Slabo hryzúci psíčkovia

Náhodou  som nedávno zhliadol video od Daňa s témou rozbíjačstva antisystémových síl. Daňo tam okrem iného kritizuje tzv. politológa Michalka, Lichtnera, Huďa ... padli aj obvinenie z defraudantstva a podobne. Stojí to za tú štvrťhodinku, hlavne začiatok.

Ja sa nechcem pridávať na žiadnu stranu. Ale všeobecne povedané, v tzv. alternatíve sa všeobecne pohybujú naozaj podivné kreatúry. A je pravda, že sa začalo formovať také to povedomie "len na seba neutočme". V tomto má video pravdu - ako možno chcieť mlčať o rôznych, citujem, "tlčhuboch" a  "bláznoch". A v alternatíve sa pohybuje aj množstvo podivných zmrdov, ktorých zaujíma iba kritika ... no koho iného, "lebo Fico". Zaujímavé, kde sa asi berú, že.

A potom psíčkovia. To je zvláštna kasta. Napríklad teraz, poslanec Blaha, ktorý ináč ostro provokuje, mierne stúpil vedľa tým, že skritizoval Čaputovú za hovorenie po slovensky v interview s BBC. Blaha toho generuje čoraz viac, už každoodenne - poznáme to, niekedy nie je čo, tak sa v rýchlosti použije aj blbosť, aj majster sa utne. To by nestálo za reč, ale ... po Blahovi to prevzali ostatní, aj HS v rozsiahlom článku kritizuje Čaputovú za to, že hovorila po slovensky a že vraj nevie po anglicky.

Použijme Blahov slovník "To ste sa už všetci zbláznili"?

Čaputová je produkt otrávených naozaj nebezpečných síl, tých, ktoré sú schopné všetkého zlého a aj práve dnes zatkli Asanga, hrozí mu doživotie, ak nie smrť. Ona je naozaj zlo. Ale - kritizovať ju za použitie slovenčiny?? Alebo za neznalosť fucked vyjebanej angličtiny? Alternatíva - ste malé decká, malé psíčatá len slabúčko hryzajúce a len sa hrajúce na odpor?? Čaputovej skritizovať účes a Putinovi pochváliť jeho škriatkovský šker - a hurá, už máme disidentov, sme so sebou bohovsky spokojní! Rusi to vybavia za nás.

A kam to vedie?

K tomu, že je väčšinové obyvateľtvo ľahostajné a s takýmito nesystémovými šaškami nechce mať nič spoločné. Práve preto Čaputová vyhrala voľby.

Toto nie je nič nové. Ale po pokafraných voľbách si treba priznať slabosť, hlúposť a sebaklam väčšiny alternatívnych pajácov a portálov. A to nie je len o tom, že to robia slabo - oni sú doslovne kontraproduktívni, robia to zle. Smiešne, úbohé, bezzubé ... už zas.

Jasné, kritizujte paní Ča Puta, že hovorí slovensky  - a prejde do maďarčiny. Potom budete spokojní.

 

 

 

Roland Edvardsen

Áno, kritizovať ju za slovenčinu v interview pre BBC je fakt trápne. Čo myslíte, v akom jazyku dáva rozhovory taká Le Penová alebo Salvini či mnohí iní? Ako napr. ja tiež dokážem zvládnuť bežnú konverzáciu v angličtine, ale ak by som mal dať interview takto do televízie, tiež by som uprednostnil slovenčinu, lebo vo vlastnom jazyku sa človek vždy vie vyjadriť lepšie a má istotu, že nevyznie u "rodilých" ako debil.

Náhodný okoloidúci

No ja neviem, mne sa zdá, že ochota učiť sa "ostrovnú kreolčinu", ako hatlaninu z Gueit Buitein nazval Norman, je vo veľkej miere priamo úmerná úrovni kolonizácie mozgu jej užívateľa.

Roland Edvardsen

Tak to sa ti zdá zle. Ľudia sa učia angličtinu, lebo ju normálne potrebujú v rámci práce, štúdia a tak. Proste svet sa vyvinul tak, že novodobá lingua franca je angličtina. Ja som sa celkom rád učil angličtinu a vôbec to nesúviselo s nejakou politikou (ja som bol tá detská generácia, ktorá ešte zažila vojnu v Iraku i bombardovanie Juhoslávie a na Ameriku sa v mojom okolí non-stop nadávalo). Človek len normálne chápal, že ak tento jazyk "zmákne", tak sa mu otvorí väčší svet, to je všetko.

