prvoradí pokrytci roka a rôznu tú obhajobu LGBTI len hrajú, v skutočnosti úchyľmi KAZDY zdravý človek opovrhuje, prinajlepšom ich ľutuje.

Ináčm Weisebacherovci pred pár dňami urobili takú tú svoju demonštráciu na podporu Asanga. Také "demonštrácie", ktoré robia len pro forma, to azda ani nemyslia vážne. Nikde to samozrejme vopred nepropagujú, prídu len oni ôsmi, aby tam nedošli ľudia, ktorí naozaj chcú GB respektíve USA trestať za porušovanie základných ľudských práva, za zavretie novinára, ktorý je z podnetu USA už mnoho rokov fakticky neslobodný, teraz v base v UK a hrozí mu doživotie v USA.
Toľko k demokracii Západu. Asange dostal tú istú novinársku cenu, ako Kuciak. Práve Weisenbacher to spomenul v RTVS správach, kde dostal samozrejme priestor - ale alternatívne HS alebo iná alternatíva to nikde (na prveh strane) nemajú - všade tam riešia len vložky či rúška alebo s čím to tam zvádzajú boj.

sandro

Alternativa, dokonca aj ta, ktora ma uz aku taku silu sa vytlka na uplnych hovadinach. Pamatam si, ako sa pred par rokmi dvihla vlna protestu proti novele zakona, ktory zakazuje zahalovanie tvare na verejnosti(typicky obuskovy zakon kvoli demonstraciam a dohladaniu neposlusnych). Myslim, ze to bolo este za ministrvania Lipsica. Dnes, ked mame moznost posobit anonymne, tak pokladame za najdolezitejsiu temu na svete ruska. Ale vazne, mne ruska az tak nevadia, decka snad ani nezakaslali odkedy zacala korona a to si teda nepamatame. Netreba sa nechat zmiast zastupnymi temami a treba riesit prioritne veci. A J.Assange je jedna z nich. Tento chlap im stupil na otlaky tak, ako este nikto doteraz a velmi som zvazoval letenku do UK, ked bola demonstracia pred Ekvadorskym velvyslanectvom, kde bol vazneny. Organizoval to dalsi statocny chlap - John Pilger, ktory bol za svoju alternativnu zurnalistiku kedysi navrhnuty na Nobelovku. Dnes je za to iste uz takmer tiez v base, takze aj tu je vidno, kde sme sa posunuli. Kazdy den to maju mat tieto zvery na stole, je smutne, ze ani v HS, ktore sa tvaria ako Slovenske RT to nechapu. Na tom RT je aspon clanok na temu Assange kazdy tyzden. Ulohu Weisa si precital presne. Oni su urceni na to aby tieto temu uchopili a nepustili k nim siroku verejnost. Zvolaju sa media, komparz sa rozostavi s transparentami, nafoti sa to a do 5 minut po nich nie je ani smrad. To je ich stara osvedcena taktika.

Norman

v súčasnosti platí pre všetkých hlavne to:
Netreba sa nechat zmiast zastupnymi temami a treba riesit prioritne veci

Roland Edvardsen

Weisenbacher je homosexuálny Žid (a ešte k tomu aj zženštilý astenik), takže u neho ide o typickú menšinovú stratégiu - preto ten neomarxizmus.

Ale pri tých Kollárových uniknutých správach grcali aj liberáli (a sexuálni libertíni), lebo takmer všetci ľudia sú buď gynefilní, alebo androfilní, ale len málokoho môže vzrušiť oboje naraz, t.j. ženská so stoporeným penisom. To je jasný orgánový fetišizmus (odborne to má taký komplikovaný pojem, gynandromorfia), nehovoriac o spôsobe akým Kollár komunikuje so svojimi sexuálnymi hračkami - to je čistá orgánová animalita, nulová romantika. A vôbec o Kollárovi som sa nedávno rozprával s jedným človekom, ktorý ho pozná a ten kadečo naznačil...Ten chlap je jasný abnormál, úchyl, radšej ani nepôjdem do detailov. A to čo robí Kollár je naozaj u neho, ako druhého najvyššieho ústavného činitela, aj bezpečnostné riziko. Erotické chaty s bárským, cez FB, nezabezpečené. On je jednak extrémne promiskuitný a zároveň nepoužíva ochranu (bohvie, koľko pohlavných chorôb už prekonal). A kto sa takto rizikovo správa v sexuálnej oblasti, bude rizikový aj v inom. To je podobné ako s feťákmi. Je to skrátka neuveriteľný nedbanlivý hlupák, väčší ako Danko. 

Ale takí ako Weinsenbacher na tomto radi slniečkársky parazitujú a falošne podsúvajú ľuďom, že nemôžu vyznávať a brániť určité hodnoty, pokiaľ sami tak na 100% nežijú. To zneužívali napr. aj pri tom prominentnom kotlebovskom páre, o ktorom sa zistilo, že sú bisex grupáci. A zneuživajú to a budú to zneužívať pri hociakom konzervatívnom politikovi, ktorý v súkromí nežije podľa striktného katechizmu (nevoľte ho, lebo on žije ako "liberál"). Pritom tu nikdy nešlo o  zasahovanie do súkromia iným, vždy len o odpor voci ideologizácii určitých tém a úsilie o prenášanie šialených výplodov autorov typu Judith Butler do učebných osnov a celkové mimovládkové biznis mašinérie. Ono už Akvinský jasne rozlišoval medzi "pro foro interno" (actiones internae) a "pro foro externo". A taktikou libtardov ako Weinsenbacher je nazývať to pokrytectvom. Takže aj tento rozmer má to Weinsenbacherove doberanie Kollára a jemu podobných. Na toto bacha. 

