S nami sa nestalo nič

Nedávno tu bolo na čestnom mieste videjko Čo sa stalo s deťmi. Človeka to primälo chvíľu rozjímať nad témou, na ktorú inak nieto času.

Nemám z detstva žiadne video a dokonca ani žiadnu fotografiu. Mama a tata necítili potrebu zvečňovať prchavé chvíle v presvedčení, že naše detstvo v nás zostane tak akosi komplexne a parciálne záznamy nie sú potrebné. Keď som ale uvidela fotografiu súčasných iránskych detí, zostala som v úžase.

 

 

Keby som mala mať z tých čias jedinú reprezentatívnu fotografiu, bude to táto.

To je všetko. Nič som nechcela povedať, len zaarchivovať esenciu nášho detstva pre prípad, že aj iní nájdu v trojici iránskych šintrov to, na čo zabudli. Veselosť, slobodu a družnosť.

 

Mimochodom, názov toho videa bol alibistický. Čo sa stalo s deťmi. Ako keby si to spôsobili samé a nikto za to nemusel niesť zodpovednosť.

Náhodný okoloidúci

Som rád, že som pred nejakými troma rokmi objavil Nadhľad, aj kvôli príspevkom, ako je tento. Tá fotka je geniálna.

Ema

sa chcel prejsť po Iráne, v smetiarskom blogovisku je Tomáš Skukalík - práve je na ceste z Iránu do Číny.
Je to autentické, úprimné a s peknými fotkami.

Náhodný okoloidúci

Možno si to niekedy pozriem, teraz sa mi toho mimo virtuálneho sveta nakopilo celkom dosť.
Kamarát bol nedávno v Perzii, pridal sa k malej prírodovedeckej výprave, a bol nadšený z ľudí aj z krajiny, neskutočné zážitky. A čítal som aj Tvoje zápisky.
Keď budem veľký a budem mať švajčiarsky plat, možno sa tam pôjdem tiež pozrieť. Len aby to bolo skôr, ako tam príde demokracia.

Ema

do sveta sa skončil. Zabudnite.
Irán sa bude rozvíjať svojou cestou.

Dusanb

decká. Človeka poteší aj pohľad na fotku, :-)
A áno, ako píšeš - ten titulok je veľmi zavádzajúci.
Ale ono by pri pátraní po príčine možno stačilo ukázať fotky rodičov - jednych, ale aj tých druhých detí. A za toto kto nesie zodpovednosť ?

pupo

Ked sme pri tých deťoch, tu je malá ukážka pohyblivých obrázkov detí z Ruska, tento program s názvom "Lučše vsech" sa vysiela na prvom ruskom kanále (pervyj) v najsledovanejšom čase. Človek si až povzdychne aké sračky sa valia z nášho prvého do očí a uší našich divákov.
https://www.youtube.com/watch?v=VZOeujNFXPY

Melania

Mila fotka. Chapem tvoj vztah k Iranu.
Ale najdu sa vesele a druzne deti naozaj iba v Irane? Ta veselost v ociach tychto deri odraza znesitelnu lahkost bytia ich rodicov. Tu druznost a veselost deti naozaj najdete v kazdom ciganskom tabore na vychodnom Slovensku.
Nerobte z toho prosim propagandu
Leno mne to tu tak zacina pripadat.
Co je pozitivne, to je v Irane alebo Rusku, co je zle je v USA alebo Izrael.

Norman

Je to nevinná fotka, nemienime pod ňou robiť žiadnu vedu, kaziť si tu náladu.

A čo sa týka našeho kopania do Izraela a USA, nad tým tiež nie je treba špekulovať - to je jednoznačne náš explicitný cieľ. Ja osobne som na to doslovne hrdý.

Ema

Neprovokuj tu ich porovnávaním so zdegenerovaným etnikom tam, kde si to uviedla.
Ich rodičia patria k serióznej vzdelanej strednej vrstve. To je niečo, čo ty nepoznáš.

Jozef Novak

Pekná fotka, pekné myšlienky. A už sa nám tu vyrojilo zopár komsomolcov a revolučne naladených budovateľov rozvinutej prosperujúcej demokracie, čo za tým vidia skrytých ruských agentov s pro-ruskou propagandou:-). Takže prosím nevyzdvihujte Rusko a Irán a nekopte do (politických)mŕtvol ako sú svetové veľmoci EÚ a USA. Do mŕtvol sa kopať predsa nepatrí:-).

