Grigorij - Tulák z ulice?

Vďaka webu vedieme viacerí otvorený a naozaj pluralitný dialóg už naozaj viac ako dve desaťročia. V podstate je to historický unikát, táto celosvetová sieť svetonázorov a politických hodnôt, prepojených spolu a vedúcich navzájom informatickú nekompromisnú konfrontáciu. Niečo veľkolepé, ako keď sa človek po dlhom čase vynorí nad hladinu a môže sa konečne nadýchnuť. Niečo ako vznik života samého.
 
V tomto procese sa dobre pretriasla aj slovenská množina ľudí na internete. Je jasné celé to spektrum názorov, ktoré slovenská scéna ponúka. Slovensko nie je veľké, prístup na web mala len najprogresívnejšia skupina, a nekonformné názory z nich malo ešte menej ľudí, takže sme sa vlastne všetci navzájom dobe spoznali. Skúšali sme spoločne veľakrát presadiť pozitívne myšlienky, ale často sme si svoje rozdielne myšlienky a svetonázory overovali vo vzájomnej konfrontácii.
 
Jedným z tých ľudí, čo sa na slovenskom webe pohybujú od začiatku, je Grigorij. Kvantita jeho diela je nepochybná, aj keď jeho obsah sa podľa mňa časom prirodzene menil.  Aj jeho prezencia na tomto portáli je známa, ale určitým spôsobom sme sa dohodli, a on sľúbil, že to tu "nebude kaziť", že sa tu nebudeme konfrontovať, takže už sa tu priamo nevyskytuje. Môžete ho ale nájsť na Prope, napríklad. Recipročne ho tu zas my nejako nespomíname, v žiadnom prípade sa nedá povedať, že na neho utočíme, to sme koniec-koncov ani nikdy nerobili.
 
Nespomíname, ale včera som natrafil na Informačnú vojnu na Slobvysielači (17.6.2015). Lichtnerov hosť, ktorý mal celý večer pre seba, bol anonymný, mal nick Tulák z ulice. Grigoriho už podľa hlasu nespoznám, čas uteká a ľudia nemladnú, takže až keď som si toho vypočul viac, tak som dospel k presvedčeniu, že je to naozaj on. Zhodoval sa vo všetkých postojoch, ale aj celkovom spôsobe prístupu.
 
Ako hovorím, tie témy sme my tu už prebrali mnohokrát, takže pre mnohých z nás su už až chronicky známe. Ale myslím, že Tulák spravil dobre, že do rádia išiel a podal ľuďom ucelený pohľad na svoj svetonázor. A aj keď široká verejnosť mnohé tie spomínane veci pozná, určite tam boli prvky či postoje, ktoré nie sú na Slovensku, ani na Slobodnom vysielači, až tak samozrejmé. Okrem toho, mnohé z nich sú takpovediac aj pôvodom naše názory:) Preto to aj spomínam, lebo odporúčam našincom, ktorí majú záujem, nech si to vypočujú, aby mali na neho ucelený pohľad. Spoznať ho takmer naživo. Rovnako si myslím, že aj pre Tuláka je dobré, keď sa konfrontuje viac s reálnou verejnosťou. Aspoň viac ocení, že (náš) seriózny prístup je zriedkavý a naučí sa ovládať svoje emocie. A ísť do rádia je inšpiratívny nápad.
 
Toto prepojenie osôb je myslené v dobrom, dúfam, že nikomu neškodím. Je to uloženie dôležitého kamienka do mozaiky archívu. Ak sa v niečom mýlim, informáciám sa nebránim.
 
 
Ešte raz link na archív tej Informačnej vojny
Ľubov

dala som sem v piatok komentár presne k tomu tulákovi.

...ale predsa,aspoň som si uvedomila,koľkí sme sami. Celkom ,ako hosť,označil sám seba ako Tuláka a tak nutne som si spomenula na Grigorija.Kupodivu chýba mi.

Norman,asi ideme na spoločnú matricu.