Norman

Angličtina je výrazne modifikovaný jazyk, s cieleným implantovaním latinčiny, aby jazyk vyhovoval modernej komplexnej dobe. Zároveň bol aj bežným používaním v multikulti Británii (tá taká bola už pred 500 rokmi) zdeformovaný či zjednodušený - čo nie je vždy závada. To nie je jej problém.

Problém angličtiny či američtiny či vôbec tých rôznych dialektov, z angloameričtiny pochádzajúcich, nie je v samej štruktúre jazyka, ale v dynamike prejavu, vo fonetických zvyklostiach. Akékoľvek slovo akéhokoľvek jazyka možno totiž povedať rôznym spôsobom - a ten dekadentný arogantný huburozďavujúci štýl, aký sa rozšíril v zdegenerovanom Anglicku a prešiel do Ameriky, ten je chorý. Nie jazyk, ale jeho výslovnosť, jeho frázovanie, sú choré. Každý jazyk či dialekt má svoje frázovanie, ktoré človeka niekam tlačí a deformuje v určitej miere jeho myslenie, mentalitu, ale museli by sme písať dlho, aby sme dostatočne vyjadrili škodlivosť tých angloamerických spôsobov prejavu.
V princípe je to totiž tak, že angloameričan bude hovoriť rovnako foneticky choro, aj ak by hovoril v akomkoľvek inom jazyku. Prirodzene, keď sa v cudzom jazyku naozaj vzdelá a ťažko vycvičí, dokáže aj angloameričan napodobniť jeho výslovnosť - ale v jadre mu zostáva ten zlozvyk, ktorým bol zdeformovaný v detstve.
Angloameričtina teda nie je sama o sebe zlá, ale jej spôsob používania v arogantnej tupej kultúre, často v kultúrach exotických nebelochov, spôsobuje to, že často znie ako prejav idiotov.

vrbovčan

jej angličtina. Ja to nehodnotím ani tak, ani tak. Blaha si len plní svoju úlohu. Tak mu to nemám až tak za zlé.
https://www.youtube.com/watch?v=Qsix55wgzLQ

Ľubov

Z videa je to úplne jasné. Som si istá,že väčšina z publika si pomyslela,aká milá ,aká prirodzená.Roland mal pravdu,má naozaj príjemnú farbu hlasu. Teraz som si uvedomila,ako je jedno,čo hovorí.Veď ani ja,čo sa relatívne zaújmam o všeobecné dianie,v podstate neviem,čo to vlastne je ten "Pezinský zázrak so smetiskom".

Viem len,že odpad je dobrý biznis. Pokial sa takto bude správať aj pri prvom oficiálnom stretnutí so Zemanom,už ako prezidentka (rozochvený hlas,rozpálené líca a slzy v očiach),určite jej neublíži.-)).

Ale druhý raz jej to už nepomôže.Ani žiadny papierik. Ukáže sa smutná pravda.

ps. Tu mám niečo pikantné celkom.Islandký prezident na nedávnom Arktickom fóre v S.Peterburbu,pozdravil prítomných po rusky. https://www.youtube.com/watch?v=T0UZldCyoBQ

Dnes je 12.apríla,deň.ktorý patrí prvému kozmonautovi. To musel byť vtedy naozaj krásny deň.

