Ruská čerešnička na torte

Rusi zapichli čerešničku do torty džihádistického IS. Stalo sa to vo forme 26 rakiet s plochou dráhou letu, odpálených z lodí v Kaspickom mori.

ruian cruise missile

Rusi poskytli aj video a údaje o presnosti zásahu 3 metre. Je nepochybné, že ide o jednoznačnú a stopercentne úspešnú demonštráciu sily.

Nedá sa povedať nič iné, než zapísať do kroniky výraznú gratuláciu.

Lavrov aj Putin sa pri minulotýždennom stretnutí v OSN vyjadrili, že unipolárny svet sa skončil a v týchto dňoch tento fakt potvrdili týmto svojím zapichnutím kordu priamo do oka nepriateľa. Ruské rakety stredného doletu zrejme prvýkrát v histórii dopadli na územie iného štátu, respektíve boli naostro použité - to veľa znamená.

Nemožno nespomenúť ani fakt, že táto streľba bola zrejme po dohovore s Iránom a Irakom, čím bol zdôraznený fakt "pásu ruského vplyvu", presne tak, ako ho indikuje aj mapka - Irán, Irak, Sýria. Trasa rakiet symbolizuje zásah ruskej zahraničnej politiky - silný a budovaný na správnom strategickom mieste. Rusi mali na Blízkom východe svoje silné pozície a zrejme tam majú ešte stále mnoho svojich sympatizantov, ktorí po rozvrate "americkej farebnej arabskej jari" sa určite radi vrátia k rozumu, realite a stabilite. Unipolárny - teda americký - svet sa skončil v stredu 7. októbra 2015

Proti prítomnosti Ruska v regióne protestujú hlavne dva lokálne štáty - Saudská Arábia a Turecko. Saudi so svojím wahábizmom a svojím spojením s anglosionizmom, si nezaslúžia pozornosť. Azda len treba vyjadriť to, že táto krajina smeruje k tomu, aby sa stala moslimským Vatikánom - malým a zaprdeným trpajzlíkom, chrániacim svätého ducha.

Turecko je cudzí chorý prvok na scéne, a aj keď niekedy kope správnym smerom, je to len náhoda. Turecko je neprimerane silný, ale chorý muž, je to nádoba plná všetkého možného, ale hlavne minulých historických zločinov. Toto Turecko je umelý projekt a bolo neprirodzene napumpované zbraňami, lebo Američania si ho vypestovali ako svojho útočného buldoga voči Rusku (ako ho používali aj Briti už v 19. storočí). Preto ho aj úplne nepatrične vopchali do NATO. Je to typický americký nepodarok, Turecko do NATO ani do žiadneho európskeho projektu nepatrí a s pádom amerického vplyvu bude zákonite klesať aj jeho životaschopnosť. Stane sa mu to, že bude ponechané napospas svojim susedom, ku ktorým sa vždy správalo tak ... priateľsky. Bude s nimi zavreté do jednéj debničky a zatiahneme na určitý čas oponu, aby sme nemuseli vidieť, čo sa bude diať.

 

Na záver si dajme aktuálnu ruskú mapku Islamského štátu (Islamske gosudarstvo). Vidíte, kde sa podľa tejto mapy hlavne rozprestiera? V Iraku. Čo z toho vyplýva, ak IS treba zničiť?

 
 
Almos Koppany

Mám to s politicky korektného zdroja Jerusalemonline :-D
http://www.jerusalemonline.com/news/middle-east/the-arab-world/plo-oppos...
Citujem:
“Kurdish independence would be a poisoned sword against the Arabs.” - autor výroku je PLO Secretary General Saeb Erekat !
V tomto regióne poriadok nikdy nebude, "jedovaté meče" nezávislosti tam trčia zo všetkých strán. Prečítajte si aj komentáre, ich autori žijú v regióne a vedia s kým majú česť, (ak aj my vieme zase svoje o autoroch :-D).

Norman

Sympatie či antipatie voči potenciálnym novým štátom sú rôzne, ale základný dôvod, prečo nevznikol nezávislý Kurdostán je proste ten, že sa každý bojí akokoľvek posunúť hranice v regióne. A to napriek tomu, že sú umelé a natiahnuté niekým, kto na to nemal právo.
A tak všetci čakajú, kedy sa začnú krabice hýbať.
A boja sa toho.

