Prečo sa netreba báť predčasných volieb

Ako dnes informoval Norman, podpisy za referendum o predčasných voľbách boli dnes odovzdané prezidentke. Za krátku dobu a sťažených podmienok sa vyzbieralo impozantných 580 000, čo jasne ukazuje odhodlanie a silu spoločnosti. Gratulujeme. 

Ako to presne dopadne s referendom je nateraz samozrejme otvorená otázka. Bez ohľadu na to by som sa teraz chcel stručne povenovať námietke (ktorá ide de facto proti referendu), s ktorou sa možno čoraz častejšie stretávať v rôznych alternatívnych, konzervatívnych či vlasteneckých kruhoch. Ide konkrétne o tvrdenie, že vyvolaním predčasných volieb sa pomáha progresívcom a vzniku akejsi liberálno-progresívnej koalície Hlas-SaS-PS. Toto sa začalo omieľať do aleluja jak v alternatívnych, tak aj v mainstream kruhoch. Popravde, som až prekvapený, že som sa nestretol zatiaľ s textom, ktorý by priniesol viac jasu do týchto hmlistých konštrukcií, naopak takpovediac všetci sa idú tváriť, akoby išlo o vybavenú vec. Tak zopár bodov:

Za prvé a predovšetkým, dlhodobá skúsenosť s voľbami je taká, že vždy prinesú nejaké prekvapenia a nikdy nekončia tak, ako ich maľovali dlhodobo prieskumy. To nemusí nevyhnutne znamenať to, že prieskumy po celý čas len klamali, ale len jednoduchú skutočnosť, že veľa ovplyvní i predvolebná kampaň a daná atmosféra tesne pred voľbami. Karty sa môžu zamiešať rôzne, odhadnúť aká bude presne dynamika sa nedá. Vieme, že volebný výsledok sa nám začal črtať až v posledných, utajených, prieskumoch od Focusu. Tu už sme pri posledných voľbách napr. vedeli, že Oľano predbehne Smer alebo že SNS sa nedostane do parlamentu. Poradie sedelo, líšili sa len hodnoty. Oľano malo nakoniec viac, lebo tam fungoval efekt snehovej gule. A Smer tiež viac (kvôli tomu istému efektu) na úkor SNS a iných, lebo časť voličov to radšej pragmaticky hodila smerákom, aby mohli predbehnúť Matoviča. 

Za druhé, nemá ani zmysel tu chytať nejakú extra paniku pri PS. Strašenie s PS sa stalo doslova mantrou proti predčasným, ale treba si naliať čistého vína a uznať zopár faktov, ktoré veľmi neovplyvníme: PS beztak už nezanedbateľný politický vplyv má, má tu svojich mobilizovaných voličov a predĺženú ruku v paláci. Ale zároveň sa mu darí fungovať skryto. Ak však budú vo vláde budú musieť začať niesť aj zodpovednosť a ich prípadne diletantstvo tak môže vyjsť pekne na vrch (a ja nepochybujem, že sa pri nich s ním stretneme - napokon stačí sa pozrieť na ich kádre ako Šimečka či Truban). Okrem toho tzv. progres slniečkári sú beztak už dnes roztrúsení v množstve strán, niekde sa dokonca maskujú za konzervatívcov (Dostál v SaS, Šeliga u žaludov a pod.). Náhradou za PS sú dnes v koalícii najmä žaludi. PS zase stiahne % zase iným, obdobným stranám, ak bude mať viacej. Tak bude vo vláde Biháriová, ale nebude tam napr. Kolíková. 

Za tretie, nedá sa súhlasiť ani s tvrdením, že Hlas je akási čisto liberálno-progresívno -podnikateľská odnož Smeru plná sorosoidov a buzerantov, ako sa čoraz viac spomína v alternatíve (kde už musí mať človek miestami až pocit, či ju nezačal platiť Matovič). Pellegrini má za sebou nejaké nejasné či kontroverzné vyjadrenia (ako nedávno o Sputniku), ale stranu treba posudzovať ako celok, nielen jej lídra (hoc ten by mal mať hlavné slovo vo formovaní politiky). Popravde, v debatách s opozičníkmi mi taký Tomáš alebo Šutaj-Eštok prídu lepší ako afektovaný Blaha (ktorý by už mal konečne pochopiť, že mu jeho afektovanie uberá na serióznosti jeho argumentov). Keď si porovnám Hlas s inými stranami, tak tam stále nevidím takých ľudí ako Naď alebo Kolíková, nejakých vyslovene extrémistov. Taký Matovič mal u seba napr. poslankyňu, ktorá sa vydala za moslima alebo ďalšiu, ktorá chodila na oslavy Ramadánu a pripínala si na odev židovskú hviezdu (spolu s Dostálom). A vo voľbách za Oľano kandidovali aj také "prog extrém esá" ako Smatana (dnes štátny tajomník). Písalo sa vtedy o Oľano, že sú liberáli a slniečkári? Matovič bol ešte pasovaný za "konzervatívneho lídra", kvôli pro-life aktivistom, ktorých si nahádzal na kandidátku.

Pellegrini samozrejme ide na vec inak ako Fico, obaja sa snažia osloviť iný typ voliča a chcieť od Pellegriniho, aby spomínal Sorosa a nadbiehal čitateľom HS je od veci: Pellegrini by totiž potom reálne tratil. Prečo by ho mali voliť takýto voliči, keď už majú v ponuke tvrdšieho Fica alebo strany ako Republika? Pellegrini by nebol v takejto polohe autentický (dokonca tu boli isté merania od Vox Politico, že Hlasu začali klesať voliči, keď sa Pellegrini snažil napodobniť Fica a kotlebovcov v anti-vax agende - viď jeho výroky v Na telo o farmateutickom biznise a o tom, že neodporučí rodičom sa očkovať a pod.). Z dát vieme, že k Pellegrinimu dnes prestupujú aj voliči vládnych strán, najmä z Oľano a Sme rodina. Ako presne sa Hlas vyfarbí, budeme vedieť až keď bude vo vláde a bude to závisieť aj od toho s kým bude. Nateraz je to stále otvorené a umiernený prístup nie je nevyhnutne zlá taktika. 

Ďalej, ak aj má vzniknúť či vznikne progresívna koalícia kto všetko za to nesie zodpovednosť? Prečo by nemohla vzniknúť napr. koalícia Hlas -Sme rodina - Republika - KDH - Život? Alebo ľubovoľné iné a obdobné kombinácie? Prečo stále dookola spomíname len koalíciu, kde bude PS a SaS? Opäť, treba si viac pozametať pred vlastným prahom. Ak má dôjsť k nástupu veľkej liberálno-progresívnej vlády, potom je to jednoducho dôsledok obrovskej roztrieštenosti národných síl na jednej strane a totálneho zlyhania mainstream konzervatívcov typu Záborská na strane druhej, pretože tí zase odmietajú národné a ľavicové strany (ako napr. Smer či SNS. A aj Hlas) a namiesto toho uzatvárajú koalície s liberálmi. Za budúcu koalíciu Hlas - SaS - PS sa potom treba poďakovať aj takým ako Danko, Harabin, Kotleba či Záborská. Dotyčných menovaných naozaj netreba už akokoľvek šetriť. Ak by však došlo k zjednoteniu a k zmene prístupu, môžeme sa posunúť ďalej. 

Záver

Ak už by sa aj naplnili scenáre typu Hlas-PS- SaS alebo Oľano-SaS-PS, tak treba spomenúť, že vôbec neplatí automaticky rovnica, že liberálna vláda = zliberalizovanie spoločnosti a vice versa. Napr. za vlády konzervatívneho Trumpa sa verejná mienka v USA napr. viac posúvala k liberálnejším pozíciám (napr. viac Američanov dnes podporuje gay manželstvá) a progresívci sa extrémne mobilizovali - lebo mali svojho veľkého nepriateľa, svoj veľký terč. Podobne aj v katolíckom Poľsku je miestna progresívna ľavica dobre mobilizovaná a vláda im niektorými prešľapmi (napr. zrušenie eugenických potratov, s čím 80% Poliakov nesúhlasí) dávala vodu na mlyn.

Takže ono to častokrát funguje práve naopak. Dnes nám Matovič a milovník cigánskych "klobások" Kollár diskreditujú svojimi škandálmi a diletantizmom zase konzervativizmus a kresťanstvo, ku ktorým sa chcú hlásiť. Keď bude pri moci fanatička Biháriová, tak progres blázni budú zase vyvolávať odpor u majority svojimi extrémnymi výstrelkami a budú mobilizovať konzervatívcov, dávať im energiu. Áno, pre hnutia a smery je dôležité mať vonkajšieho nepriateľa, proti ktorému budú môcť mobilizovať. Takže nie, z nejakého PS sa netreba pototo. Naopak, aspoň sa ich fanatizmus, neschopáctvo a pokrytectvo môže plne odkryť. PS treba brať skôr ako príležitosť :-). A vlastne príležitosťou budú predčasné voľby ako také. Tak čoho sa ešte bojíte?  


