O červíčkovi

V kravskom lajne žili dva červíky, otec a syn. Vyhrabali sa na povrch a syn hovorí:
- Otec, čo je to také pekné zelené okolo nás?
- To je trávička, synku.
- A otec, a čo je to modré, čo tam ďalej tak pekne žblnkoce?
- To je potôčik, synak.
- Jeeej, a otec, a čo je to také nádherné zlaté nad nami?
- To je slniečko, syn môj.
- No toto? Otec, a prečo my tu v tomto hovne žijeme celý život?
- LEBO JE TO NAŠA VLASŤ!

Možno tento starý vtip poznáte. Neviem, aký je starý, ale v každom období našich dejín sa nájdu "červíčkovia", ktorí ho vzťahujú práve na to obdobie, v ktorom žijú.

Pozrime sa však na tento vtip z iného uhla.

Predstavte si, že malý červíček sa nechá nalákať žlbnkotom potôčika. Čo sa stane? Samozrejme, utopí sa a zožerie ho nejaká ryba.
Alebo ho zláka zelená trávička. V nej mu zasa hrozí, že ho zozobne nejaký vták alebo ho zožerie modlivka.
A ak sa nechá zlákať žiarivým slniečkom, hrozí mu, že ho slnečné lúče spália a on biedne zahynie a vyschne. A mravce ho odvlečú ho mraveniska a zožerú ho.

Čo sa teda musí stať, aby červíček prežil mimo svojho lajna?
Červíček sa musí zmeniť. Hlavne navonok. Musí sa zmeniť napríklad na muchu, ktorá síce nevie plávať, ale slnečné lúče jej neublížia a pri troche šťastia ubzikne vtákovi alebo modlivke spred nosa. Alebo sa musí zmeniť na smradľavého chrobáka, ktorému sa všetky vtáky aj modlivky budú vyhýbať. Stále bude mať svoje červíčkovské gény, svoju DNA, ale navonok už bude iný. Emigrant.
Nedá mi nespomenúť príhodu, ktorú František Kele opísal v jednej zo svojich kníh. Počas pobytu v USA sa veľmi tešil na stretnutie s astronautom slovenského pôvodu Eugenom Čerňanom. Očakávané stretnutie však preňho bolo sklamaním. Ako napísal, márne hľadal v astronautovi slovenskú dušu, Júdžin Sőrnan bol typickým produktom americkej "kultúry". (úvodzovky - N.O.)

Tak je to, milí priatelia. Ak červíček vylezie zo svojho lajna a chce vo svete prežiť, musí sa zmeniť. Ale prestáva byť červíčkom. Chvíľku by možno mimo lajna vydržal aj vo svojej pôvodnej červíčkovskej podobe, ale - len chvíľu. Musel by sa vrátiť.
Ale predsa len je tu jedna možnosť, ako by prežil všade vo svete bez toho, aby sa zmenil. Bolo by to vtedy, keby sa celý svet premenil na lajno. A možno práve k tomu smerujeme. Alebo presnejšie - niekto práve do tejto podoby pretvára svet. Možno to je niekto mocný, ale možno sú to práve samotní červíčkovia, ktorí opustili svoje lajno, ale spomienku naň si nesú so sebou a menia svet na svoj obraz. Miesto pestrej rozmanitosti jedno nekonečné lajno.

0
Kolodej

okoloidúci za tieto riadky :)))
Inak poznáte tieto stránky?
https://diskuter.wordpress.com/

Náhodný okoloidúci

Hej, poznáme pozorovateľa, často píše do diskusie na Zvedavcovi a odkazuje na svoje stránky. Celkom dobré a poučné čítanie.

A ďakujem na uznanie :)

Kolodej

ja by som z toho lajna rád spraviť záhradku heche.