Norman

možno by sa dalo aj jednoduchšie:
kým Kollár si snažil ustáliť si imidž ako zvodcu, samca, vraj mal veľa voličiek - tak imidž úchyla či bisexuála mu ju celkom pokazil a dosť ho azda odpísal. Lebo, ako to aj vedecky vysvetľuješ, je to naozaj dvojnásobne odporné.

Čo sa týka pokrytectva a prúserov, ako u tých manželov od kotlebu - nuž, ich problém je ale naozaj tá dvojtvárnosť, ten umelý imidž svätosti, ktorý si akosi pred voľbami všetci nasadili - ktorý ale prirodzene nemajú.
Ale zas - komu to naozaj vadí? Neviem, s moralizáciou voľnejšieho správania iných už na Slovensku nik moc nezíska. Kollár, aby som zopakoval, už ale nie je o morálke, ale jednoducho o hnuse. To ho trafilo v jeho najsilnejšom aspekte, by som povedal.

Roland Edvardsen

No, ak by sme mali riešiť ešte intímny život politikov, to by ešte dopadlo. Mnohí sú neverní, mnohí sú inak orientovaní, mnohí mali vzťahy s príliš mladými babami, atď, atp. Nebudem menovať (ale predsa mi to nedá, o Čaputovej tiež kolujú zaujímavé veci, ktoré mi boli potvrdené aj insiderom. No, je to, jemne povedané, ľahká žena, zameraná aj na ženatých, zadaných a tak. To je jej reputácia "vo vnútri" medzi znalými :-)). Ale áno, Kollár je už len o tom hnuse. A vôbec, jeho vkus na ženy sme už preberali. Veď tá transka je asi aj najkrajšia oproti tým jeho mamičkám. On má celkovo fetiš aj na silikón, umelosť, blééé, odpad.

Holt, Posledný križiak musí mať z tohto inú hlavu. Kollára si vybrali aj s Lipšicom ako bieleho koňa, lebo nesympatického Krajniaka a spol. by tu inak ľudia nevolili. Ľudovým Kollárom dokázali narýchlo nalákať veľa ľudí, ale už nepočítali s tým, ako to do budúcna pri ňom môže vybuchnúť. Nejaké sexuálne škandály sú nula bodov oproti tomu ostatnému, do čoho bol alebo mohol byť Kollár namočený a čo môže ešte vyjsť na povrch: https://www.datel.sk/clanok/v-blizkosti-borisa-kollara-sa-pohybovalo-pri... (ja viem, Tóth, ale tak je to tiež insider :-)) Hovorím, Sme rodina hrozí iný výbuch, a tým de facto aj celej tejto Matovičovej garnitúre schopnej posadiť do kresla parlamentu niečo také ako Kollár.

Ľubov

Mam tu zoznam oceneni (ona dostavala ocenenia permanente,nesmie sa zabudnut ani na nominaciu Za odvahu od Hillary Clintonovej z roku 2011.
Je to myslim dostatocne ,ostava otazka,preco prave ona ? Kto a preco ju vybral .....

2016 – Goldmanova environmentálna cena za aktivity v súvislosti s uzavretím skládky odpadov v Pezinku.[11]
2019 – Európska osobnosť roka v rámci European Leadership Awards, ktoré európskym lídrom udeľujú spravodajská televízia Euronews a Európsky obchodný summit za mimoriadne úspechy v oblasti politiky, obchodu a inovácií.[13][103]
2019 – titul Ambasádorka životného prostredia 2019, ktorý je udeľovaný Základnou organizáciou Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny č. 6 Bratislava, Spoločnosťou pre trvalo udržateľný život v SR a Slovenským ochranárskym snemom[104][105]
2019 – Európska cena za politickú kultúru[106][107]
2019 – Pamätná plaketa Stromu pokoja, ktorú udeľuje Občianske združenie Servare et Manere (Vojenský cintorín v Brookwoode, 4. 12. 2019).[108]
Vybraná personálna bibliografia

ps Neda mi to sem nedat. Nostalgicka spomienka na zaciatky nasich mladych a fantatickych.
A samozrejme ocenenych. Povedala by som,ze tu sa dost sekli,pribehol potom nahradnik Seliga...))

https://www.youtube.com/watch?v=BUrSdQJOPM4&ab_channel=StopTotalite

Náhodný okoloidúci

Už dávno tvrdím, že na terajšiu funkciu bola vybraná a dlhodobo vypiplávaná pred mnohými rokmi, ešte skôr, ako začala kauza "skládka Pezinok". Tá slúžila len na jej zviditeľnenie. Čiže dlhodobý plán šitý na mieru na jej osobu.
A ľudia naleteli.
A tieňový prezident je teraz Čapút-Rizman. Prečo mám pocit, že ten chlapec je zo samovyvoleného kmeňa?

nové