Vivian

zvláštne Emi, dala si absolútny protiklad, pri porovnaní s Normanovým videom, ktorý ním nastolil úvahu nad myšlienkou amerikanizácie vkusu a kultúry sveta, ktorá za posledných niekoľko desiatok rokov toľko predáva internet, médiá, béčkové filmy​, masírujúca ego a vychovávajuca kult - túžbu - byt celebritou, zbohatnúť a užívať zarobené peniaze, a dávajuca zároveň návod, ako na to.

Určite poznáš mnohé, vskutku čarovné, iránske filmy, v ktorých účinkujú deti - ako neherci. Tie filmy nenechávajú nikoho pokojným, vyhrávajú viacmenej všetky nekomerčné nemejstrímové filmové festivaly. Inak, práve tá zvláštna častá práca s deťmi v iránskych filmoch, dáva z môjho pohľadu pravé zrkadlo spoločnosti života Iránu ako takého, a preto aj tak veľmi úspešnej národnej iránskej kinematografie. Nebola som v Iráne, ale tí čo boli, vravia, že tam žijú neskutočne vľúdni, dobrosrdeční a úprimní ľudia. Tá spoločnosť tam, bez známok amerikanizácie ich kultúry, či už úžitkovej, alebo iba púhej esteticko - vágnej, ale i napriek nej, v podstate absolútne do najjemnejšieho jestvovania bytia človeka v nej, kladie dôraz na národné, neporušené prvky. Tá krajina je de facto uzavretá do samej seba. Je v totálnom čistom a neporušenom originálnom mentálnom človečom nastavení, ak môžme hovoriť o akejsi čistote v pravom zmysle slova národná kultúra, zvyky, náboženstvo, mentalita, moralka, smútok, družnost, sloboda, veselosť...

Počas bombardovania a vojny v Iraku, si pohraničné oblasti a ľudia a etnika tam, zažili vysokú dávku utrpenia. Otázka je, či viera tých ľudí v dobro, alebo v náboženstvo, v ľudskú ušľachtilosť, alebo vysoká vzdelanosť elít tohto národa, životná úroveň, alebo iba čistá dobrota sŕdc obyvateľov Iránu, plodí a vychováva deti tak šťastných rodičov, a teda šťastné aj ich samé, že to na tých deťoch zbadáme ale úplne okamžite.

Vďaka za tú fotografiu.

Mimochodom, vyrastala si v Iráne ?

Ema

Som doma tu a som s týmto rozhodnutím osudu veľmi spokojná.
S tou kinematografiou, hm... úprimne povedané, neviem.

Vivian

že ak niekto ako ty, dokáže vysvetľovať čínsku gramatiku, zrejme sa, pohybuje/ sa pohybovala na blízkom/ ďalekom východe.

Neviem, deti si osvojujú vnemy ďaleko lepšie a zdravšie, ako potom, keď sú dospelí. Ale to je už Slovenova jazykovedná parketa a po tej mu chodit nechcem :)

Som videla film " Korytnačky môžu lietať " a aj pár ďalších.
Mno...., ktory režisér má túto optiku na kamere, ten vskutku vidí za mnoho rohov...

Šetrím peniažky, nech sa môžem isť do Iránu načas kuknúť ....

Aj ja som doma tu, a som tomu rada.

Buheh

že vyrástla v Iráne. Keď niekto dokáže vysvetľovať čínsku gramatiku, je viac než pravdepodobné, že vyrástol v Iráne.

Vivian

ved vies ako som to myslela,

ked sa niekto nauci trebars turecky, nauci sa aj arabsky. Ked sa nauci arabsky nauci sa postupne vo volnom case aj perzsky. Ked uz si rozprava s kamosmi vtipy v perzstine, zacne pokukavat po tej malebnej japonstine, no a ku cinstine je to uz len krocik ..:)

Buheh

prišlo mi to vtipné, no tak neurobí si človek radosť?

sandro

Este stale to najdes aj u nas. Ale na dedine. V meste uz velmi nie.

nové