Budúcnosť je tu - zrútenie mosta v Janove

Pri zrútení časti Morandiho mosta nad údolím rieky Polcevera v Janove spadlo z výšky niekoľkých desiatok metrov vyše 30 osobných a viacero nákladných áut. Trosky a vozidlá dopadli na železničné koľaje aj do priemyselného areálu.

Zahynulo okolo 40 ľudí, možno aj výrazne viac. Zrútenie mosta na dlhé roky výrazne skomplikuje dopravu v regióne Janova.

Most bol postavený v 60-tych rokoch 20. storočia. Bola to jedna z pých modernej architektúry. Mal teda za sebou pol storočia.

Začali sa hľadať vinníci. Odplavenie pôdy prudkými dažďami. Úder blesku. Konštrukčná chyba. Nedodržanie technológie. Nedostatok údržby. Prebiehajúca údržba ... Celý ten klasický výber. Bude sa hladať a hľadať, až sa nejaký "vinník" nájde. Ten sa potrestá - a ľudstvo bude zasa spokojné. Zas dokázalo vyhrať, bude skvelé a bezpečné, stále dokáže premôcť prírodu - a ak nie, aspoň sa pomstí. Tento prípad je vraj výnimočný, niekto musel urobiť výnimočnú a závažnú chybu, inak by predsa mosty nepadali.

Ale je to presne naopak - stavby padajú nie výnimočne, ale zákonite. Stavby, postavené v minulom storočí  na okraji technologických možností, nemožno udržiavať ľubovoľne dlho. Nemožno zamedziť stárnutiu materiálu, jeho degradácii a korózii v širokom zmysle slova. Nemožno ich uchrániť nejakými nátermi. Nemožno vymienať jeho podstatné časti. Tie stavby sa zrútia skôr či neskôr. Len nik nevie, kedy a či to nebude už čoskoro. 

Vo svojej pýche postavilo ľudstvo mnoho odvážnych mostov. Mnohé sa už zrútili v dôsledku konštruktérskej hlúposti. Mnohé v dôsledku nedostatku údržby. A mnohé sa zrútia, lebo budú proste staré. To je prírodný zákon, nevyhnutný ako smrť jednotlivcov. 

To isté platí o budovách všeobecne. Tie bežnejšie sa vyhlásia za staré a zbúrajú sa. Tak sa to musí robiť stále. Tie unikátne, výškove, sa len tak zrútiť nedajú - tie budú ale tiež raz príliš rizikové a budú padať (WTC bol jeden prvý taký prípad, tam mal majiteľ ale neuveriteľné šťastie, že práve tie si vybrali akýsi neznámi teroristi ). 

Ľudstvo v minulých pár storočiach prudko stavalo. Nemyslelo ale na večnosť, horko ťažko si dali za cieľ pár desaťročí. Keď sa všetko toto začne meniť na neistý a nebezpečný balast, ľudstvo nebude mať vôľu ani na preventívne odstránenie rizikových monštier, bude dochádzať ku katastrofám čoraz častejšie, ale ľudstvo nebude mať silu ani len na odstránenie odpadu a vytvorenie novostavieb. Zostane žiť v ruinách.

V krajinách tretieho sveta, ale a v severnej Amerike, už tak miestami žijú. Najlepší príklad je Detroit. Ten síce skolaboval pre kolaps populácie - ale to je proces, ktorý súčasné ľudstvo tiež nevie zastaviť. Keď sa tieto entropické procesy - biologický a technický - spoja, pôjde to rýchle.

 

most janov

Odvážne konštrukcie nad mestom, dole typické talianske robotnícke diery a železnica. Musela tam byť radosť bývať. Anglosionistická plutokracia v plnej kráse. 

 

most janov

Ta dodávka pár metrov pred zlomom tam stojí doteraz, beží jej motor, pracujú stierače a svietia svetlá - vodič, ktorému sa pred očami prepadla cesta, v šoku vyskočil a ušiel. Doteraz nik nemal odvahu tam ísť a s vozidlami pohnúť. Vraj jej palivo vydrží na niekoľko dní. Koľko vydrží nám?

 

most janov

Betón aj v koryte melej riečky. Zatiaľ je energia na odvoz - ale vlastne kam?

 

most janov
Budúcnosť sveta - život v rozvalinách 20. storočia.
 
 
 
Ľubov

aby operátori a technici ,ktorí zabezpečujú prevádzku AE Mochovce,žili a vydržali robiť aj pár rokov po dôchodku.

Pretože ak táto posledná generácia odborníkov odíde,energetika Slovenska ostane v rukách idiotov.
Talianskych,alebo slovinských,alebo slovenských.To je jedno,riziko bude obrovské.

Norman

Na atómky som pozabudol, tie to ešte posolia.
Plus priehrady.
Ono sa to nechce veriť, ale ak by niekto pred pár dnami povedal, že budú padať takéto mosty, tiež by sa všetci iba smiali.

Náhodný okoloidúci

Vo veľkej Amerike za veľkou vodou sa niekedy v 19. storočí stal prípad, že sa zrútil železničný most aj s vlakom. Vyšetrovaním sa zistilo, že pán inžiner projektant síce urobil správne výpočty, ale použil vzorce pre drevený most, zatiaľ čo ten zrútený most bol železný.

durino

Tvrdí sa, že most padol po zásahu blesku...

Na jedinom videu, ktoré ukazuje pád piliera a ktoré je verejne dostupné, sa skutočne blyslo, ale to už bola vozovka preč, blyslo sa skôr zospodu, ako zhora (kto si to pustí, stíšte si hlas).
https://www.youtube.com/watch?time_continue=24&v=-eX6mK6k5cA

Freeman na svojom blogu uvádza už druhého svedka, ktorý hovorí o explózii, tlakovej vlne atď.: https://alles-schallundrauch.blogspot.com/2018/08/zeuge-bestatigt-es-gab...

Medzičasom úrady prestali vychádzať zo zásahu blesku a vychádzajú z teórie pretrhnutého nosného lana. Ak by sa však nosné lano pretrhlo, možno padne vozovka, určite nie celý pilier, a keď už, tak asymetricky...

Na nasledujúcom odkaze je aj fotografia odhaľujúca chýbajúcu časť mosta: https://www.legitim.ch/single-post/2018/08/17/Morandi-Br%C3%BCcke-Die-of...

Žeby boj o stavebnú zákazku? Nejaký debilný júda rituál? Alebo vytrestanie Talianov za obrat v politike bezduchého prijímania inváznikov?

Pravda sa napokon vždy ukáže.

Spravte si názor...

Je mi ľúto, že som nabúral Normanov článok...

Norman

zdravý a pri sile.
Už to je dnes úspech :)

Ja nemyslím, že pád janovského mosta bola sabotáž. Ale aj sabotáže budú...

Ľubov

Spravte si názor, to je autentický Ďurino. Mám radosť.