Norman

Šíria sa také povery, že jeden jazyk je ťažší a iný ľahší a že slovanské jazyky sú akési ťažké. Je vždy dosť prekvapením, že nejaký západniar dokáže povedať pár slov slovanským jazykom.
To o ťažkosti slovanských jazykov je prehnaná povera, zámerný falošný predsudok. Obtiažnosť jazyka je v prvom rade daná odlišnosťou od materinského jazyka učiaceho sa. Ale - ako majú západné jazyky ďaleko ku slovanským, tak majú aj slovanské jazyky ďaleko k západným. Preto ten fakt, že na jedného západniara, ovládajúceho aspoň trocha nejakú slovančinu, pripadá azda tisíc slovanov, ovládajúcich západný jazyk, sa dá vysvetliť okrem mimojazykových dôvodov (peniaze, peniaze a možno potom ešte aj peniaze), sa teda dá vysvetliť najmä mentálnymi vlastnosťami západniarov - ich tupotou a kultúrnou ignornaciou, ale bezpochyby aj nízkou inteligenciu a verbálnou neschopnosťou.
Tomu islanďanovi oceňujem snahu, ale aj na ňom vidno, akí sú súčasné populácie na západe tupé. Naozaj, kedysi to bolo možno inak, zrejme to bolo inak, ale dysgenický proces, vrátane mnohých veľkých vojen a imigrácie spodiny z celého sveta, spôsobili svoje.

Roland Edvardsen

U Západniarov je to rôzne, napr. Škandinávci (vrátane ugrofínskych Fínov) a Hoľandania ovládajú angličtinu skoro ako svoju rodnú reč (vrátane staršej generácie). Cudzie jazyky sa nechcú učiť Taliani, a najmä Francúzi sú týmto známi. A Američania a Briti to nepotrebujú, tak na to kašľú.
Dysgeniku máš aj vo východnej Európe, jednak si ani my nevieme poradiť s miestnou spodinou (cigáni, ktorí sa nám tu rozrastajú. Na Slovensku v r. 2025 bude každý desiaty obyvateľ cigoš.) a navyše trpíme odlivom mozgov. Západ síce vstrebáva spodinu, ale tiež do seba nasáva i mozgy z celého sveta, čím sa do istej miery spomaľuje jeho dysgenický proces.

Norman

To, že sú niektoré malé národy už celkom bez sebavedomia a v podstate prebrali angličtinu ako svoj druhý, ak nie prvý jazyk (tebou spomínané Fínsko a Švédsko) je fakt - ale to nie je o učení sa "cudzieho jazyka" - kedže je do nich už celé generácie natlkaná angličtina od malička. Okrem toho u škandinávcov je angličtina blízka a Fíni boli ešte predtým pod kultúrnym a mocenským tlakom švédska, takže sú napoly švédi. Ja hovorím o naučení sa cudzieho jazyka čo len trocha odlišného. Nie o bilinguálnosti, ale o naučení sa v dobe dospievania, alebo po.
Samozrejme, ak by boli motivovaní, dokázali by sa to naučiť - ale tuposť je daná často práve nedostatkom motivácie, tuposť sa od letargie v praxi ani nedá rozlíšiť, je to to isté. Západniari sa cudzie jazyky učia dosť blbo, to vidno aj na postojoch či (ne)záujme Nemcov učiť sa francúzštinu a Francúzov učiť sa nemčinu, napríklad. A južania vôbec - Taliani, Španieli ... - škoda reči.To, že Briti či Amíci jazyk nepotrebujú - to je práve ten predsudok a je to len ich skrytie faktu, že sú tupí naučiť sa cudzie jazyky.

Preto výnimočne som upozornil na dysgeniku - zvlášť "morských národov" západnej Európy. Samozrejme, dysgenické faktory východnej Európy tu spomíname často - ale bolo by škoda, ak by vznikol nesprávny obraz, že Východ je nejako špeciál zdegenerovaný a Západ je na tom skvele. A problém Západu nie sú len najnovšie migrácie hnedoidov, on ten problém dostával v mnohých vlnách a vôbec, všeobecne povedané, genofond Irov, Angličanov, Francúzov a Iberanov asi nikdy nebol nejako výnimočne skvelý. Ťažko to dnes odhadovať, ako to bolo s vaskonickými etnikami, ale určite bol nejaký úpadok a Západ sa pozdvihol znova až v dobe príchodu Indeoeurópanov (teda vcelku nedávno, pár tisícročí dozadu, 4 až 5 ) - ktorí to tam ale geneticky celkom nenahradili.

Cigoši sú iný, pre Východnú Európu úplne externý problém - cigáni nepatria k východoeurópskej populácii, a donedávna boli celkom izolovaní. Je to problém, ale určitým spôsobom externý - spomínať ho v súvislosti s úrovňou domácej populácie je trocha nefér.