 
0
Náhodný okoloidúci

Ak sa dostanú k moci "progresívci", tak už v priebehu prvých týždňov a možno len dní vládnutia budú schopní napáchať nenapraviteľné škody. Mám na mysli predovšetkým kvóty na nútený príjem hnedoidov, akože "dobrovoľnú solidaritu". Ak sa tu raz hnedoidi usídlia, nebude sila, ktorá by ich dokázala zo Slovenska dostať. Profesionálna Rómka Irenka v tomto smere nebude mať zábrany, bude ich pokladať za svojich.

Nejakí tu už žijú (a nemám na mysli starousadlíkov mladíckej a osadníckej národnosti), zatiaľ sa nejako agresívne nesprávajú, možno s výnimkou balkánskych drogových mafií, ktoré u nás síce predávajú drogy, ale nevnucujú nám islam ani svoj spôsob života /ak nepočítam ničenie životov drogami/. Viem z môjho okolia o kazašskej predavačke, ktorú si doviedol slovenský manžel, keď tam bol na montážach, ale tá je biela a len s náznakom ázijských očí, viem o iránskom lekárovi a poznám iránsko-slovenskú miešanku, mimochodom celkom pekné a vysoko inteligentné dievča, viem aj o integrovaných Turkoch s už viac-menej slovensku mentalitou, čiže zatiaľ samí integrovaní a integrovateľní.

Riziko je ich množstvo. Integrovať je možné jednotlivca, možno ešte ako-tak rodinu, ktorá nemá na výber,. len sa prispôsobiť, ale väčšiu skupinu je nemožné integrovať, tá si už bude pretláčať svoje skupinové záujmy, často v rozpore s našimi záujmami.
Takže - preventívne radšej nikoho nebrať a ak predsa len niekto príde, tak tvrdo trvať na prispôsobení sa našim zákonom a zvyklostiam, bez úľav a privilégií.

Ešte k Hlasu.
Od Pelleho sa dalo čakať, že Fica podrazí a odskočí. Zachutila mu moc. Ale sklamali ma Saková a hlavne Tomáš, že Fica zradili. A celkom dosť aj ŠutajEštok.

Roland Edvardsen

Progresívci by boli už v tejto vláde - stačilo zopár hlasov. A zobrali by ich namiesto Sme rodina (ktorá vadila žaludom). Aj tak sa nevyhneme tomu, že budú minimálne v parlamente. V skutočnosti čím neskôr budú voľby, tým viac hrozí, že budú mať lepší výsledok. To čo sa totiž teraz deje je, že voliči sklamaní Oľanom prešli k SaS, ale keďže tá začala ustupovať Matovičovi, ich ďalšie sklamanie ich nasmerovalo k PS. Preto aj ten posledný nárast PS v prieskumoch. A Biháriová pochopila lepšie koľká bije, než predtým Truban s Beblavým a chápe, že musí teraz raziť tvrdý anti-matovič postoj.
A k rozpadu Smeru: Fico si môže za rozpad strany vo veľkej miere sám, výrazne ho inicioval práve on. A to píšem aj ako niekto, kto má kontakt na insiderov. Takže nie je potrebné ho ľutovať. Napokon nebyť rozpadu, nebol by taký aktívny, ostal by zalezený, ako bol počas tých 2 rokov, čo premiéroval Pellegrini.

Náhodný okoloidúci

My sa predčasných volieb nebojíme, celá naša rodina hárky podpísala. Ale musíme si byť vedomí všetkých rizík, ktoré môžu priniesť. Práve preto na ne treba upozorňovať. Bez hystérie. Ale vedomí si toho, že ľudia reagujú na emócie a dojmy, nie na fakty a argumenty.

O tomto dobre vieme, Irenka sa nevyfarbila, ona taká bola vždy.
https://www.hlavnespravy.sk/bihariova-zasne-nad-tym-ako-si-autori-knizky...

Roland Edvardsen

Voľby môžu priniesť zlepšenie situácie, rovnako ako aj zhoršenie. To už bude na ľuďoch. Ale jedno je isté - budeme po nich zase múdrejší, pokiaľ ide o súčasný stav slovenskej populácie. Ako písala už Ľubov, predčasné voľby možno vnímať ako reparát, ako ďalšiu možnosť, kedy môžu zdravé sily ukázať, či sa stihli poučiť z predošlých chýb alebo sú stále rovnako obmedzené.
Skutočnosť, že Biháriová dáva svoj extrémizmus pekne najavo treba privítať. Aj som chcel dať o tom nejaký kratší text. Ja si inak nemyslím, že ostatné strany (s výnimkou možno žaluďov) sú až tak nadšené, že by boli v koalícii zrovna s týmto. S Biháriovou to vôbec nemusí byť jednoduché. PS teraz narástlo v prieskumoch, ale predpokladám, že voličov, ktorí tvoria jadro a sú plne stotožnení s Biháriovej extrémizmom, nebude v populácii viac ako 5%. Aspoň dúfam. A čím viac sa bude Biháriová takto vyfarbovať, tým silnejší bude odpor voči PS. O tom nepochybujem.

Náhodný okoloidúci

Len nech sa pekne odkopávajú a ukazujú svoju pravú držku. Ale aj tak je nepochopiteľne veľa jedincov, ktorí ich agende naleteli a pokladajú ju za prínos.
Tak mi napadlo, že čo keby pani Irenka skúsila Pála Csákyho presvedčiť, je je Slovák :D Čo by si od neho asi tak vypočula? Veď ani ona seba samú nepokladá za Slovenku. Našťastie pre nás. Ja ju ani medzi Slovákmi/Slovenkami nechcem.

Ešte malý postreh. Podaktorí koaličníci mudrujú, že parlament bol zvolený na 4 roky a preto predčasné voľby údajne porušujú ústavu, či čo. Zaujímavé, že títo istí jedinci toto netvrdili počas kuciakiády, kedy tiež boli tlaky na vyvolanie predčasných volieb.

Norman

Paradoxne, my máme bližšie k používaniu volieb, ako všetci tí "demokrati". Voľby sú prinajmenšom prieskum názorov a je zdravé ho rešpektovať. To naši fanatici korporátneho kapitalizmu sú v princípe proti, boja sa ich a vždy ich preto zabalujú masmediálnou propagandou - takže voľby takmer nefungujú.

Ak budú ľudia voliť odpad typu biháriová - nuž je lepšie, že sa to vie. Problém nie sú samotné bábky ako biháriová, väčší sú tí ich voliči - a ti sa poučia najlepšie voľbami.

Takto by sa to vyriešilo - ak by nebol za všetkým ešte moloch zahraničnej plutokracie, ktorá si tu verejnú mienku doslovne skupuje médiami, že. Každý, kto sa o veci zaujíma vie: pre toto, systém nefunguje.

Roland Edvardsen

Hej, je to dobrý prieskum o stave spoločnosti. Okrem toho, riešiť ako dopadnú voľby a kto s kým, to sa zatiaľ naozaj veľmi nedá. Ja by som inak nebol nejakým fanúšikom skracovania volebných období, čo si ľudia na plné 4 roky zvolili, nech ukáže čo za ten čas dokáže. Lenže táto vláda za ten rok prekonalo všetko. Už len za smrť Lučanského mala padnúť, nehovoriac o zvyšných 12 000 mŕtvych. A samozrejme rozvrat právneho štátu aký nemá obdobu. Takže je druhoradé teraz až tak riešiť nejaké ideologické trenice, to či nejaká cigánka bude alebo nebude vo vláde. Morálny imperatív káže jasne: treba povaliť takúto vládu. Ľudia ako Matovič, Krajči, Kolíková a pod. sú zločinci, patria do basy. Matovičova hlavná volebná ponuka občanom bola politická pomsta voči Smeru. Ja zase chcem vidieť, ak nie spravodlivý trest, tak pomstu za to, čo tu popáchala Matovičova banda. A tých 580 000 ľudí na referendových hárkoch tiež.