Norman

Hej, poznáme, dobrý racionálny prístup.
S niektorými vecami síce nesúhlasím (snaha mocenských elít o redukciu populácie ), niektoré považujem za ťažko rizikové (chemtrails), ale ináč je to ukážka pracovitého, racionálneho, vecného štýlu, veľa linkov a podkladov ... ( taký ten štýl, aký produkujú ľudia spoliehajúci sa na svoje vysoké IQ ... hm, takých ľudí nepoznáme veľa, že nie).

Kolodej

hlavne tie chemtrails - tu je silný vplyv kognitívnej disonancie na ľudí. Pretože ak si niekto pripustí - na základe presvedčiých údajov - že to reálne prebieha v takom masívnom meradle - potom pochopí, čoho sú tie geňá schopné. Potom už ružový závoj spadne úplne a ťažko už mazať takému človeku med kolo huby.
Môžem ti povedať ako ja som dospel k "presvedčeniu". Onehdá, asi 5 r dozadu, som natrafil na orgonet. A reku - jaký haluzári, tým už musí poctivo hrabať. A tak som sa tam ešte zo 2-3 krát vrátil - a utkvel mi jeden príspevok: Netreba nikoho presviedčať. Ale urob pre mňa to, že začneš pozerať pravidelne na oblohu a všímať si "contrails" a ich správanie. Po dvoch rokoch sledovania to na mňa "ruchlo". Som o tom na 99% presvedčený. Už im iba dávam šancu, že chcú zazeleniť Afriku.

Norman

Sledovanie oblohy vedie ku zmeneným stavom vedomia, to človek vidí rôzne veci:)  Old man basking in teh sun - jedna z mojich najobľúbenejších kníh ( vidím, tu ju už možno stiahnuť zadarmo - samo, škoda, že len po anglicky)

 

Čo sa týka chemtrails - ja by som sa ale nikdy nespoliahal na to, čo naozaj vidím - zmysly a vlastná fantázia klamú najviac. Ale ani netvrdím, že na tom nič nie je - len ma to nezaujíma, len sa tomu nevenujem. A keď sa ja niečomu nevenujem, tak sa tomu nevenujem dôsledne:)

Už si si pozrel to mnou linknuté video o technológiach spracovania kameňa v minulosti? Jeden skutočne jasný a vôbec skutočný smoking gun a ty nič :(

 

 

Kolodej

je to naopak, zmenený stav vedomia vedie k vyššiemu sledovaniu oblohy :)))
Video som v krátkosti pozrel. Tak ja tieto veci obkukávam už dlho, archívy se nerobím, ale keď natrafím na niečo výrazné, určite ti dám vedieť. Stací mi že si v šmuhe spoznal brázdu :)
Inak takých smokin gun je plno. Len nikoho nezaujímajú. Napr. históriu Achila napísal Brad Pitt :) Smutné, ale je to tak.
EN nie je problém, problém je čas. Tak hlavne hlavu hore :)))))

Norman

Smoking gunov nie je veľa, falošných nezmyslov je veľa. To je zásadný rozdieľ, na to si treba dávať SAKRA pozor. Nežrať polystyrén namiesto pukancov.

Čo sa týka Achila, tiež som sa obával, že decká budú považovať Leonarda za korytnačku - ale nestalo sa tak, na sračky ľudia zabudnú ešte rýchlejšie, ako na klasiku. Takže ani dnes už nevedia, ako sa volal ten debil hraný BradPittom - proste to bol Pit (ktorý sa bil s iným oným ... a dobýjali také mesto ... a potom bol koniec).

Ja som myslel EN a tú knihu nie pre teba, ale pre širké publikum. Tiež si už nerobím ilúzie, že by (mladí) ľudia až tak vedeli po anglicky. Niečo preložia Češi, ale toto asi ešte nie. Je predsa len škoda, že Slovania nemajú veľký jazyk, v ktorom by našli všetky hodnotné texty - ruština sa na to nehodi, lebo sa sama diskvalifikovala svojou azbukou (možno zas bude niekto namietať, že je to maličkosť a že tak to má byť, používať staré znetvorené GRECKE písmo - ale je hovorím, že je to podstatný rozdieľ). Ergo aj kvôli tomu sme odkázaní na anglické či inojazyčné knihy :(

Ľubov

Hej,niekto bude namietať,napr.ja.
Ani nie tak k Tvojej prekvapivej poznámke,že koniec ilúziám-nevedia všetci anglicky,ale skôr k azbuke.Znetvorenému gréckemu písmu. Oj,oj...