Čo sa týka kradnutia mozgov Západom - áno, to je ďalší faktor, ktorým svoju dysgeniku spomalujú na náš účet. Ale to nepopiera ten fakt, že Západniari sú naozaj, napriek všeobecným poverám a obdivu medzi východoeurópanmi - proste mentálne leniví až tupí. Samozrejme, že sa to ťažko hodnotí a meria - ale ich neznalosť či neschopnosť sa naučiť iné jazyky - okrem dnes povinnej zjednodušenej angličtiny - je príznačná.

Roland Edvardsen

A koľko Škandinávcov alebo Holanďanov ovláda napr. francúzštinu alebo španielčinu? Ja chápem, že angličtina je im bližšia a učia sa ju už od narodenia, ale to skôr nahráva tomu, že budú potom všeobecne lepší v učení cudzích jazykov (lebo ľudia z bilingválneho prostredia sa vo všeobecnosti neskoršie ľahšie naučia ďalší cudzí jazyk). Inak Fíni majú najvyššie IQ v Európe (ale krivka je u nich odlišná, t.j. majú menej retardov, ale i géniov) a vraj najlepší vzdelávací systém

Ja s tým čo si napísal o Západniaroch asi veľmi nesúhlasím, pretože je to v rozpore s historickou evidenciou (napr. na Západe sa skôr začal praktikovať manorializmus, ktorý mohol mať eugenický efekt, napríklad) aj s výskumami inteligencie (áno, na Západe je o čosi vyššia ako na Východe, hoci treba napísať, že skóre Východu výraznejšie zhoršuje Balkán, kde sa zrejme odráža dysgenický vplyv islamu, ktorý tam dlhšie vládol. Ono preto naozaj treba dôsledne rozlišovať medzi stredoeurópanmi ako sme my, Česi či Maďari, t.j. národmi, ktoré boli kultúrne i geneticky ovplyvnené germánstvom a latinskou (západnou) kultúrou a balkánskymi národmi a viac východnými ako Ukrajinci a Rusi, ktoré sú v niektorých parametroch na tom objektívne horšie).

Tie pred - indoeurópske kultúry v Európe boli celkom vyspelé (etruská alebo minojská civilizácia určite boli), a v niektorých aspektoch možno predčili i tú indoeurópsku (ktorá bola agresívnejšia, viac bojovná). Agrokultúra, spracovanie železa, písmo, kalendáre, astronómia, zavlažovací mestský systém, koleso, remeselná výroba, atď, atp. - to boli všetko pred-árijské výdobytky.

Íri sú špecifický prípad, ich IQ je na západoeurópske pomery relatívne nízke (92) napriek tomu, že ekonomicky ide dnes o bohatú krajinu (Íri sú dobrá ukážka, že je to nielen o IQ, ale aj o kultúre). Nižšie IQ môže byť dôsledkom dlhodobého útlaku zo strany Angličanov (áno, chudoba, podvýživa majú istý negatívny vplyv, ak sú zlé podmienky plný potenciál sa neprejaví) a následnej emigrácie (odliv mozgov).

Niektorí dnešní Západniari sa naozaj zdajú byť kultúrne otupelí a zdegenerovaní, obzvlášť anglosaská sféra je známa pre svoj konzumizmus a materializmus, ale či je ich faktor g na tom dnes nejako horšie ako u Východniarov, tak to si s istotou nedovolím povedať. Ale chcem ešte napísať, že aj rozmnožovacie paterny sú rovnako dysgenické na Západe ako na Východe (čiže platí, že menej inteligentní majú viac detí ako inteligentnejší, a pravdepodobne aj v rámci bielej rasy). 

 

 

Ľubov

trocha aj chúlostivá,však vieš.-),tenučký ľad.

Pokial by malo byť porovnávanie komplexné,veľmi by ma zaújmalo,aké iq mali naši prastarí rodičia,myslím na materiálnu biedu ,tzv.triviálne školy(čítanie,počítanie,písanie a dosť),častá negramotnosť.No oproti niektorým dnešným gymnazistom sa mi zdajú byť akademici.-).