A sklamala ma opäť tá popletená alternatívna scéna, ktorá namiesto toho, aby sa veľmi jasne postavila za morálny imperatív potrestať túto vládu, t.j. jasne podporila referendum a písala o dôvodoch preň, tak radšej bude riešiť nejaké budúce koalície, či to bude viac liberálne alebo konzervatívne, či je Pellegrini taký alebo onaký, či pôjde s Ficom alebo cigaňou a podobné...no, na nateraz fakt až pitchoviny, namiesto toho, aby veľmi jasne pomenovala prečo je táto vláda zlo, a prečo musíme teraz pracovať na jej konci, skrátka mi tu chýba silnejšia podpora tejto akcie. Smutné.

Ľubov

Ak som Ťa dobre pochopila,si sklamaný,že v diskusii nikto z alternatívy ani len teoreticky nechce pripustiť možnosť vytvorenia koalície progresívcov s Pellem. Ako možné riešenie.

Možno sa mýlim. Napísal si to úprimne ,určite to myslíš dobre,zas až taká nemoderná nie som.Ale aj tak,ak morálny imperatív je jasný,preč so zločincami ,a potom ich nahradiť vyššie spomenutou zostavou (naozaj je to reálne),je ako nahradiť jamu plnú hnoja jamou naplnenou slizom.
Potom to ale morálny imperatív nie je.

Roland Edvardsen

Nie, pochopila si to úplne zle. Píšem o tom, že sa treba sústrediť na prítomnosť a neriešiť nejaké budúce hypotetické situácie. Ja neviem čo bude, viem len, že súčasná situácia si žiada pád vlády. Z toho čo vidíme je evidentné, že globalisti sú proti referendu.

Ľubov

Je to možné( že som Ťa zle pochopila,veď sme si to vyjasnili a som rada).
Nedá sa však myslieť iba na prítomnosť,je to veľmi ťažké ,odporúčajú to aj tie rôzne duchovné smery "ži v prítomnom okamihu ".-).
Tým som chcela povedať,že myslieť na budúcnosť je prirodzené,a zvlášť,keď hrozí,že jedných šorosovcov nahradia iní. To sú naše normálne obavy, cieľom je oslobodenie.
No veď hej, aj cesta je niekedy cieľ.

Roland Edvardsen

Chyba bola možno na mojej strane, možno som sa mal vyjadriť zrozumitelnejsie. Píšem o tom, že ak sa bude neustále strašiť nejakou budúcou progresívnou koalíciou, bude to mať alebo môže to mať odradzujuci účinok na niektorých vo vzťahu k referendu. Preto mám niekedy až dojem, že si alternatívne médiá kúpil Matovič :-). Otázka budúcej koalície je jednoducho otvorená. A nezabúdaj, ak má teda vzniknúť liberálna koalícia je to aj dôsledok tupej politiky vylučovania strán a neschopnosti zjednotiť národné sily.

Ľubov

Podporujeme referendum a predčasné voľby ! Ide o záchranu Slovenska ako štátu. Nie je preboha možné,aby boli ministrami vlády SR bytosti,ako je nežena Kolík,skutočne najodpudzujúcejší zjav v politike za posl.storočie.
A ďalśie neženy a ďalší nemuži.
Ak by predčasné voľby prešli aj napriek zátarase Čaputovej,bude to veľká skúška aj schopností,aj strategického myslenia pronárodných strán. Ale aj nás všetkých.

Roland Edvardsen

Taraba teraz písal na FB, že kollárovci možno podporia odvolanie Kolíka. Joj, to by bolo na šampus, ak by sa tú sviňu podarilo dať dole. Kolíková sa postupne vyprofilovala ako najhorší zloduch tejto vlády.

Norman

Tú sviňu by určite mali dať dole, to hej.

Roland Edvardsen

Tak kollárovci sa zachovali zbabelo - ako zvyčajne. Ale včera to vyzeralo, že možno Oľano by konečne mohlo niečo užitočné spraviť, ale tiež nakoniec od toho akosi odskočili. Ale vzťahy sú tam medzi nimi teda riadne dokefované. To tam vážne veria, že by to mohli udržať do konca volebného obdobia?

Norman

Preto treba podobné akcie robiť - aby sa im vyvárali trecie plochy. Aby videli, čo sú ich najbližší kolegovia zač.

Ceterum cenzeo, že samotná Kolíkíová je prípad na iné tresty, ako len odvolanie.

Roland Edvardsen

Pri Kolíkovej sa zase pekne ukazuje, ako si tu miestni globalisti budú do krvi brániť svojich zločincov. Samozrejme, že Kolíková si zasluhuje omnoho tvrdší trest, ale jej odvolanie by mohlo spôsobiť zemetrasenie, možno i pád vlády. Ale obávam sa, že Igor sa potototo. Kollár tiež sklamal - ako obvykle. Matovič by už mal chápať, že je politická mŕtvola, že mu miestni globalisti nedajú žiadnu medailu za zásluhy na porážke "mafie", ako si myslel. Naopak, bude do histórie zapísaný veľmi negatívne. U nich už definitívne skončil a ak si chce aspoň trochu zachovať tvár existuje len jedno, čo musí urobiť - poriadnu pomsta voči tým, ktorí ho ponížili. Teraz dostal na ranu Kolíka a mal by to využiť.

Norman

Nie som Sandro, ale dovolím si dve predpovede:
Kolíkovú v tieto dni neodvolajú,
Matovič sa cez Kolíkovú nepomstí. On síce je pomstychtivý, ale zároveň je aj zbabelý (nazvime to týmto slovom). Toto by on globalistom nespravil.

Samozrejme, netvrdím to naisto, naozaj nie.

Ale opakujme, je to ako trasenie záhradným hajzlom - tie dosky a hovná v Olano sa trasú a skôr či neskôr sa rozpadnú. Toto, diskusia, je reálnejšia cesta, ako referendum - ktoré je ale tiež hlavne cielená diskusia.

Všimol som si ale, že zas nejako nepočuť o kolebovcoch a mazurkovcoch. Respektíve, zas sa im nedarí zabodovať. Ani by ma moc neprekvapilo, keby niektorí hlasovali za vrahyňu.

Roland Edvardsen

Matovič je zbabelec, ale možno sa neovládne. Alebo niektorí z jeho poslancov. Však vieme, že tam má obdobných bláznov ako je on. Na Kolíkovej sa pekne láme, kto je globo človek. Kolíková je ich posvätná krava. A kvôli nej idú teraz obetovať aj brzdu Remišovú. Človek by ju aj ľutoval, keby to nebola jednoducho (á) Remišová. Kiska si do strany pozbieral kdejaké tie mimovládkové PS-pozitív typy, zatiaľ čo sa snažil pred voľbami tváriť, že aj on je "konzervatívec" (hoci podporoval migráciu, LGBT, cigánofilstvo a pod.). A Remišová mu mala tento nový imidž akože potvrdzovať. No neviem. O Remišovej sa síce hovorí, že je konzervatívna politička, aj keď je otázne na základe čoho, keďže neviem, že by ona niekedy riešila nejaké hodnotové témy a nejako jasne sa v hodnotových otázkach vyprofilovala. Ja si len pamätám jej kecy proti populizmu, fašizmu, Rusku a pod. Čiže dopadlo to tak, že vznikla strana pozbierancov, kde väčšinu tvoria extrémnejšie typy, ktoré by zapadli skôr k Biháriovej, ale na čele je jalová, bezhodnotová a ešte k tomu aj iritujúco blbá kompa, ktorej prázdnotu a neschopnosť sa jasne vykoktať už globalisti nedokážu dlhšie tolerovať. Najzbytočnejšia strana vôbec a je istým zadosťučinením, že Kiskov projekt nakoniec stroskotá a rozpadne sa na márne kúsky. Dúfajme.

Norman

Ak by sme vychádzali z toho, že naši nepriatelia sú racionálni a chladnokrvní, nikdy by sme nič nedosiahli. Ale oni sa "neovládnu".
Áno, niečo sa tam deje, žerú sa - ale nikoho z nich by som neľutoval a nebudem ľutovať ani sekundu (a to, napíšem to explicitne, AK by ich mali strieť na ulici alebo vešať na lampy ako Maďari v 56-tom.) Oni sú rovnaké zhnité zemiaky, zožierajú vlastné chápadlá - i keď, ako hovoríš, zrejme plati Kolíková a Žitňanská (staršia) sú väčí globalisti, ako Kompa.

