Kotleba v parlamente

Keď sa bavíme o procesoch zmeny a o nových hnutiach, dnes som narazil na starší Bránikov článok (o ktorom sme tu už písali). 

V ňom Bránik prestitútovi vysvetluje, ako môže radikálna strana ĽSNS v parlamente vyhorieť. Citujem:

 

Ako mu (voličovi) vysvetliť, že on (Kotleba) nie je riešením?

Nechať Kotlebu v parlamente ukázať, že s jeho 8 percentami za štyri roky nedokáže nič. Neexistuje strana, ani hnutie, ktoré by zariskovalo podporiť akýkoľvek Kotlebov návrh zákona. Marián sa počas volebnej noci stal štandardným politikom a poslancom závislým od štátu, bude mať svojich asistentov, kancelárie, štátny príspevok, takto rozhodne bojovník proti systému nevyzerá. Ako župan mal istú výkonnú moc. Ako tvorca zákonov žiadnu moc nemá.

 
 
Najprv treba povedať, že Bránik v tomto bode nemal pravdu: popularita ĽSNS nekelesá, Kotlebovci (zatiaľ) nepôsobia na ľudí ako "štandardný politik závislý od štátu".
Je pravda, že ĽSNS v parlamente nezmôže nič, ale to ľudia ako tak chápu a nedávajú to priamo im za vinu. 
Kotlebovcov kritizujeme napríklad my tu skôr preto, lebo naopak nedokážu hrať tú parlamentnú hru. Ich prognózy odhadujeme ako nie dlhodobo dobré, pretože do politiky nastúpili na koňoch, ktoré sa im už dnes stávajú záťažou. Ich plán bol dostať sa cez hradby, ten vyšiel, ale vnútri sa už nedá postupovať ako vonku a ich minulosť sa im stáva zrejme  ťažkým problémom (dôkazom je aj to, že si nedávno zmenili znak).
 
A treba myslieť ešte vešobecnejšie: netreba sa obávať nejakého poklesu preferencíí či inému oslabeniu strany ĽSNS, aj keby k nemu došlo. Táto strana nezastupuje všetky problémy spoločnosti a už tobôž nie všetky riešenia. Bez kritiky a svojej zmeny sa nikam ďalej nepohnú.
 
Naopak, mechanizmus opotrebovania, ktorý sa snažil Bránik opísať a ktorému podliahajú všetky strany vstupujúce do parlamentu, je normálny a možno ho chápať dokonca ako pozitívny filter. Nech páni a dámy ukážu, čo v nich naozaj je. Procesy kolíšu a kotlebovci naozaj nie sú nejaké zlaté teliatko, ktorého sa nemožno dotknúť. Hlavna téma aj toho článku od Bránika predsa je, že po kotlebovcoch prídu skutočné schopné sily, ktoré to budú mať aj o niečo ľahšie a ktoré budú aj o riadny kus výkonnejšie a inteligentnejšie.
Táto pravda stále platí. 
Na to sa spoliehame.
 
 
 
sandro

LSNS svita nadej. Vznika dalsia stranicka, za ktorou su Magat a nejaky narcisoidny chlapec Socha(to je ten co videl tryskace a po kritike protestov mu zo vsetkych uctov v banke zmizli peniaze:) ). Bude to strana, ktora oslovi nespokojnych a radikalnych volicov LSNS. Na prvy pohlad je to stiepenie, ale v skutocnosti to moze znamenat etablovanie LSNS medzi standardom na politickej scene. Ak bude mat tato strana nejaku realnu podporu(staci 2%), tak sa nou budu musiet zaoberat organy primarne. LSNS bude pri nej nevinna, nieco ako klub priatelov piva.

Norman

O Sochovi sme tu už písali, treba sledovať :-) To, že sa dáva do spolku s Magátom, je mi trocha prekvapivé. Myslím, že doba magátov už minula. Okrem toho naozaj sa pýtam: nepestuje niekto priam nasilu na Slovensku aspoň malú skupinku neonacistov, aby bolo na čo ukazovať?