Norman

že si tu čosi spomínala. Je prirodzené, že si si na neho somenula, keďže je to on a to sú jeho termíny... tulák, gazda a podobne (len chcel byť gazdom, teraz zas preferuje tuláka...)
Ja jeho tézy prirodzene poznám lepšie, ako ty, až pridobre, takže som si bol relatívne rýchlo istý. Teraz si to môžeš vypočuť ešte raz z iného uhla pohľadu, ak chceš.
A čo sa týka samoty, od neho by si sa zrejme mohla veľa naučiť.
Aspoň vidíš, že sa mu darí dobre, netreba sa znepokojovať, heh.

Kolodej

Tak po vypočutí celej relácie odvolávam čo som napísal :)
Ja som ho tu zachytil len ku koncu. Písal zaujímavo.

Norman

Po takomto dobrom úlovku som viac pozorný voči Slobodnému vysielau, hm.

Včera, pondelok, som ho znova zapol - ale tie ich dohadovačky okolo katolicizmu som nemohol dlhšie ako 10 minút, to naozaj nie :-)

Ale dnes na Afinabulovi mi padol zrak na odkaz na youtube: Slobvyielač z piatka, názov Thule Gesellschaft. Nuž, kto by na to neklikol.

Ako nič v zlom, naozaj ma zaujalo, že dvaja chalani, ktorý ako sami povedali, pred dvoma týždňami ešte nepoznali samotné meno Thule Gesellschaft a iba jeden vraj niečo vedel o Vril Society (rešpekt:), tam s Lichtnerom začali rozprávať o tomto.

Holt, moderná, hmm... idiokracia :-)))

Som úplne paff, ale závisi na podklade, ergo keď je človek dobre vyspatý, tak puff znamená nafúknutie dobrej nálady :-)

Ešte to len počúvam pol hodinu, takže som práve v tom, takže sorry za ten twitter tón :-)))

Unikátne.

 

Je pravda, že tieto veci si môže každý načítať na webe (pri troške angličtiny) za pár dní, v ovela lepšej forme, ale tento unikátny formát ... humor a paródia v jednom ... hej, propagovať to treba :-)))

Lichtner je ale vcelku v pohode, je to výborná konštelácia, on a dvaja šašovia.

Je to aj pekný príklad, ako to dopadne, keď sa aktéri snažia prispôsobiť publiku, respektíve svojej predstave o publiku.

No, to musím dopočuť do konca :-)))

Asi budem priebežne informovať, lebo práve tvrdia, že behom tých 2-3 hodín v tom budú mať poslucháči jasne.

.)

 

--------

---------

ps. Tak som to práve dopočúval.

Prečo im tam mailujú ľudia a kritizujú ich - veď to je taký formát, unikátny a veselý. Poslucháči vážne nemajú zmysel pre humor.:-)))

Ach jaj, veľmi mi to otvorilo oči:) Ľudstvo tu rastie naozaj ako burina.)

 

 

baloo

na tých dvoch "majstrov na vsjo ruky". Dakedy dávnejšie som si to pustil ale zrejme som nebol správne naladený, dosť rýchlo ma to prestavlo baviť. Skúsim to teraz, ináč naladený s tvojou optikou.

Norman

Humor je vec okolností a momentálnej nálady:)
Čo hovoríš na Tuláka?

Buheh

najprv som si myslel že to nie je on, lebo v tom hovoriacom bolo cítiť dokonca trochu človečiny. Ale ku koncu relácie sa už nedalo pochybovať. Všetky jeho pozitívne i negatívne črty veľmi rýchlo vybublali na povrch: brilantný úsudok, pohotová argumentácia, vzdelanie, fatálny nedostatok zmyslu pre humor, špecifická psychopatológia osobnosti.

Ale bolo zaujímavé si ho vypočuť, i keď ku koncu som sa už trochu premáhal.