Žaľudi skončili, to je pravdepodobné, podobné strany bežne krachujú po jednom období. A ako si to popísal je vidno, ako globalisti, napriek tomu, že SU pri moci, sa v skutočnosti rôzne rozpadajú a žerú. Zrejme im stále chýba zjednocujúci "magnetizmus" peňazí spoza oceánu, určité nedostatky v tomto. Ak by tu bola jednoznačne pozitívna "národná" či aká strana, tak by sme mohli byť plne spokojní. Ale - nie je. Podporovať Republiku môžeme, ale to čiste len z určitého sentimentu, ak neukážu viac, aj ľudí - tak nič nebude.
No ale táto "oficiálna politika" je naozaj len časť spoločnosti, a to ešte menšia časť. Ak sa politka nevyvinie, tak sa zmeny budú diať na inom poli, tak nejako. Táto politika je aj tak len šaškárňa.

Roland Edvardsen

Pozerám teraz Kolíka zo záznamu na Ta3. Je evidentne nervózny, a preto agresívny. Tá obluda dokonca útočila na novú moderátorku Martinákovú a stále si uzurpovala čas na monológ. Dúfam, že zajtra dostane vrahyňa a zlodejka riadny preplesk v parlamente. To snáď ani nie je možné, ako niekto môže mať takú nebetyčnú drzosť. Ale čo sa čudujem pri tom aké obranné šíky okolo nej robia všetci globalisti a ich prisluhovači. Z Kolíkovej tu umelo robia novú hviezdu progresivizmu, chcú ju nafúknuť ako Čaputovú.

Žaludi je obdobný podvodný projekt na jedno použitie, ako bola Sieť. Strana vytvorená bez jasnej ideologickej profilácie, stojaca výlučne na Kiskových chorobných ambíciách. Ľudia sa už potrebujú poučiť, že takéto narýchlo ušité, vyslovene komerčné a umelé, projekty bez hodnôt nebudú mať ani výdrž, a preto sa neoplatí ich voliť.

Norman

tiež som to videl a ten útok na moderátorku je ťažko popísať a sprostredkovať - ale také niečo som ešte v TV nevidel (a je jasné, že to sledujem nadpriemerne). Kolíková je taká podlá sviňa, že prekonala všetkých, čo kedy v TV vystupovali.
Toto odvolávanie indikuje chvenie v stavbe. Matovičovi by sme mali poradiť, lebo to asi ešte nevie: buď to bude on, alebo títo jeho múdrošráči. Medveď je už na lúke a naháňa ich, je treba sa rozhodnúť, koho zahodia prvého. A potom ešte zopár. To karmu mierne zastaví. Ak nie ... zožerie to jeho.

Norman

Mnohí ľudia (z alternatívy aj z opozície) asi stále nevidia tú možnosť, že sa samotné "referendum", už jeho presadzovanie, môže stať výraznou rozbuškou, výrazným nábojom.

Ale tak o slovenskej alternatíve už škoda hovoriť, väčšina je doslovne apolitická. Proste jej ide o iné veci. Nepodstatnejšie hodnoty. Často je to hranie sa len preto, aby sa hrali.

A o politickej kultúre voličov plošne svedčia voľby. Je jedno, ako tie výsledky boli dosiahnuté - ale národ, čo si zvolí napríklad Čaputu, si nezaslúži jemné metódy a trpezlivosť. A nemožno čakať, že bude reagovať na pozitívne ponuky.

Niektoré veci ako by tu výrazne chýbali. Napríklad tá často už spomínaná hrdosť. Tu by mal byť národ, s chrbtom krytým Tatrami, ktorí je naozaj vedomý si svojej určitej nezraniteľnosti. Ale to vôbec tak nie je.

Roland Edvardsen

Referendum bude skúška i prieskum. Čaputa by si mala dobre premyslieť čo spraví - ak chce ostať v prieskumoch verejnej mienky o popularite stále vysoko. Ak to nedá na ústavný súd, tak potom naserie vládne strany, konflikt Čaputa - Oľano sa môže prehĺbiť. Ale asi to dá, keďže jej to kážu médiá.
Referendum, keď aj nebude úspešné, ale bude mať solídnu účasť, dostane vládu pod tlak. Ja aj tak dúfam, že ak nie referendum, tak na jeseň vypukne nejaký koaličný konflikt, rozbije sa to nakoniec. Vidieť, že už aj Kollár viac a viac chápe, že s Matovičovou sektou to jednoducho nejde, že lepšie by mu bolo v koalícií s Hlasom. A sám Matovič už funguje akoby sa pripravoval na predčasné s tými všetkými kecami okolo podpory matiek.

Norman

Tak Magorič dokazuje, že je objektívny blázon. Okrem roztraseného hlasu, neustále znova a znova, začal teraz robiť revolúciu vo finančníctve. To normálne tým sviniam pseudopravičiarskym, tým finančníkom a "podnikateľom" prajem. Ale kým jeho "revolúcia" a "bomba" v pandémii a jej akceptovanie sa ešte dalo vysvetliť výnimočnosťou situácie a novotou problému, toto jeho revolučné "reformovanie financií" je absolútne dopredu každému jasné. Vyrovnanie pomerov súkromníkov a zamestnancov a podobné populistické témy, zvyšovanie DPH ... ten takto nevydrží ani dva mesiace.
Oni, Olano, sú typický bolševici - radikálni revolucionári. A ako povedal Blaha dnes verejne - zozbierali nevzdelanú spodinu z ulice a tú natlačili do parlamentu.

Ja predpokladám, že je fakt načase zakladať drobné akčné skupiny. Nehovorím, že ozbrojené, ale akčné Tu sa budú diať veci, aké tu 70 rokov neboli.
Aspoň dúfam.
I keď taká predoveď je samonosná - vždy sa dejú nové veci. Ale takáto situácia to 30 rokov nebola - a predtým samozrejme tiež bolo všetko ináč. Toto je zrelé na krv. U nás ale aj vo svete. Vďaka premiérovi oficiálne mentálne zrútenému psychošovi sa tentoraz držíme na čele s určitou aktivačnou pripravenosťou. I keď vieme, ako to na Slovensku zväčša končí.
Nie, nemusíš sa obávať, tvoja generácia nebude mať nudný život :-)

sandro

:)) tu uz treba naozaj iba pukance. Ale Blaha napisal velmi otvorene aj inu vec. Tato vlada sa financne zrejme podielala na plane ZAVRAZDIT prezidenta suverenneho statu. Bieloruska. To je jasny statny terorizmus, to je jeho najcistejsia forma.

Norman

To znie príliš pasívne - tu treba vytiiahnuť tiež Leninove spisy a pozrieť sa, AKO sa robí "revolúcia", teda ako komu patrične prijebať. (nuž, odporučil by som aj spisy kamaráta 18, ale ten bol taký jemný a naivný - ešte aj k moci sa dostal voľbami, na rozdiel od Lenina.

Čo sa týka Lukašenka a Blahu - ten má pravdu, tá téma samozrejme do masmédií neprenikla - veď preto urobili české teátro, ako sme už povedali. Ale na Blahovi aj vidno, ako je bez nezávislých médií konieckoncov stratený - potrebuje, aby za neho niekto odrobil drsnú robotu a on potom pridáva len tie svoje pupúšovske statusíky. Nuž - a na Bielorusko sa akosi nik nechytal. Vlastne už ani nemá kto ... toto je zasa tá istá chyba - opozícia, Smer, Hlas, Republika a ten zvyšok, NEMAJU SVOJE MEDIA, nemajú linky do tých jestvujúcich, nemajú ľudí, čo to tu slovne rozbili.
Tak sú DOPREDU stratení. Keď skončí Blaha v base, potom bude neskoro vzdychať, že sa nechal facebookom učičíkať do falošnej spokojnosti.

Nuž ale, na média treba PRACHY, to je pravda, a tie Smer nemá. Ani nik z inej opozície, alternatívy a podobných frakcií.
Preto hovorím - nech si rovno pripravujú ozbrojené zložku. Policajti sa už medzi sebou žerú, zatvárajú, za zavretými dverami sa mlátia a VRAZDIA (a nehovorím len o Lučanskom, my pod hladinu nevidíme, ale vidíme, ako sa čerí a krvaví, takže niečo sa tam deje - rozpadá sa štát zvnútra, dôvodom sú pomery nastolené príchodom magorovičovej vlády ).

Ja viem, že si to myslel obrazne a že si muž činu, pukance sú primálá zábava. Treba ísť a v pravú chvílu nerozhodným povedať - áno, je to vaše (prirodzené/božské/ľudské/univerzálne) právo (nech si každý z davu vyberie tú svoju dogmu, heh).