Ale to je správny postreh, že radikálna strana by pomohla ĽSNS sa stať salonfaehig, čiž akceptovanou, etablovanou. Ono po najbližších voľbách už ani nič iné nebude možné, iba s nimi rátať tak, alebo onak. Aj vo vláde - všetko je raz prvý raz. To, čo SNS, dokáže aj ĽSNS (i keď teraz tie ministerky od SNS sú, bez akejkoľvek irónie, kvalitné sympatické osoby). ĽSNS si musí stále predstavovať, že musí byť tak dobré, aby ju zajtra mohli zobrať do vlády.

Kolodej

https://www.hlavnespravy.sk/dalsie-peniaze-na-presadzovanie-zvratenych-i...
+
https://www.hlavnespravy.sk/metodicko-pedagogicke-centrum-sa-chysta-vzde...

a to len začala. Celá rodina bola vždy nasatá na štátny rozpočet, počnúc starým Lubym.
Kroky na školstve tejto zidule mi neprídu ako "kvalitné".

Norman

ak jej nemožno vyčítať nič iné, ako bežný kolobeh mašinérie ministerstva, výdavky na bežnú buzerantskú agendu ... tak to je na tom lepšie, ako som myslel.
Je to nominantka Slovenskej národnej strany. Tak ako fakt neviem, Kotlebovci sami vládu nezískajú a ani by ju sami nepostavili - ešte tak ministerstvo vnútra. S kým chce kto spolupracovať?
Čo to znamená, "celá rodina nasatá na štátny rozpočet" - že robili na štátnej akadémii a tak? A podnikatelskí zlodeji ako Sulík, Matovič či Danko, Kalinák sú lepší? Tí boli nasatí na štátne peniaze len nepriamo, že?

Kolodej

Tiež zaujímavý názor, lebo keď mi niekto vykradne štát, ešte stále si ho vieš dostavať. Ale keď niekto "vypreparuje" rozum deťom na školách a spraví z nich ZOMRIOFFICIAL - už nikdy nič nepostavíš.
Ide o to, že celé je to len divadlo pre plebs a všetci makajú ďalej. Naozaj si nepredstavujem, že ministerka školstva za SNS tam bude pretláčať LGBT, Istanbul, Dublin. Tebe to príde v pohode? Že tieto veci zanáša do škôl?

Norman

Zopakujem, že tie ministerkyne nejako nepoznám, a ani nemienim o nih nič vedieť, ani ich posudzovať (stačili mi tieto veci zo Smerákmi). Len vidím, kto na ne útočí, tak som trocha na ich strane.

To ako terajšia ministerkyňa zanáša do škôl LGBT, Istanbul a Dublin? NAOZAJ? Alebo sú tieto a podobné veci, táto agenda, tam už dávno? To vieš, že sa ministrom nik nestane, ak nejako nekolaboruje, ale zas hádzať im veštko na krk...

Ale hovorím, ja som chcel dať len príklad pre kotlebovcov, na akú úroveň sa majú minimálne dostať. Lebo ak to nechcú robiť spôsbom boľševikov 1917, tak budú ľudí potrebovať. Iní nie sú.

Kolodej

Podarená rodinka, popis je k jej otcovi. Čiže dedo, babka, dcérenky.
Otec (Otec otca Lubyovej - čiže dedo) prof. JUDr. Štefan Luby, DrSc. (†1976) je jeden zo zakladateľov slovenskej právnej vedy, matka JUDr. Anna Lubyová (†1989) bola právnička, manželka Ing. Želmíra Lubyová (†1996) bola chemička, dcéra JUDr. Mgr. Martina Lubyová, PhD.(*1967) je ministerkou školstva Slovenskej republiky a pred tým bola riaditeľkou Prognostického ústavu SAV, predtým vedúcou pobočky Medzinárodného úradu práce Ženeva v Moskve, Mgr. Barbora Lubyová, PhD. (*1968) je vedeckou pracovníčkou Ústavu imunológie a mikrobiológie AV ČR Praha, predtým pôsobila na Univerzite Johna Hopkinsa v Baltimore.
... neviem či si čítal tie odkazy, tak len krátka citácia:
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR podpísalo 27. februára so svojou priamo riadenou organizáciou IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže kontrakt na rok 2018, ktorým si objednalo viaceré služby. Okrem iného aj “Reflektovanie aktuálnych spoločenských výziev spojených s migračnou vlnou, teroristickými útokmi, nárastom xenofóbie a životom v multikultúrnom prostredí v oblasti práce s mládežou v súlade s Parížskou deklaráciou, Istanbulským dohovorom a ďalšími dokumentami na národnej, európskej a medzinárodnej úrovni.”