Ja k tým informáciám chodím tak alternatívne,napr.v spomienkach B.Smetanu na slávnostný sprievod k otvoreniu zbierky na Národné divadlo,šli v sprievode aj drotári zo Slovenska (z trenčianskej,aj to sa tam spomína) a ľudia im hádzali chleba a nejaké mince.Do frasa.-(.

Kto bol v tomto prípade inteligentnejší? Drotári,ktorí sa zapojili do sprievodu,alebo tí,ktorí im hádzali almužnu.
Neviem,či sa vplyv stravy na inletekt nepreceňuje...ale pokial sa už nejedná priamo o jedy v jedle,pravdaže.

ˇ

Roland Edvardsen

IQ praprastarých (a starších) rodičov by bolo nižšie v porovnaní s dnešným priemerným študentom. Ale bolo by tomu tak výhradne kvôli Flynnovmu efektu (ktorý sa však dnes už pravdepodobne zastavil). Dnešní ľudia majú lepšiu všeobecnú znalosť a rozvinutejšie analytické myslenie vďaka tomu, že prešli moderným vzdelávacím procesom. To k čomu dnes dochádza je však prepad faktoru g (a ten je silne genetický - 80 %), čo sa následne odrazí aj v iných zložkách a kvalita prostredia či vzdelania to už nedoženie. Ten proces, ktorý prebehol na Západe si treba predstaviť tak, že sa ti predlžuje trup, ale skracujú sa ti nohy. A konečný výsledok (či budeš vyššia alebo nižšia) bude závisieť od toho, čo sa skracuje viac - a rast trupu sa už spomalil, alebo zastavil, zatiaľ čo skracovanie nôh aj naďalej pokračuje, alebo je ešte dokonca zosilnené. A tento mimoriadne dôležitý faktor g sa environmentálnym pôsobením veľmi ovplyvniť nedá (resp. je ľahšie ho znížiť, napr. v dôsledku ťažkej deprivácie v ranom detstve, ale nemožné výraznejšie zvýšiť).

Ľubov

Spomínaný pediater prof.Švejcar (bol aj polyglot,ovládal 8 jazykov) hovoril,že degenerácie populácie je spätá so zjednodušovaním jazyka.

Napr. uviedol,že peržtina obsahovala hononymum na tri pojmy: myšlienka,slovo,čin.Čiže jedným slovom dokázali označiť všetky naraz. To je fascinujúce . Dokonca spomínal aj akýsi africký dialekt,tiež veľmi vyspelý. Veľa hononým ešte v 19.storočí. Tí ale dopadli... s angličtinou.
Ak si videl film Bohovia musia byť šialení,tam sa objavuje ukážka krováckeho hvízdavého jazyka.Dávam si veľký pozor na slová,ak povedať o krovákovi,že nie,nemôže byť inteligentný.

Norman

Čudujem sa, že je to takto formulované, ako vzrast IQ.
V podstate by bolo treba zaviesť termín "IQ potencial" a "IQ real".
IQ real je vždy ken časť potenciálu. Nezamienať IQ real so samotnou "múdrosťou", danou prirodzene vzdelaním a okolnosťami. To je stále rozdiel.
IQ potencial je genotyp, IQ real je fenotyp.

IQ potencial sa hýbe naozaj pomaly, len a výhradne genetickými zmenami, teda hlavne selekciou, .
To, čo sa udáva ako Flynnov efekt, je zmena IQ real.
Porovnať sa to dá s rýchlosťou behania. Potenciálna schopnosť behať sa pre danú populáciu za sto rokov geneticky takmer nemení. Ale mení sa reálna schopnosť behať, všeobecným stravovaním a všeobecným trénovaním. Preto asi aj všeobecné testy na školách ukazujú v prvej polovici 20. storočia zvyšovanie rýchlosti ľudí - Flynnov efekt.
Ale akýkoľvek svetový rekord v behu sa len blíži ku hranici - k potencionálnemu bežeckému kvocientu.

Ergo - ľudia pred dvesto rokmi na slovensku mali IQ (potenciálne) rovnaké, ako dnes máme my - len prirodzene asi nebolo dokonale rozvinute. A samozrejme nemali vzdelanie.