Ľubov

no neviem,pozrite sa sami: https://www.youtube.com/watch?v=qrWXYm_oG8c
Prečo smotanu zlízol len Šeliga ? Jedno telo,jedna duša so Žitňanskou,pozerám,zmizla aj najmenšia spomienka na prvého lídra Straku,tuším Tomáš sa volal,vidím,nepočíta sa s ním,ktovie prečo.-) ? A aktívna Kristína Farská tiež niekde vyšumela.
Spomínam to samozrejme iba kvôli včerajšku,keď "odstúpili" Romeo a Júlia,zdalo sa,že sú už triezvi. .

Norman

Nuž, o Strakovi škoda hovoriť, a Farská nebola o moc lepšia. IQ 80. Tí naozaj nevyhovovali.
Šeliga je vychcanec a vie, že je lepšie sa útoku vyhnúť, ako mu čelne odporovať. Aj ten post podpredsedu parlamentu je mu aj tak skôr na škodu. Prepálený začiatok už má, veci v najbližšom čase budú nedobré, je lepšie sa schovať. Asi tak, ako sa chcel schovať Krajniak z postu ministra sociálnych vecí.

Tu je skôr zaujímavý ten dav. Kde sú títo kaviarenskí idioti dnes? Magorič im staré časy nevráti, už teraz spomínajú, ako dobre bolo za Fica (a na vine nie je len pandémia). A ak im to ešte nedošlo, tak im to dôjde neskôr.

Naozaj, ja som proti sentimentu, ako dobre bolo kedysi, hlavne teda "za komunistov".Väčšine ľudí bolo vtedy dosť zle. Ale doba "za Fica" bude jedna z najlepších - aj keď aj kvôli faktom, ktoré sa tunajšími ľuďmi dali ťažko ovplyvniť. A nie že by za to mohol nejak výrazne Fico. ani v dobrom veru nie :) Proste to bolo také obdobie. Tie predstavy a hodnoty, ktoré malí tamtí debili na námestiach - teda hlavne prachy a život ako v osratom americkom filme, tie sa im našťastie nenaplnia. Našťastie, lebo potrebujú prevýchovu. Ak by bolo stále dobre, nikam by sa nevyvinuli. A oni sú predsa "progresivisti", takže im želám veľa výchovy a tlaku prostredia.

Ľubov

aj tak (napriek mentálnej zaostalosti Straku a Farskej) jeho musel niekto pretlačiť. Najskôr Kiska.
Obsah toho,čo hovorili na tých námestiach (teraz som si to po prvý raz vypočula),nuž,ako piataci na základke sme písali lepšie slohy,k novenbru,alebo tak. Toto proste je tak slaboduché,až to fyzicky bolí.
No nenáročné stádo bolo spokojné. Ale toto nie je o intelekte,toto je o tom,čomu sa hovorilo etika,alebo morálka,alebo česť. Veď intuitívne mali rozpoznať zmrda a vypískať ho,vyhnať odtiaľ.
Nech už prídu tie zlé časy,nech sú poriadne zlé,lebo to je jediná šanca,že sa objavia dobrí muži !

Norman

No tak protekcia je za tým vždy.
Na protekcii funguje všetko, a kým je mierna. Šeliga má určite nejaké kontakty, to vieš, že by ho k sebe nezobrala ani len Farská len tak, lebo vie rozprávať - práve naopak, odfaklila by ho ako konkurenciu. Niekto ho musel priviesť.

Heh, pozri, dobrých ľudí je dosť - ale ktosi tam vtedy postavil to pódium a po webe robil kampaň, aj platenú, aby tam ľudia prišli. A robili to nie raz. Kým národnostní amatéri dôchodza sa stretávali po desiatkach, s megafonom pred prezidentským pionierskym domom na múiiku, tak tamtí mali ozvučené SNP námestie, pódium ako v národnom divadle, aj s bodyguardami. Ja sa čudujem, že tie párky a pivo nedávali - ale asi by to bolo vočiodstrelenému neetické, jesť virtuálne nad jeho dvojhrobom :)

Takže to je ten rozdiel.

Ale je ešte jeden, možno aj dôležitejší rozdiel. Tamtí všetci si myslia, že si vybrali väčšieho psa, ktorý bude naveky žrať. Preto majú aj podporu od iných podobných stádovitých ľudí.
Mýlia sa. Žiaden strom nerastie do nebies, že. Každý má svoj čas.
Ale ich metóda je tá, že bežia za najväčším psom teraz. Sú to primitívne živočíchy, už len pre túto štruktúru ich mozgu v tejto oblasti sú menejcenní. V danej oblasti sú doslovne chromí. Keby čokoľvek robili , sú len mrzáci.

iris

Lubov.

iris

.

Dusanbe

výrok povedali americké feministky ?!?
:-)
Slovami klasika, "Človek je šľachetný tvor asi tak, ako vie sliepka lietať."
Keď ju mimoriadne okolnosti donútia, alebo keď ju niekto poriadne nakopne - kúsok nemotorne a s krikom preletí, než skončí opäť na hnojisku.

iris

.

Ľubov

Neviem,asi nejaká technická porucha,zmizli všetky komentáre.
ps. To všetkým,alebo len mne?

Norman

Tvoje komentáre sú predsa tu, Ľubov.

Proste som dal Iris asi pred pár mesiacmi naspäť tie práva, aké má väčšina z vás - že môže editovať svoje komentáre. Myslel som, že už je tu každý pri zmysloch a nik nemá dôvod robiť nejaký cirkus.

Iris sa nemá dôvod hnevať na Nadhľad, žiadne hádky ani osobné spory tu predsa v poslednom čase, už dlho, nie sú. Kto chcel, už dávno odišiel.

Napriek tomu, ako som práve zistil, a všetci vidíte, ona predsa len vymazala dnes v noci všetky svoje príspevky. Neviem, pripomína to ten vtip so škorpiónom, ktorý nemôže inak, lebo taká je jeho nátura. Je to proste zneužitie dôvery, je to doslovne nepochopiteľné (ak neberieme do úvahy zneužívanie chémie)

Škoda hovoriť.
Ďalšie porovnanie prístupu človeka z Európy a z Ameriky. Podáš im ruku a oni ti do nej zabodnú nôž.

Neuveriteľná ale hlavne úplne bezdôvodná úbohosť.

iris

Mrzi ma, ze som to tu zamorila bodkami. Ak by sa to dalo vymazat jednoduchsie, zvolila by som iny nenapadny sposob.
Neviem preco si to nazval ubohostou, naozaj neviem. Ani chemiu tu netreba spominat, nechapem tu tvoju preexponovanost. Moje komentare naozaj neboli dolezite, Ak to porovnam s inymi, tak to bola taka skor babska ukecanost.
Nehnevam sa na nikoho a netreba za tymi mazanicami nic hladat a uz vobec tomu pripisovat akesi "americke" hodnoty ci co. A porovnavat to s europskymi- to je - naozaj hystericky prehnane. Ak mi nieco vadilo, tak asi toto.
Ale tolerujem, aj chapem.
Vela stastia a peknych diskusnych prispevkov, relaxu a pohody prajem :)

Norman

Tie komentáre boli súčasťou diskusie, threadov a patrili portálu. Kde berieš vôbec tú drzosť, že máš právo na to siahať? A dokonca vôbec nechápeš, že ničíš dielo, ktoré ti nepatrí. Ničíš cudzí majetok.

A samozrejme pokrytecky napíšeš, že ťa to "mrzí". Tak prečo si to spravila? To je predsa nenormálne. Len preto som ťa nevyhodil, aby si to mohla vysvetliť.
Samozrejme, že taká akcia jasne indikuje, že si nervovo nevyrovnaná. A ešte ideš mne vytýkať "hystériu"? Všade inde by ťa poslali zvoleja do pekla a napísali by ti, čo si o tebe myslia.

Toto je typická ukážka dvoch svetov. Jedného ničiaceho, škodiaceho, bezcitného, a pokryteckého, bez vedomia si svojej viny a navyše ešte majúceho plnú hubu "šťastia", "pokoja", "pohody" ... Takže pozitívum danej veci je to, aby sa ľudia poučili, že s vami, s touto kultúrou a ľuďmi, majú jednať vašimi metódami, že vás nemajú v najmenšom ohľade ľutovať, brať na vás ohľad. Ba čo len vás tolerovať a predpokladať, že dokážete byť slušní. Vás len namazať do dechtu a obsypať perím, lebo ste amorálna subnorma.

Tým táto vec končí.