Ľubov

No,pomaly sa blíži 2júl,vieš čo tým chcem povedať. Lichtner by mal v poslednej Bilancii rádia povedať,kvôli komu končí v SV.Tiež som si postupne vytvorila "vzťah" aj k iným redaktorom,aby som nevisela len na šnúrke od Huďových gatí. Títo chlapčekovia,čo spomínaš,stále si myslím,že dostali robotu v SV po známosti,cítim Norbertovu ochrannú ruku nad nimi. Veď sa naučia.Ale chcem Ti povedať na rovinu:nemôžeš porovnávať seba s bežným poslucháčom. Nemôžeme automaticky očakávať,že ľudia sú rovnako sčítaní,napríklad.Kto chce vedieť viac,no,tak ten nech sa infiltruje priamo,aj tak skončí niekde na 33 stupni ako užitočný idiot.Ale je to na vzostupe,máš pravdu.Predtým sme vedeli ešte menej. Dobré sú aj relácie Petra Milera.To je bývalý tirák,čo sa začal živiť novinárčinou. Príjemný chlapík.No a predsa Emil Páleš,to jeho nezabudnuteľné komentovanie Srbskej vojny. Alebo situácie okolo Sýrie:" Ja som plakal,plakal ako malý chlapec,keď som pochopil,že spolupráca západu a našich mladších árijských bratov je stratená".Najlepší je,keď sa rozohní.
Grigoryi,bola by som rada,keby bol v SV častejšie. Všimol si si,ako ľudí,niektorých,fascinoval ? Asi najviac sa mi páčili jeho slová o dnešných vš. "Keď je niekto sprostý na to,aby sa stal architektom,a lenivý,aby sa stal dobrým inštalatérom,tak ide na sociológiu-a teraz čo? My ho máme živiť?"

Norman

Tí chalani sú v pohode, no, hm, kľudne poviem, že sú aj prirodzene bystrí, na rozdiel od iných. Ale okrem toho, že tá téma je naozaj labyrint, cez ktorý sa nedá dostať za dva táždne, predsa len im chýba určitý základ, určitá úroveň prejavu. Ale ja chápem, ako to Lichtner koncipoval a že nechcel robiť veľkú vedu, v podstate má pravdu. Je to taká (nechcená) paródia:)

Neporovnával som to ani tak so sebou, ako skôr s vážnosťou niektorých tých podtém. Mne je jasné, že to ľudia nepoznajú a som rád, že taká téma padla - ale nedá sa učiť lyžovať, ak inštruktor videl lyže prvý krát predvčerom. To je potom privela humoru (i keď, môže byť humoru privela?)
Ja sa skôr obávam, že ľudia to budú brať privážne.

Ale ja to rádio nekritizujem ako také. Ja hovorím o tom, čo počujem, určite sú tam výborne relácia a celá tá myšlienka rádia bola výborná a výborne sa podarila.
To myslím úplne vážne.
(samozrejme s výhradou, že toto hovorím o kontexte, odozvách, nie priamo o reláciach, kedže tie som až tak osobne nepočúval)

Pokiaľ viem, Tulák bol prvý anonymný hosť v tom rádiu, nie? Ty to počúvaš, povedz nám.
Na Slob vysielači majú peknú stránku, ale njejako tam nefungujú či nie sú vidieť komentáre, alebo áno? Teda mne teraz nefungujú, neviem prečo.
Keď ide Lichtner preč, môže tam robiť pravidelné relácie aj Gigoriy - to robia aj s Huďom cez skype, no problem, len aby sa nepovedalo, že sa k tomu staviam negatívne :) Hej hej, to by trocha zmenilo profil toho rádia, som za :)

Ľubov

Pokiaľ viem,tak druhý.....až tak často nepočúvam ,takže sa môžem mýliť. Ten prvý sa nazval Peter,volalo sa to "Čo oko nevidí" ,no a práve z tohto motívu(Peter hovoril o dutej Zemi a o 22mimozemských rasách,čo už dávno žijú medzi nami.Sám seba označil za osobu,ktorá je s nimi v kontakte. Ak máš záujem,nájdeš v archíve pod inf.vojnou.)si myslím,že vzniklo V piatok 13.teho.:-)Vôbec neviem odhadnúť,či sa budeš smiať,alebo nie. Mňa poznáš,nie je mi cudzí ani smiech cez slzy.Grigorij-len prečo on nie je aspoň trošičku srdečnejší? Je taký aseptický,to ma na ňom mýli. Ale Teba hej,Teba mal svojím spôsobom rád.Aký komplikovaný tvor je človek.