Ale dnes sa už boja úplne absurdne. Väčší chaos, ako teraz, tam už byť nemôže a tak práve teraz je dobrý okamih na zahrkanie krabicami. Hranice na Blízkom východe treba usporiadať podla etnických daností - to vždy pomôže.

Truhlík

Rozhodujúci bol výsledok I. svetovej vojny.
Rusi mali dohodnuté so spojencami Bospor a Dardanely a Konšantinopol. Francúzi a Briti ale spravili svoju tajnú dohodu o tom, že to nepripustia. Tu sú korene britskej podpory slobodomurárom z Februárovej revolúcie a židoboľševikom z Októbrovej revolúcie.
Rusi mali za sebou úspešnú ofenzívu na Kaukaze a rozsiahle obsadené územia v Turecku (Arménsko, Ararat). Turecku ich vrátili v Brestlitovskej dohode nemecký agent Lenin a britský a americký agent Trockij.
Briti sľúbili Kurdom samostatnosť ale nič z toho nebolo.
Irán bol pod kontrolou ruskej armády. Otec šacha Rezu Pahlavího bol kozácky veliteľ v Iráne.
V druhej svetovej Turecko malo vstúpiť v 1941 do vojny so Sovietskym zväzom ale výsledky nemeckej armády do augusta 1941 neboli také presvedčivé aby Turecko a Japonsko vstúpili do vojny.

Norman

Turecko bol podobný projekt, ako boľševický ZSSR. Stará monarchia obsadená "slobodomurárskymi" agentami, ktorí zariadili revolúciu. Aj so všetkými možnými podobnými zločinmi.

Lenže Turecko možno označiť za sionistický úspech. Od prevzatia moci Ataturkom je Turecko stále v službách plutokratických mocnosti. Aj z toho dôvodu je Turecko anachronizmus a negatívny systém. Vidno to aj teraz:
-Turecko podporuje rozvrat v Sýrii (a Iráku) (v službách USA)
-Turecko smeruje a organizuje tok rôznych druhov utečencov do Európy

Netreba zabudnúť na genocídu Arménov ale aj Grékov na Anatólskom poloostrove.

peto

odkial vysla - do turecka... no a jeho saudske velicenstvo nam prudko onemocne(i)lo... vyvoj sa zrychluje

Norman

Preto vrámci Kenedyho odkazu si treba pripomenúť jeho slávny výrok:

"Nepýtaj sa, kde všade je vojna a kde koho zabíjajú, ale porozmýšlaj, koho ty zabiješ, keď príde vojna do tvojej krajiny"

Hm, neviem, či si ten citát presne pamätám.
Ale čo, prinajhoršom to chápte ako satiru. Charlie hebdo, veď viete.
Samozrejme, že v reále nebudete musiať nikoho zabiť.

No ... najbližší rok dva nie.
Pri troche šťastia ...
... a potom zas už bude neskoro

.)

Almos Koppany

z článku:

"It is Freud in action: Mr Erekat perfectly explained the purpose (in fact, the only purpose) of the Palestinian state. In contrast to them, Kurds are distinct people, with their own language and culture. Now they are valiantly resisting ISIL and succeed where Iraq government troops are cowardly fleeing, abandoning military hardware supplied by US."

Má to výhodu, že ma nik nemôže obviniť z putinovskej propagandy, ale ja naopak môžem zahájiť obranu pomocou automatickej brokovnice značký "Antisemith & Wesson"! :-D

Všetky strany chápu problém rovnako (!), vrátane tej Izraelskej :-D a projekujú svoje nevedomé motívy na svojich súperov.

Bašir Asad je tou skutočnou obeťou konfliktu v Sýrii, nechcel a ani pôvodne nemal vládnuť! Slovenský lekár, ktorý ho pozná osobne tvrdí, že to bol inteligentný mierny pán, čo bol odhodlaný vládnuť kultúrnymi prostriedkami. Ale vysadol na tigra (besného, krutého) a musel jazdiť podľa pravidiel, ktoré neurčoval on, ale jeho súperi.

Ak Putin tvrdí, že práve podpora Baššára Háfiza al-Asada je cestou k mieru, vie o čom hovorí. V tejto krajine pracovalo a žilo veľa Rusov (a aj Slovákov!), poznajú tamojšie pomery lepšie ako CIA.