Ľubov

Iris,som rada,že si to objasnila. Že to nie je nič osobné ,tak je to jasnejšie.
Niekedy som na Teba myslela,že prečo sem nikdy nepíšeš o americkej politike.Podľa toho,ako si sa vyjadrovala k Salvinimu ,alebo jediný raz k Trumpovi,pokladala som Ťa jednoznačne za republikánku. Podľa hudby za rokerku.-).
Tvoj jemný snobizmus mi nikdy nevadil.
Ale teraz,podľa toho,čo si napísala,a ak som to dobre pochopila,prekáža Ti náš negatívny názor na Ameriku,Tvoj nový domov. Európa,Amerika ,koniec lásky.
Možno by som to na Tvojom mieste cítila rovnako.Máš výbornú gramatiku,ale hlavne,vieš,čo sú záblesky.
Však uvidíme,čo nás všetkých čaká,si Slovenka,nezabúdaj.

Norman

Príde cudzinec, zničí ti políčko, vyjadrí absolútnu neúctu, dá sa povedať, že ti napluje do ksichtu - a ty sa mu prihováraš, aký je milučký. Ako ovláda gramatiku a že rešpektuješ jeho "nový domov".

Ty to nechápeš?
Ostatní to nechápu?
A predpokladám, že u mnohých občanov Slovenska je to podobný problém.
Nech sa nehnevajú, alebo Ty, ale preto SU OTROCI.

Nepíšem to prvý raz, ale znova a znova a sa to potvrdzuje.
Toto nie je otázka schopnosti, inteligencie, vzdelania - ale tohto ZAKLADNEHO POSTOJA.

Toto je základná vec, ktorá u vás treba zmeniť, ak sa vôbec také niečo dá. Aspoň táto jediná - v tomto si naozaj vyhradzujem odstup od priemernej slovenskej kultúry. Všetci "slovákov" bičujú a pľujú na nich - a vy držíte, ani slovo odporu nezdvihnete a nedokážete vykotiť.
To je choré.

Toto nie je o tom, že by sem niekto prišil polozamrznutý a zomieral, a my by sme mu mali pomôcť či nepomôcť - toto je o polozamrznutom, ktorému sme už poskytli útočisko - a on na oplátku začne rozbíjať riad a nábytok. Nie len nejaký, ale za radom.
Toto je o prejave neúcty, o nepreukázaní rešpektu - všetky normálne národy sveta tieto veci chápu bez vysvetľovania, bez slov. Len na Slovensku to treba objasňovať. Aj keď vysletľovanie nie je efektívna metóda, lebo ak to treba opísať, je už niečo zle, lebo tieto veci treba mať hlboko v krvi. Tam sa to musí zobudiť. Samé od seba. Zvnútra.

Samozrejme, toto nie je písané len na základe tejto epizódky, ale na podklade dlhodobých a každodenných skúseností.

Ľubov

Tieto naše odpovede Iris sú ako opačné póly,jedna tvrdá,druhá mäkká. Normálne ilustračné,klinický dôkaz.
Hovoríš,že takto ako ja rozmýšľajú otroci. Hej,takto z fleku vyzeráš oveľa silnejší ako ja.

Norman

Ide o ponižovanie. A o sebaponižovanie.
Na to nepotrebuješ žiadnu silu, aby si to odmietla.
Ale ak to budete po miliónty krát znova takto skúšať, znova budete plakať nad výsledkom.

Nastaviť druhé líce? Chápať zločinca? Veď práve dnes a zajtra je výročie víťazstva vo svetovej vojne - myslíš že tí vojaci na Slavíne písali druhej strane o tom, že chápu ich lásku ku svojej domovine?

Ľubov

To je zvláštne,niekedy rozmýšľame úplne rovnako (práve pečiem koláč k zajtrajšiemu sviatku,haha,chcem to začať oslavovať ako narodeniny,alebo tak nejako.-)), a inokedy,napr.k včerajšku rozmýšlame úplne naopak.

Súcit v sebe mám,to je fakt ( veru,aj k Tebe niekedy cítim súcit ,teraz nie)). Ale včera áno. Nechcem,aby sme sa uź naozaj celkom atomizovali.Komu to prospeje?
Čo uź tu vymyslíš? Nič ,lebo sme sa takto narodili.
To je stará dilema,kto viac pomôže svetu, jednotlivec,alebo kolektív.
ps Otočme list.
Zajtra je dobré byť v strehu,či sa na záberoch z Moskvy objaví aspoň jedna červená zástava. A nemusí to byť nutne Pjakinovec.-),čo ju vytiahne. Začína sa nejako dostávať sem z noosféry info,že trikolóra modro-bielo-červená je pasé.
Že s takýmito farbami sa víťazstvo nemá oslavovať.

Dusanbe

že zatiaĺ čo som zvelaďoval statok a záhradu, udiali sa tu rôzne nezvyčajné veci.
Neboli vôbec mnohé tvoje príspevky až také zanedbateľné, aby ich bolo treba všetky vymazať.
Neviem čo sa stalo, každopádne Ti naozaj prajem len všetko dobré, Iris.

Norman

aj pre tých, čo tu včera neboli, a do archívu, úplne jasne:
v noci zo štvrtka na piatok, bez akéhokoľvek náznaku sporu či hádky s niekým, po dlhých mesiacoch a rokoch pokojnej spolupráce sa Iris rozhodla zmazať väčšinu svojich príspevkov.

Naozaj netuším prečo, zrejme takpovediac z osobných dôvodov, alebo čo.
Ale za prvé tak porušila thredy, za druhé tým vyjadrila opovrhovanie týmto portálom! Lebo už sme tu takúto aktivitu mali od toho pána zo Švajcu, ktorý sa urazil po spore a prišiel na takýto spôsob, ako sa "pomstiť". Vtedy bolo jasne povedané, že sa také veci nerobia, že tak nie. Ale časom boli väčšine ľudí vrátené práva editovať svoje príspevky, teda ich obsah aj zmazať (a tak to zostalo a zostane aj po tomto incidente).
To je všetko.
Ja to považujem za dobrú ukážku stretu kultúr, stretu dôvery a niečoho, čo úplne bezdôvodne býva z času na čas posadnuté démonom a navyše nerešpektuje nás všetkých. Ja som s Iris nemal problém, a nemám ho s nikým z vás, čo ste tu, žiaden principiálny, takže nechápem takú aktivitu.

Ale prosím vás - nemažte si staré príspevky :-)
To sa fakt nerobí, čo je vypovedané, je vypovedané. Je to archív, je to história. A ja mám úctu voči histórii.
Každý zásah do starého príspevku sa prejaví jeho vytiahnutím dopredu na listingu, takže to každý vidí.
Samozrejme jestvuje ľahká a lacná cesta, ako to technicky zmeniť - ale ak ľudstvo nezvládne byť ani v tomto na etickej úrovni, tak potom je čokoľvek zbytočné. Nechceme tu predsa z Európy mať druhú Ameriku, že nie.

Roland Edvardsen

Norman, už len fakt, že takéto základné veci tu musíš takto polopatisticky vysvetľovať, ukazuje, že je niekde problém. Mňa veľmi sklamalo aj to, ako tu niektorí reagovali (alebo aj nereagovali) na jedného diskutéra, ktorý tu má dlhodobo ban pre surové osobné útoky, bezohľadný trolling a ešte k tomu už začal obhajovať i nepriateľskú stranu. Napriek tomu ho tu takpovediac hladkali. Ak si niekto nedokáže poradiť s očividným zmrdom takto na webe, potom čo asi zmôže v bežnom živote?

Norman

No veď to na Slovensku aj tak vyzerá.

Ja by som niektoré veci neveril:
niekto napluje na VSETKYCH v tomto klube, nie mne, ale doslovne im všetkým napluje do ksichtu, a niektorí mu "naozaj prajú len všetko dobré".
A podobne to bolo veru aj v tom prípade, čo spomínaš.

Ľubov

Chcela by som pridat svoj názor k tejto neveselej téme. Predovšetkým,netuším,čo sú thredy.Zrejme je to súčasť dodávky a naozaj za to platíš.Nikdy nepýtaš peniaze a nie sú tu ani reklamy,toto je vážna vec. A píšeš,píšeš každý deň,hoci je nás tu zopár. Norman,vďaka .
A teraz Iris,čo sa podľa mňa naozaj stalo. Ako to vidí moje eq. Je tu nepísaným pravidlom,že všetko osobné je tabu,ani po rokoch sa nepoznáme. O Iris ale predsa len čosi vieme,že žije v Amerike. Nikdy ,čo si pamätám,nebola k nikomu arogantná,politiku ,na rozdiel odo mňa, má na háku. Chodila sem hlavne kvôli Tebe a samozrejme Eme. Dosť často sa stáva,že sa tu navzájom ignorujeme,myslím,komentáre. Neznamená to nič osobné, my sme tu pomerne autonómne týpky,preto je to tak.
Až prišiel ten deň,keď to Iris prestalo takto baviť. To znazanie komentárov je ako buchnutie dverami.A ešte tu čítavala ,že Amerika končí,proste,nerobilo jej to tu dobre,nenašla tu,čo potrebovala. Vsio.
Už sa toľko nehnevaj,tiež sa môžeš niekedy mýliť.