Toto posielam G. Je to od Friedricha Nietzcheho.

Ako plameň nenasýtený
som žeravý a stravujem sa ním.
Čoho sa dotknem,na žiaru sa mení
zuholnatie však všetko,čo so mnou nie je
Ja som plameň a viem to.

Norman

Ešte k tomu smiechu o Thule Gesellschaft - možno mi smiešne bolo aj to, že ta relácia je nechtiac paródia aj na oficiálnu históriu a postoje k týmto veciam. Tí chalani tam v podstate len čerpali z verejných a oficiálnych démonizácií týchto vecí. A v podstate sa im za dva týždne podarilo zosmoliť svetonázor, ktorý sa od oficiálneho moc nelíši vo svojej absurdite:)

A ešte jedno konkrétne info k tej téme:
Všetky tieto Thule a Vril thémy sú len nepodstatný folkór. Naozaj ani náhodou nikomu nevyčítam, že o nich nepočul a ani dotyčný, čo o nich nepočul, o nič neprišiel. Práve naopak, lebo to, čo sa píše po webe aj v knihách, je z politických dôvodov strašný bulvár, takže sa len vyhol hlúpostiam. Aby si niekto náhodou nemyslel, že vystupujem ako bohorovný znalec, ktorý z nadhľadu pozerá na neznalých. Znalec síce som, ale asi tak, ako napríklad znalec štrikovania - ak niekto nevie štrikovať, o nič neprišiel a nik mu to nevyčíta.

Čo sa týka Grigoryho, nie je čo rozoberať a hlavne, nie je dobre na tieto relácie používať výrazy ako "rád" alebo "nerád". Vieš, chlapi sú na takéto slovíčka dosť alergickí a uznáš, mohla by si ho uraziť. Najnormálnejšia spolupráca medzi chlapmi je taká, kde chýbajú akékoľvek emócie - no, vlastne medzi ľudmi všeobecne. Takže ako vidíš, ja skôr vyčítam Grigoriyovi naopak, že je ešte príliš "srdečný", emočný.
Ale slovko vyčítať je prisilné. Nič mu nechcem vyčítať. Jemu len asi chýbal vždy dialóg s ľudmi, takže by si mala skúsiť svoj nápad s rádiom nejako presadiť, navrhnúť. Majú tam mail, napíš im tam, čo vieš a čo myslíš, oni potrebujú a uvítajú reakcie od čitateľov, to som si istý.

Ľubov

Ale ako potom vysvetliť ,len tak náhodne: Old Shaterhand a Winetou,Aramis a tí traja ešte,a Tarzan ? Môžu sa mať radi aj chlapi,ale samozrejme,ale iba tak,že o tom nevedia.

ps. Už len naposledy ku G.,dobre,skúsim niečo.

Ľubov

A to je to,že Ti chcem pripomenúť,ako na inom mieste odsudzuješ,že ľudia sa dnes chovajú k sebe ako potkany. Priateľstvo mužov je to,čo je na človeku ušlachtilé,vyrastali sme na tých hrdinoch vyššie.Preto nemôžem s Tebou súhlasiť,že tie najlepšie vzťahy sú bez emócií.Ani víťazstvá.

A ešte raz by som sa chcela poďakovať Tebe a Aminovi za skvelé čítanie na prope.Doteraz jediné moje najeugenickejšie informácie začínali a končili v Sparte:-).

Norman

Aj keď sa to už dnes nezdá, muži majú päsťe a zbrane, preto je v tomto prípade najlepšia bezemocnosť a formálna slušnosť. Bez zbytočnej dramatizácie, ale to prestáva sranda a hra.
Hlavne o tom je reč.