Vieme,že azbuka nie je originál,ten nám vzali veľmi dávno.
https://www.youtube.com/watch?v=Mmg0zKZ5-zo Neviem,či sme v skutočnosti viac nestratili,ako získali .

Norman

No, to "koniec ilúziam" bola len taká fráza, nie že považujem znalosť angličtiny za niečo dôležité, či niečo, čo plošne pomôže - dnes to naopak už škodí, ako ju pchajú všade. Ale žiaľ je to čosi ako bicyklovanie, plávanie či "počítačovú gramotnosť" - v dnešnom období to pomáha.

S azbukou je to iný prípad, jej najväčší problém je to spomenuté, že rozdeľuje slovanský svet. Je grécka a nie je žiaden dôvod sa jej držať viac, ako tzv. latinky. Takzvanej, lebo toto písmo, čo používame, nie je nejaké latinské, je upravované a mierne vylepšované, aby sa čítalo lepšie. S azbukou nikdy ruské texty, ani cez internet, nepreniknú do strednej Európy, a teda ani ruština, a teda ani poznanie ruskej mentality. To je veľká veľká chyba. nie že by za to niekto nejako mohol, tak sa to vyvinulo, ale je to škoda. Nepovažujem to za maličkosť.
Ale vedel som, že ako v dobrom slova zmysle rusofili nebudete viacerí súhlasiť. Je to podobný problém, ako písanie Y v slovenčine. Lenže tento s azbukou má svetový dopad.

Čo sa týka starých písmen a podobne - najstaršie písma vznikalii možno v kultúre Vinča, to je tu na Dunaji ... Kultúry ale boli založené na hovorenom slove .... je dobre rekonštruovať predkresťanskú slovanskú kultúru, ale nielen hľadať nejaké protopísmo ...

Takmer všetky kultúry sveta už prešli na písanie číslic v západnej forme, aj číňania, čiastočne aj hindovia, arabi ... Táto globalizácia je nevyhnutná. Podobne prešli na latinku Turci, Vietnamci ... nepovažujem za škodlivé, aby na (naše), europo-centrické písmo, prešli aj iné kultúry.

Ľubov

Vedel si,že prvý krát na našom území sa objavili arabské čísla na tráme Beckovského hradu,pri jeho stavbe? Teraz sa venujem o 106 tomu stredoveku,tak som to objavila.

Tak tam nie je čo riešiť,sú dokonalé.Ale naša ľudská prirodzenosť je taká,čoho je veľa,to odmieta a čoho je málo,to chce.Anglický jazyk je dôležitý v robote(pre niektorých)ale my ostatní načo... ale áno,aj my obyčajní ju občas naozaj potrebujeme.Urobila som si slovník,kvôli deťom a letiskám.Pristálo,očakáva sa,mešká.Aj v mojom obľúbenom meste Budapešť je veľmi dobrý pomocník.Ale už vo Viedni s tureckým čašníkom jedine po rusky:).

Norman

indo-arabské čísla -pozičná notácie čísla- je logicky lepšia, ako iné systémy, zvlášť ako tie historické (tu rimania, gréci, židia aj ostatní explicitne zlyhali, vidno, že neboli naozaj schopní tvorivo premýšlať, že LEN PREBERALI systém od kohosi (a to sa týka aj filozofie) - kdežto Indovia(?) vyvinuli v nejakých časoch svojho zlatého veku nielen vrcholy matematiky, ale aj filozofie ( ktorá sa žiaľ nedá prebrať tak ľahko, ako číslice).