Ema

je posledné a viac ťa tu neuvidím. Tvoje EQ, vyhradené len pre asociálov, si zober so sebou.

Vyprosujem si, aby tu niekto:
- jebal dvermi
- zastával sa jebania dvermi
- oprskával Normana, že sa pri vyrovnávaní vašich pokrútených hodnôt mýli
BODKA.

sandro

Ked chceme od narodnych politikov aby sa spajali, tak by sme mali ist prikladom a povzniest sa nad urcite rozdiely. Niet pochyb, ze Ljuba patri do tohto priestoru. Aj ked ja pre akekolvek vymazavanie akejkolvek historie prispevkov tiez nemam pochopenie. Spravili mi to svojho casu SMEckari - vymazali mi prispevky od 1.dna prispievania. Ljuba ale ziadnymi dvermi netreskla a dufam, ze ani netreskne.

Ema

že v takom národe, ktorý reprezentuješ aj ty, zabijú v base Lučanského a vražedný Kolík je ďalej vo funkcii. Povzniesli ste sa.
Aké šľachetné. Môžete byť na seba hrdí.

sandro

Ja som 100% Slovak minimalne 4 generacie dozadu, dalej nemam zistene, neviem aky narod mas na mysli. Katolik nie je narodnost a ak ma skusas, ci nie som zid, tak ta rovno ukludnim, ze prva veta to vylucuje. Priznam sa, ze neviem co bolo obsahom prispevkov Iris a ani ma to az tak netrapi. Ragujem na podla mna dost silne osocenie Ljuby, ktora je za tie roky uz jednym z ''maskotov'' nadhladu a prispela, podobne ako ty, k jeho jedinecnej kvalite. Ja osobne sa pri tejto strelbe, ktoru tu roky sledujem, povazujem len za akehosi sekundanta. Takze vyhadzovat ju, mi proste pride trochu silne kafe. Ved ona sama pise a identifikuje ludi, ktori maju krv Lucanskeho na rukach a o Kolikovej sa vyjadruje ako o vrahyni, tak kto sa povznasa? Neviem, mozno su tieto tvrde postoje potrebne aby sa udrzala akasi ''cistota'' tohto priestoru, to som ochotny pochopit. Celkom tesim na to ako ma tu teraz zbombardujes, mam rad razne zeny:)

Norman

Prečo sa pýtaš, čo bolo predmetom príspevkov Iris? A ešte spomínaš, ako ti Sme mazalo príspevky.
Obávam sa, že ty si prišiel neskôr a nezachytil podstatu - to Iris SAMA SEBE zmazala príspevky.
Chápeš?
Svoje príspevky, rad radom.
Z ničoho nič.
Ja nemám šajnu prečo, nik nevie. Asi ani ona.

Ale práve Ľubov sa začala zhrozene pýtať, nechápajúc, čo sa deje. Kde zmizli "všetky" príspevky. Tak som to vysvetlil. Ani Iris som nezmenil práva - ale ona následne poobede v tom ešte skúsila pokračovať, tak som ju stopol. Na to ma obvinila, že preháňam.
Samozrejme, že zo strany Iris je to úplne bezdôvodné zneužitie dôvery a ja nemám čas sa takými sabotérmi zaoberať. Nik z nás nemá čas - lebo potom aj tu vyzerám ako dobručký opatrovateľ v nemocnici alebo farárik. Ale o to nik nemá záujem.

Bolo povedané, že je to len buchnutie dvermi. Nuž, u nás doma NIK, ani domáci, ani cudzí, nebúcha len tak dvermi. A ak by to spravil, tak iba raz.
Mňa nezaujíma, aké ma Iris problémy, či pije alebo prečo má depresie. Ale takisto som to nerozoberal, nenadával som jej smerom, len som to Ľubov a ostatným vysvetlil, aby chápali to more bodiek a vymazaných komentárov. Mám to teraz vysvetľovať každému z vás osobitne?

A čo ste taký mäkkýši a slniečkári? Keď vám nadáva Američanka, to držite hubu. Ale keď chceme my od vás, aby ste boli chlapi, tak sa odúvate a bláznite o dobrých vzťahoch, o nerozbíjaní sa a podobne. Toto nie je klub petongu ani gorotiek či binga. Ani klub nostalgikov. Práve vďake osobnosti Emy sa tu udržiaval taký tolerantný modus, ale zrejme Iris dokázala aj jej, že tí ľudia tam vonku sú naozaj bezcharakterné a necitlivé svine. Ty si čo myslíš? Že sa s nimi dohodneme, a keď ti jednu jebnú, nastavíš aj druhé líce?

sandro

nechajme to tak. Len to ubera energiu. Urcite sa nechcem zaoberat nikym, kto si zmaze po sebe vsetky prispevky. Druhe lice ja moc nenastavujem, snazim sa, aby som nedostal ani po tom prvom.

Norman

No vidíš, to je presne ono. O tom je celý čas reč.

Náhodný okoloidúci

Musím sa Ľuby zastať. Zhodli sme sa všetci na tom, že Iris sa zachovala škaredo. Nikto na ňu nikdy neútočil, nemala dôvod niečo mazať. Pokiaľ ide o Ľubov, je to už zrelá dáma a profesiou učiteľka, ak sa nemýlim, takže má v sebe zakódovanú starosvetskú slušnosť a zdržanlivosť. Nie je zvyknutá vybuchovať. V jej reakcii na mazanie príspevkov samotnou ich autorkou vidím predovšetkým údiv nad takýmto konaním a márnu snahu pochopiť to.
Dúfam, že Ľubov bude aj naďalej čitateľkou a prispievateľkou Nadhľadu, jej postrehy z histórie a zo života sú prínosné.
A už sa k tejto téme nejdem vyjadrovať, z mojej strany ju pokladám za uzavretú. Život ide ďalej, či s Iris alebo bez nej.

Norman

Ako admin tu musím ešte niečo vysvetliť. Otázka bezpečnosti zahŕňa aj a v podstate hlavne nastavenie právomoci používateľov a veci okolo týchto záležitostí. Je to dosť nekonečná dilema bez jednoznačného riešenia. Preto sú akékoľvek útoky, aj takéto jednoduché mazacie, spojené s kopou otázok (nehovoriac o pracnosti týchto vysvetlovaní). Jeden blbec to mazanie vymyslel, dobre, ale teraz to druhý blbec zopakoval - to už je línia, to už je zlé.
Takže ty síce môžeš považovať záležitosť za uzavretú, ale v tom je práve ten problém, že ona len takto sama od seba nie je uzavretá a je za tým to, čo ty nevidíš.

Čo sa týka Ľubov, je na internete. Ona sa zastávala aj vtedy toho prvého švajčiarskeho zločinca, a teraz aj tohto druhého. Nerozumiem, prečo má samobičujúcu záľubu v zastávaní sa tých, čo škodia tomuto portálu. Hovorí akoby menom portálu, ale prejavuje jeho menom slabosť a nerozhodnosť. To sa nerobí - a robiť nebude. Nerozumie, ale hovorí o peniazoch, hovorí o buchnutí dvermi - nuž tak jej zrejme tie dvere privreli prsty. To sa stáva, to bolí, ono ale aj ostatní ľudia tu majú len jedny nervy a jeden tlak - a tak sa ja zas zastávam Emy. Taký je život, zrejme aj Ema len buchla dvermi, Ľubov by sa nemala hnevať, aj ona sa môže mýliť, že. Mala by naopak, aj s inými, prejaviť viac empatie a lásky.

Ale ako si povedal, je to posledný príspevok k tejto téme - nedá sa nič robiť, zároveň tu robím školníka tak aj toto musí byť spravené. Ale len niekedy, keď mám náladu a čas. A to samozrejme nebude vždy, aby omylom tento portál nevyzeral ako nejaký kávový stánok. Ee, jeho zmysel je inde.

Ľubov

No,učíme sa. Ako hovoril Buheh,najlepšie je,keď sa každý deň niečo nové naučíš.
Včera tu padla parafráza o zlých časoch,ktoré robia dobrých (silných)mužov. Iris napísala,že v každej žene má byť aj niečo z muža. Myslím si,že je to pravda. Presne viem,kedy rozmýšlam ako môj otec a kedy nie.
Je to aj o tom,ako sa postavíme k dnešnému svetu,keď sa deje tá veľká premena. Uvedomme si,že to nie je len o panike, strachu a stratách ,ale že je to aj privilégium,byť práve teraz a tu.