Odporúčam pozorne sledovať postoje Izraela v tomto konflikte, majú veľmi dobré informácie Who is Who v tomto konflikte. Keď si urobíte jednoduchý prienik ruského a izraelského postoja, dostanete sa veľmi blízko pravde.

Buheh

„Světlou“ stránkou otevřené války mezi Ruskem a US by byl velký nárůst HDP…"

Tyler Durden

Myslel to samozrejme sarkasticky, ale je to vtipné.

Pokiaľ ide o Bašára al-Asada, stačí si pozrieť nejaké interview s ním. Je to evidentne slušný a rozumný človek, úplne iného razenia ako tie bezočivé debilné opice, ktorých majitelia zemegule dosadili na vedúce pozície západných veľmocí.

Náhodný okoloidúci

https://www.youtube.com/watch?v=iMasnaAf_H4

Samozrejme, záznamov je na nete oveľa viac a oveľa dlhších, ale toto na ukážku stačí.

lebleu

!!

Ema

...stredoveká Saudská Arábia - ktorá od tohto mesiaca predsedá Rade OSN pre ľudské práva - rýchlo využíva, že zrak sveta je otočený inde a saudská armáda masakruje v úbohom chudobnom Jemene všetkých zaradom. Pointa brutálnych saudských útokov sa vyvŕbila pred pár dňami - korporátne média oznámili, že Saudi obsadili Bab-el-Mandeb. Zrejme to tu nikomu nič nehovorí, ale je to jeden z najdôležitejších strategických kontrolných bodov v globálnom obchode s ropou - v globálnom pohybe energií.
To je skutočná chorobná posadnutosť anglosionistov. Absolútna a nekompromisná kontrola dodávok ropy a zemného plynu, ich dávkovanie lojálnym a priškrcovanie kohútikov neposlušným.

Náhodný okoloidúci

To by bolo kvikotu, keby Jemen požiadal Rusko o pomoc v boji proti okupantom.

slaven1

A čo je na tom, že Rusi odpálili 26 rakiet s Kaspického mora (toto je normálna, nerečnícka otázka)?

Jednoducho nerozumiem, prečo je to "veľká kľúčová udalosť".

Však sa vie, že techniku na to majú. Aj s Iránom bojujúcim proti ISIS sú kamaráti, aj Iraku obťažovaného ISIS poslednú dobu kadečo predali... Normálne strielaju po americkej neregulárne armáde s kade sa dá...

Prečo to považuješ za "koniec unipolárneho sveta"? To je tvoja úvaha? Múžeš to vysvetliť?

Norman

že si to ty.
Veď to o unipolárnom svete povedal Putin (viď text hore).
Nebuď väčší frajer, ako on, Rusko malo a má svoje hranice.

slaven1

neviem či som sa opýtal dosť jasne, ale čo je na tom zaujímavé, že Rusi po niekom strielajú raketami?

---
Update:
Tuto som našiel vysvetlenie
http://www.isstras.eu/cs/2015/10/09/ruska-vychovna-salva-znicila-svetovl...
http://www.chelemendik.sk/Rusko_vitazi_v_Syrii_a_tak_zastavuje_nicenie_s...

Všetci preto žasnú, lebo "akože sa nevedelo, že Rusko má takého zbrane."

Pripomínam že Tomahawk bol zaradený do výzbroje USA v 1983 :D

lebleu

Veď z toho by sa jeden povracal. (Pardon, nedalo mi to..:))
No, niečo na tom asi predsa bude, poneváč súdruh miestokráľ včera pre nemecké médiá vyhlásil, že v takýchto vzťahoch s Ruskom sa už pokračovať nedá a že si to netreba dať diktovať Američanmi.
No fakt, aha:
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/10/08/grosse-rolle-rueck...

Ema

Súdruh Juncker sa po prvý raz dostal naživo medzi "úbohých Fluechtlingov", o ktorých doteraz len naprázdno kecal - a fotografia hovorí za všetko.:)

Tuším ho tie kriminálne kreatúry aj omaciavali, hehe. Ich budúca korisť, európski pánkovia v oblečíkoch.

Po krátkom rozjímaní začal Juncker náhle srstiť podivné vyhlásenia o priateľstve s Ruskom.

Náhodný okoloidúci

Možné sa ich zľakol, ale je fakt, že on sa na každej fotke ksichtí ako debil...