Roland Edvardsen

Hej, vysvetlil si to tak, ako to je. A ja by som dodal, že g mohlo byť v minulosti aj o čosi vyššie. Takto: v dávnejších časoch to totiž bolo naopak ako dnes, t.j. tí inteligentnejší (nobilita, bohatí) mali viac detí ako chudoba. Ďalším faktorom bolo aj agresívne vešanie (kriminalita koreluje s nižším IQ) a vyššia detská úmrtnosť u chudoby. Mal som tu už o tom i článok. S rozvojom medicíny a sociálneho štátu sa to obrátilo - a preto v 19. storočí začali rôzni výskumníci a učenci biť na poplach a začala sa presadzovať vedomá, aplikovaná eugenika.

Základ úspechu pre národ je čo možno najväčšie zregulovanie nízkej vrstvy (IQ pod 85 a tak) - to je ešte podstatnejšie ako rozmnožovanie tých najšikovnejších (aj to je dôležité, samozrejme, ale národ potrebuje mať tiež svoju širšiu pracovnú vrstvu). Európe sa podarilo skrz viaceré praxe (pestovanie aristokracie, manorializmus, agresívne vešanie mladých kriminálnikov, asociálov, atď.) postupne znížiť rozsah spodiny, v podstate väčšina dnešných Európanov je potomkami nekriminálnej, pracovitej strednej vrstvy, nie spodiny. To čím sa hnedoidi odlišujú od bielych a východných Aziatov je práve rozsah ich spodiny, ktorý je výraznejšie väčší, lebo ju dlhodobo neregulovali tak ako my.

Norman

Pozri, základným rozdielom v svetonázoroch v týchto veciach je to, že niektorí považujú ľudské schopnosti za rýchlo menené. Naopak, iným, aj mne, to čoraz viac vychádza tak, že rozdiely v ľudských skupinách sú dané nie poslednými storočiami či tisícročiami, ale dlhodobými procesmi, a možno procesmi v prehistorickej dobe.
To je vlastne rozdiel medzi dnešnými utopistami veriacimi, že rozdiely v ľudstve sa dajú akosi relatívne ľahko zahľadiť a historickými skeptikmi, ako ja, čo to vidia tak, že rozdiely sú naozaj dané pravekou biológiou.

Neprikláňam sa k tej teórii pre to, že je nejaká povzbudivá či príjemná, ale napriek tomu, že je dosť pesimistická. Proste to tak fakty naznačujú, že len čerpáme z nahromadeného.
Ale na druhej strane viem si predstaviť procesy, keď boli možné prudké pozitívne posuny, pozívny rýchly vývoj. Rôznymi mechanizmami, ale proste boli. Lokálne, ale s dopadom na široké ľudstvo. To sú zaujímavé veci, ale dosť neisté na hranici vedeckých overených faktov, hypotézy, často s odporom oficiálnej histórie.

Aj v kratšom časovom horizonte (storočia) to vidím tak, že schopnosti ľudstva postupne upadajú (proste entropia), ale teda občas dôjde k nejakému lokálnemu pozdvihnutiu a posunutiu. Tie posunutia nemusia byť nič príjemné. Je to teda také zubkovité - dlhší pomalý sklon a potom nejaký rýchlejší výšvih nahor, a potom znova to isté.
Ale je možné, že aj tieto pozitívne posuny sú "len" prebudenie starších akoby "spiacich" génov. Vlastne to je zdrojom (nielen) môjho určitého optimizmu - nečakáme vytvorenie génov, ba ani nejaku novotu rekombináciou, ale teda možno azda dúfať v prebudenie génov, určitú očistu od bahna.

To je v podstate jediný racionálny model, ako v historicky nie dlhom čase potlačiť entropiu v samom ľudskom rode.

Jednou vetou: genetické inžiniersto ale aj selekčné eugenické spoločnosti sú ťažko dosiahnuteľné - ale očistenie toho, čo tu už je, prebudenie, je azda nejako možné.

Ľubov

Ďakujem za tieto vaše komentáre,sú napísané jasne a zrozumiteľne aj laikom,ako som ja .Zdá sa mi,že Vám čoraz lepšie rozumiem.-), vážne.

A to kedysi Kolodej o Nadhľade napísal,že sem chodia iba samí čudáci.-)). Haha,veď aj on bol .

ps. Existuje nejaká slušná literatúra o kastovnom systéme v Starej Indii? Neviete poradiť ?