Norman

Myslím, že už všetko podstatné vieme.
Ľudia sú proste nespoľahlivý a sebazničujúci druh - a väčšina to robí aj jednotlivo.

Sú naozaj horšie dôkazy toho, ako sú ľudia úbohí. Detinskí, požívační, krátkozrakí čo sa týka budúcnosti. Proste neschopní.

V každom prípade by bolo trápne, aby sme sa ešte v tomto veku museli niečo učiť.
Jestvuje tá kniha od Fulghama
"Všetko, čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučil v škôlke".
Podľa mňa, respektíve stopro, je to slniečkarska blbosť, okrem iného aj preto, že v materskej škôlke sa toho ľudia prd podstatného naučili. Ale ja by som to parafrázoval :
"Všetko podstatné o ľudstve som pochopil, keď som mal štyri roky".

Naozaj ma myslím odvtedy nijako neprekvapilo, len utvrdzuje v poznanom. Ty máš predsa pochopenie pre také veci - jestvujú morfické polia, ktoré spôsobujú tajomnú ontogenézu, a v deťoch aj toto tajomné poznanie. Len sa zväčša rozplýva ako sen po prebudení. Ale niekedy sa stáva, že v predškolskom veku sú naozaj často už podstatné veci spoznané a uzavreté.

( Mimochodom, odkedy veda uznáva dark energy, nemožno považovať slovo temnosť či tajomnosť za nevedecké)

Ergo: Ľudstvo a ľudia neprekvapujú. Akékoľvek pozitíva im povedzme možno skúšať priradiť, ale určite neprekvapujú.

 

 

Náhodný okoloidúci

Iris sa dobrovoľne rozhodla pre život za "veľkou vodou", čím dala jednoznačne najavo, že "americké hodnoty" a "americká mentalita" sú jej bližšie ako európske/slovenské hodnoty a mentalita. Ja viem, že ani Európa nie je v hodnotách a mentalite jednotná, ale my tu väčšinou ešte nie sme vykorenení, sme tu doma a zostali sme, aj keď bolo ťažko a mali sme príležitosť odísť preč za lepším. Vieme, kam patríme.

Pomôžem si prirovnaním zo súdnej siene. Odsúdenému znížili trest, lebo prejavil účinnú ľútosť. To ako vážne??? Ľútosť by bola naozaj účinná, keby ju prejavil pred spáchaním trestného činu a zabránila by mu v jeho spáchaní.
Ja viem, Iris nespáchala trestný čin, ale tým, že vymazala všetky svoje komentáre, sa k nám zachovala dosť škaredo. Nemala dôvod mazať.

Luko

... tému.
V Čechách tiež existuje Nadhľad (https://www.inadhled.cz/), aj keď s týmto naším má podobu iba v názve (narazil som na to len náhodou, ale pre zaujímavosť to tu dávam).

Norman

No spoločné má viacero vecí, okrem, názvu - je to tiež opozičné. Ešte aj oko v logu sme tu na začiatku mali - i keď tamto asi pôjde viac do bulváru, ešte aj "sex a vzťahy" :-)
Nadhľad je dobrý slogan, podobne dobrý je ešte "odstup", pretože od svinstva na svete treba udržiavať odstup, a s odstupom sa veci lepšie chápu. A "odstup" sa aj ľahšie dosiahne - nadhľad je náročnejšia forma, lebo málokto vie lietať :-)
Češi sú proste málo tvoriví, nemajú fantáziu, vzlet :)

Luko

... im to dlho nevydrží, to na každodennej báze a v takom rozsahu jeden človek neutiahne, byť by bol odhodlaným nadšencom (pán Kulhavý - akoby všetko písal len on).
Diskusia neumožnená, čo môže byť aj výhoda, lebo keď do nej niekedy skĺznem na iných stránkach - hrôza. Tu v Nadhľade je takpovediac komorná atmosféra rozhľadených ľudí, tak sa aj z diskusie vždy niečo dozviem, ale inde ma skôr poburuje.

Norman

ale väčšinou píše zrejme len ten jeden. Tak to chodí :)

Aj na klasických blogoch vidno, že ľudia vypíšu, čo všetko chceli svetu povedať .... a nič, keďže "sa nič nezmení", prestanú.
Ale klasický blog by mal byť nie záťaž, ale práve určitá relax, samovoľný ciel.

Druhá vec je, že mnoho projektov je s cielom nieč zmysluplné zarobiť. Ako píšu viacerí, aj v tomto treba mať skromné predstavy.

Čo sa týka spoločenského dopadu - nuž neviem, kto a ako urobí do sveta dieru. Svet je ako maglajz, každá diera sa okamžite začne zalievať a za nie dlhý čas je po nej.

Diskusie sú ďalšia vec - ale tie dosť zabil Facebook, kde sa každý odreaguje a hotovo. Seriózne diskusie na webe, a to aj mimo politiku - no neviem, prevážne len bubliny, čo sa navzájom hladkajú, oblizujú rany a iné podobné nechutnosti. hej, niekedy to vyznieva, že by to malo lepší dopad bez diskusií - ale diskusie sú pritom vždy najmenej polovica hodnoty portálu, mali by byť.

Navyše tu na tomto portáli sú určité hodnoty, na ktoré pozitívne reflektuje naozaj len malá menšina na Slovensku, naozaj len malá skupina.

Luko

... zarobiť na blogu sa podobá snahe tých, čo si cez internet založili internetový obchod. Počkať na objednávku a cez internet splniť objednávku ako sprostredkovateľ - teda nič k veľkému zárobku.
Diskusia, ako plnohodnotná súčasť blogu? Áno, ak to nepresiahne hranicu myšlienkových blvancov a emotívnych výlevov. V tomto Ti môžu všetci "alternatívci" závidieť, lebo tu si to drží slušnú úroveň.
(Nemusím so všetkým súhlasiť, čo sa tu popíše, ale má to úroveň, ktorú inde nenájdeš - máš sa čím hrdiť - to bez irónie. A stálice, ako Náhodný okoloidúci, Ľubov - tú mám rád, Roland Edvardsen, Sandro, Slaven1, ..., to nikde inde nie je možné. Prosto inde by sa so svojimi názormi v záplave blbostí stratili - ako keď naštíš do rieky, v ktorej sa to rýchlo rozplynie.)
Blog, ako samovoľný cieľ - áno, je to tu cítiť. Vždy, keď sa sem občas zatúlam (denne) to tak vnímam, tú ľahkosť prijímať názory a reagovať na ne. Nie je to tu o súboji a víťazstve nad súperom, absolútnom odsúdení, či o absolútnom uznávaní "čohosi", ale o porovnávaní postojov a sile argumentu.
Tak - veľa šťastia aj do budúcnosti. Nech to tu tak ostane (som konzervatívny, čo už?). L.

sandro

Vrazedeny Kolik dnes v obkoleseni novinarskeho stada. Kazkou otazkou jej vyslovovali podporu. Dostala ma novinarska slapka z Markizy: ''Ved ste to uz niekolko krat vysvetlili, tak comu este nerozumeju?!''
Fuj.

Roland Edvardsen

Sledujem to sporadicky od rána - a áno, korpo-splašky doslova zošaleli. Chopili sa situácie a začali vyrábať novú globo modlu. Opäť sa vyrába ten známy príbeh o žene-svätici/panne Orleánskej, na ktorú útočí temná arogancia mužskej moci (Matovič, Fico a spol.), zatiaľ čo ona tak hrdinsky bojuje za svetlé zajtrajšky. Grc, gýčovitý grc a klišé.

Norman

Čaputová je na hrubo aspoň ako pretlstená Barbie.
Ale urobiť modlu z tej príšery, čo sa volá Kolík, to je nemožné. Nejde o výzor ako taký, ale o správanie, zvuky, smrad a roztiahnuté paprče.
To už radšej z Biháriovej.

Roland Edvardsen

Veru, kebyže by mi niekto priložil pištoľ ku spánku a nútil by ma vybrať si medzi cigánkou a týmto čudom, tak radšej teda cigánka. Kolíková je totiž regulérny zločinec, nemorálna sociopatická kreatúra aká asi nemá v politike ani obdobu. Fakt, že je aj fyzicky odpudivá a neschopná obliecť sa ako normálny človek sú už len detaily, ktoré pekne vykreslia celkovú mozaiku. O to odpornejšie je, ako ju teraz podsúvajú ako novú hviezdu progresívnej scény.

nové