Norman

Keď sa pýtaš na "Zaujímavosť", to je vec dosť subjektívna. Jestvuje iba jeden objektívny parameter na "zaujímavosť", a to je spočítať, ako často sa daná udalosť vyskytuje.
Čiže "zaujímavosť" použitia rakiet s plochou dráhou Rusmi na cudzom území je daná tým, ako často ich použili predtým. Ako často? Kedy naposledy? To už nechávam na tvoju domácu úlohu. Len ťi pripomeniem, že deliť nulou sa nesmie.

Čo sa týka tých článkov, tam si našiel práve technické vysvetlenie, ktoré si predtým zamietol - lebo "veď predsa sa vie, že Rusi také rakety majú". Súhlasim s tebou - v technickom prekvapení to nie je. Je to v symbolickom význame toho, že ich použili.

Veď to poznáš tú americkú frázu, napríklad keď Šrek na konci príbehu vojde do kostola a povie: "Mám tu draka a nebojím sa ho použiť".
Pointa je totiž nielen zbrane mať, ale hlavne sa ich nebáť aplikovať. No a Rusi sa už neboja.
To je ten význam.

A tak, milé deti, poučenie z príbehu je , že všetci máme nejaké zbrane, len sa ich úplne zbytočne bojíme využiť, aby sme nejakému zlému ujovi náhodou neurobili bobo (posielam to zároveň na facebook MaterskaSkolka.com, tá posledná veta patrí im)

slaven1

Áno, ďalší prvok tohto úžasu nad odpálenými 26 raketami je ten, že Rusi čosi takéto spravili v tomto rozsahu prvý krát (čo som nevedel).
Až sa to veriť nechce, však Sovietsky zväz mal plno rôznych hračiek, s krýdlami i bez nich, ktoré teraz zdobia múzeá (po celom svete), a ani raz ich nepoužil?

peto

ze existuje kompetentna vojenska moc opierajuca sa o konzistentnu politicku strukturu, ktora sa vymyka vplyvu a usmernovaniu z jedineho opravneneho a jedineho spravneho centra... a tato vojenska moc a o nu sa opierajuca politicka struktura sa prihlasila razne k spolurozhodovaniu o svete
vsimli si to nesporne rovnako generali v pentagone, ako aj skorumpovani politici v bruseli, vsimli si to sejkovia v zalive (lebo ked rakety doleteli do syrie, doletia aj do, povedzme, kataru...vsimli si to urcite aj viaceri ludia v azii, afrike, latinskej amerike, a zacali uvazovat, povedzme, v sirsom ramci...
last, but not least - myslim, ze je otazkou casu, kedy pociti nevyhnutnu potrebu prezentovat svoju pritomnost v tychto novych suradniciach aj "velky cinsky lud"
proste, je to zaujimave preto, ze si vsetci pripomenieme casy spred dvadsiatichpiatich a viacej rokov, ked world order este nebol "new"

qedstar

Veľmi akurátny článok, norman. Zlepšil si si u mňa karmu z bezoctného na celkom čestného človeka.

lebleu

a spýtať sa, odkiaľ je tá mapka, že či tam náhodou nechýba jeden "štát". Ale nič. To Jordán tú hranicu tak dobre maskuje.

Ema

Daeš, aka Islamský štát zavraždil iránskeho generála.

Za náš pitvor je tu pietna Šeida Šodam.

Iránsky Kurd Šahram Nazeri + Arménsky štátny symfonický orchester, Teherán:

https://www.youtube.com/watch?v=fNPA8Tp5UoA

Dusanbe

tie ruske rakety, co nedoleteli a spadli v Irane...

Najprv nemenovany predstavitel USA vyjadril presvedcenie, ze niektore rakety nedoleteli a mohli sposobit velke materialne skody a taktiez ujmy na zivotoch civilistov.
Povedal, ze urcite mozno mohli, len nechcel byt menovany.

Potom dvaja este viac nemenovani vyslovili tvrdenie, ze 2 rakety nedoleteli a spadli v Irane.

A teraz - pozrite do Wikipedie:
Heslo:
https://en.wikipedia.org/wiki/3M-54_Klub

"two unnamed American defense officials reportedly claimed at least four of the 3M-14T missiles supposedly fell short and crashed in Iran."

Takto funguje masova propaganda pre hoviadka.

nové