Norman

nie je ľahké si ujasniť tieto veci, sami hľadáme naratív.
Ale je to ako so sochou - najprv sa ťažko odstraňuje ten balast okolo želaného tvaru, ale keď je to hotové, a podarí sa, tak by to malo byť viditeľné a ľahko chápateľné.
Ale balast ešte nie je odstránený :)

Čo sa týka kastového systému v indii - ja som sa tomu nejako moc nevenoval, mne to príde ako otrávená téma, a ani to azda nikdy moc nefungovalo. Bola to taká z núdze cnosť, posledná pomoc, keď jedno etnikum zaplavilo iné etnikom. A aj koniec svedčí o tom, že to nefunguje - India, napriek ich skvelej minulosti a kultúrnej tradícii s viacerými skvostami, je dnes spoločnosť aj kultúrne na úrovni bollywoodu. Určite za to môže aj britská kolonizácia a americký povojnový dominát, ale ... aj premnoženie hnedoidov a kolaps brahmanov, už predtým.

Treba zabrániť už tomu prvotnému miešaniu na jednom území. Na kastový systém verí aj dnešný Západ, sionisti veria, že hnedoidov ovládnu pomocou nadvlády peňazí a triednej spoločnosti - ale, ako už často v histórii, židko sa zas tupo mýli. Asi preto židia nikdy v histórii nepostavili fungujúcu spoločnosť, lebo na to nemajú chochmes.

Náhodný okoloidúci

Je niekoľko spôsobov ako dosiahnuť zvýšenie IQ populácie.
1. už spomínaná selekcia, ktorá ale musí byť dostatočne tvrdá, ak má byť účinná, ale je to za cenu straty genetickej rozmanitosti
2. kríženie s inteligentnejšou populáciou, ale je to jednak na úkor tej inteligentnejšej populácie, pričom iQ sa možno len nejako spriemeruje, a jednak za cenu straty genetickej identity
3. ak sa podarí nájsť komplex génov ovplyvňujúcich IQ, tak genetickou manipuláciou

Problém vzniká vtedy, keď sa vysoký IQ spojí so zločineckou povahou.

Norman

A koľko Škandinávcov alebo Holanďanov ovláda napr. francúzštinu alebo španielčinu? - No práve, predpokladám, že neúmerne málo.
Čo sa týka Fínska - to je vlastne nielen pre tú svoju polohu, ale svojím osudom skôr prípad "východu" - tí sa museli učiť švédsky a teraz anglicky, tam je bilinguálnosť reálna a zrejme to tomu národu pomáha - v našom prípade prípad Fínsko nepatrí do Západu.
Čo sa týka zvyšku škandinávie, aj Holandska - opakujem, "naučiť" sa anglicky je pre nich ako pre nás naučiť sa česky alebo iný slovanský jazyk. To nie je skutočná bilinguálnosť, ten druhý jazyk im nič nedá, je to len dialekt ich prvého jazyka.

Historická evidencia - pozri, ja hovorím o súčasnosti. Dôvody slabosti vidím dva - posledných pár storočí, ktoré na Západe majú negatívny dopad. A za druhé azda substráte z hlbokej minulosti, ktorý sa možno prejavuje v Irsku a podobne, ale v Británii vôbec.
Historická evidencia - to je zväčša "ekonomický a vojenský" úspech Európy, pre ktorý sa spätne hľadá nejaké zdôvodnenie. Ja si ale vážne nemyslím, že by pre úspech Západu mal význam nejaký/akýkoľvek eugenický proces v stredoveku - na to bolo málo času. Západ svojho času uspel na svojom dobrom indoeurópskom genetickom základe (to je nutná, ale nedostačujúca podmienka) , ku ktorej sa pridala geopolitika (oceán a lúpežno kupecká kultúra) a last not least kultúrne obrodenie (nazvime to gnostické, prirodzene, nie dokonalé, ale bolo, a azda stále tu je) - určité zbavovanie sa semitských dogiem, posledných tisíc rokov.