Čo sa týka jazyka, nejde o to, ako sa dohovoriť po svete, ale najmä o zdroje textov, kníh. Rusi vydávali vraj mnoho, ale nešíri sa to, lebo ruština a azbuka. Ak by nebola azbuka, mali ovela väčšie možnosti. Takto sú našinci, opakujem, odkázaní na knihy v anglickom jazyku (alebo iných západných). To potom ťažko presadzovať myšlienky spolupráce, keď nik o Rusku nič nevie.

Korejčania nemali písmo a používali čínske znaky, ale v 15 storoči král Sedžong Veľký mal odvahu a nechal vytvoriť novú abecedu, ktorá je určite jedna z najdokonalejších abecied sveta. Sedžong využil ich nedostatok na vytvorenie výhody.
No, to už asi dnes v čase "racionality" a "progresu" asi nejde :( Čo sa týka racionality, sme na tom vlastne horšie, ako Kórejci za feudalizmu. Žijeme v časoch, keď je ľudí mnohonásobne viac, než kedykoľvek predtým, ale Homo sapiens je (v absolútne absolútnej väčšine) už len nudný debil.

Kolodej

Tak mi prišlo toto pod prsty.
http://topdesat.sk/najvacsia-fotografia-zeme/
Tu je tá "šmuha" už asi neprehliadnuteľná.
A nejde ani tak o fakt, že tento náraz musí byť pre odborníka hľadajúcemu impakt úplne zrejmý - čo ma zaráža - že sa o tom vôbec nikde oficiálne nepíše. A to je na tom to zaujímavé.

Norman

Môžeš ešte raz napísať, akú šmuhu myslíš?
Aby sme mali jasno.

Náhodný okoloidúci

Jeden článoček - aby si vedel o pozadí orgonetu.
https://deliandiver.org/2016/11/zapominame-na-wilhelma-reicha-24-brezna-...

Ale možno ani autori stránky orgo-net nevedia, do akého h...a stúpili.

Buheh

Včera som dostal link na video, ku ktorému bol takýto (typicky západný) vysvetľujúci komentár:

V roce 1976 tým badatele Jean-Pierre Dutilleaux poprvé přišel do styku s primitivním kmenem Toulambis (Papua, Nová Guinea), jehož členové nikdy nepřišli do styku s okolním světem a ani neviděli lidi bílé kůže. Kamera zachytila vyděšenou reakci plnou zvědavosti. Naprosto nádherné a úžasné! Nenechte si ujít. Toto setkání naštěstí natočil francouzský tým. Velmi dojemné. Sledujte reakci kmene, který objevil muže s bílou pletí a světlými vlasy, včetně různých"nástrojů moderního světa'', zvědavost smíšená se strachem...

Oplatí sa pozrieť si to. Ak pre nič iné, tak už len preto, že naozaj autentických vecí nie je veľa (a pre peknú hudbu).

http://www.videoman.gr/7402

Norman

http://nadhlad.com/content/originalne-ludstvo

dávnejšie u nás doma, ale aspoň viem, že mi vizuálna pamäť ešte slúži

Žiaľ, teraz je na youtube už len odkaz:
"The most primitive tribe of..." This video is no longer available due to a copyright claim by Jean Pierre Dutilleux

(ten Dutiló musí byť nejak precitlivelý na svoje kopirajt práva)

Buheh

nejako mi uniklo, že už to tu bolo.

Norman

sa nemusíš ospravedlňovať, ja som to len pripomenul, že máme rovnaký postoj v tejto veci, aspoň v niečom, heh.

A okrem toho, ono tu už bolo asi všetko, mám dojem. Mali by sme vyhlásiť súťaž o tému, o ktorej sme ešte nepísali (a stojí za to) :)

Ak sa na nič nepríde ... tak začneme jednoducho odznova.
:-D
Ako povedal Lenin (alebo to bol Lenon?, ten vlasatý ): "Dokonáno jest"

1488

tak sa kruh uzavrel a ide sa na vertikálu, teda špirála k dokonalosti :)