Ale ten úspech je minulosť, opakujem, ja hovorím o súčasnosti. Za posledné dve storočia Západ naozaj v mnohom upadol. Ja nie som vôbec hlásateľ "smrti západu", považujem to naopak za mylnú defétistickú hystériu, ale určitý úpadok tu určite je - aj vďaka migrácii rôznych cudzincov, z Juhu aj z Východu.
Hovorím o tom kontraste jasnom aj na tom príklade, že politikovi z východu (zabudnime, že je to agent Čaputová) sa vyčíta nedostatočná znalosť angličtiny, a u politika zo Západu sa považuje za zázrak, že vie povedať pár zlých slov po rusky. Je to len príklad, ale je to také symbolické. Je dobré, že to sem Ľuba dala.

Ja viem, že aj u nás je mnoho, priveľa ľudí, čo Západom pohŕda principiálne a sami na veľa nemajú. To je vždy tak, to nie je nič neobvyklé - a konieckoncov na to majú právo, majú právo na výber svojich hodnôt. Ale rovnako je pravda, a momentálne sa mi zdá dôležitejšia, že mnoho ľudí ma ilúzie o Západe. Vlastne vždy sa našinci čudovali, ako je možné také "bohatstvo" pri takých "blbcoch". Len to spracovávali dvoma spôsobmi - u jedných prevládol obdiv k bohatstvu a dali sa do ospevovania celej západnej spoločnosti, potlačiac v mysli jej negatíva, u druhých prevládol odpor voči Západu.
V každom prípade by sa nemal zamienať mocenský úspech so skutočnou ľudskou úrovňou. A to hovorím o Západe ešte pred súčasným extrem-liberal šialenstvom.

Čo sa týka Východu, to je iná kapitola. Áno, Východ trpel ešte viac. Zopakujem za prvé, že na Východe sú rôzne vplyvy historických migrantov a invázií aj z minulosti, nielen cigáňov, ale aj turkických a iných etník - ich vplyv je zvlášť v ruských oblastiach a na Balkáne nepochybný. A potom je tu dysgenika priamo vojen, výpadov a genocíd. Ja som ale nechcel porovnávať sumárny-priemerný stav Východu so sumárnym priemernym stavom Západu, to je ťažká vec, ale skôr varovať pred tým, že často aj to, čo je na Západe biele a Európske, je dnes naozaj dosť mizernej kvality.

Ja tu celý čas upozorňujem na rezevy Európy, genetické rezervy, rezervy hlavne (našej) strednej Európy. Tie zdôrazňujem ako cestu, ako riešenie. To, že na Východe a z Východu a Juhu prichádza rozriedenie, to je relatívne známe, aspoň teda medzi nami. Teraz len pripomínam, že tým trpí aj Západ - veď to odpovedá aj na otázku, prečo je Západ dnes taký neschopný sa brániť.

Norman

Blaha je akademik a tak sa venuje (okrem iného), hlavne tomu, čomu sa rozumie - problémom písaniu dizertačiek, diplomoviek a iných textov, a vôbec akademickým požiadavkám, teda aj ovládaniu angličtiny. U neho je to prirodzené, a aj tak s tým on nezačal.
Ale je abnormálne, ak nejakí nacionalisti vyčítajú hockomu, že hovorí po slovensky a že nevie dobre cudzí jazyk (ako bolo v HS a na FB). To je riadna absurdita a hlúposť.

Anglofonizácii sa treba už začať naozaj brániť, nie len preto, lebo je to zrovna angličtina, ale proste si treba jazyk udržiavať vo forme a čo možno čistý. Nie preto, "lebo ho máme radi", ako tu raz zaznelo, ale proste sú na to mnohé konkrétne dôvody.

A z ovládania cudzích jazykov netreba robiť žiadnu modlu. Jazyk je nástroj, kľudne a bez váhania treba použiť aj cudzí a nestarať sa, že ten nepoužívam presne a čisto. To je problém jeho domácich, nie môj.

frooyo

Mozno je na skodu to zhadzovanie za kazdu cenu ale treba si vsimnut ten dvojaky meter, ked harabin nevedel anglicky,vtedy pre libtardne media to bola najdolezitejsia vec na svete. Ale ukazalo sa ze ani caputova zrejme nevie moc dobre, tak proste chcel do toho rypnut aj ked blaha mal inu motivaciu