Roland Edvardsen

Bože, toto sú iné hysterické reakcie. Lubyová má samozrejme zodpovednosť za svoje ministerstvo, ale predstavovať si to tak, že ona konkrétne teraz sleduje presadzovanie LGBT agendy (určite na nič iné nemyslí len na buzny, že áno? Skoro ako katolibanci :-)) a má 100% prehľad nad všetkými jej úradníkmi je mierne povedané scestné. Ja ju samozrejme nepoznám, možno je to fakt nejaká gender-puča ako Pietruchová (hoci pochybujem, keďže takíto extrémisti sú relatívne raritní a zrovna do formálne konzervatívnej SNS by sa až tak nehrnuli). Každopádne treba mať na pamäti, že členstvo v EU nás nejako zaväzuje a v rámci dnešnej eurohujerskej agendy sa dá pohybovať len v istých mantineloch a kľučkovať len obmedzene - taká je realita, ktorú je snáď zbytočné vysvetľovať. Predovšetkým viaceré formulácie, ktoré nájdeme v dokumentoch typu kontrakt s Iuventou sú vždy tak extrémne vágne. V konečnom dôsledku tieto veci vždy stoja a padajú na konkrétnych školách a pedagógoch. V reáli sa mnohé nepresadí, neuskutoční.

A SNS bola v otázke LGBT pokiaľ viem vždy konzistentná. Danko Istanbulský dohovor tvrdo odmieta a ten hnoj nemá podporu ani v SMERE. Katolíci a spol. by si mali spomenúť, že to bol práve SMER, kto ústavne zakotvil ochranu manželstva ako zväzku muža a ženy - čiže sociálnodemokratická strana, nie KDH, nie Olano a nie kotlebovci (ktorí by samozrejme niečo také asi tiež spravili, ale na čo nad tým uvažovať. Podstatné je, že táto strana stále nemá koaličný potenciál, a preto nemôže reálne nič presadiť, že áno).

sandro

Tomu hovorim konzistentnost. Odmietat Istanbulsky dohovor a zadnymi dverami ho uz pretlacit do skol aby deti boli pripravene. To je asi tak ako nase slavne odmietanie Kosova, hlavne ze pasy im uznavame.
Pri tejto SNS to neprekvapuje, o tejto SNS sa odmietam bavit ako o svojpravnej strane-toboz nie konzistentnej, dobre vieme, ze ju dostala oligarchia do portfolia ako poslednu chybajucu zlozku politickeho spektra na Slovensku - t.j. narodnu stranu.

Kolodej

Henten aman/felix/pán KOB totiž obhajuje svoje etnikum. To je to "ich" "bezštruktúrne" riadenie :) Síce ich spája štruktúra etnicity a spoločného cieľa - ale o tom neradi píšu. A semenia sa v prognostickom ústave SAV. Aj Zeman je z prognostického ústavu. Ľudia zeme :)))))))
Vlastne Ti napísal - ona to robí, lebo musí :) Tzn. že sa predala za 30 strieborných. Veď tam išla dobrovoľne, že, a určite vedela čo ju čaká. Takže hrať to na "lebo musí" je polievka pre gojimov.

Roland Edvardsen

Už som bol naozaj kadečo, ale ten Žid ma vždy dostane. To je také...no tak chlapci, neviete sa posnažiť trochu viac? Na tomto sa naozaj už nedá zasmiať.

Ale inak ti ďakujem, Kolodebil, za ďalšiu peknú ukážku dôvodu, prečo je tá tzv. alternatíva v takých sračkách.

Kolodej

tu hráš tvrďáka, som zabudol. Že kolodebil, teraz som sa fakt veľmi, véľmi urazil :))))
Musíš pomakať na vynaliezavosti (kreativite).
Len sa chcem opýtať, akí chlapci? Koľko ma je? Už máš zo mňa vetry hehe.
A nie židák, to je také prostoduché. Viac sa mi hodí "slováčik".

Roland Edvardsen

Áno, hrám tvrďáka, keďže je to stále lepšie ako hrať debila (chcem predstierať, že ho len hráš). Množné číslo som použil schválne, pretože také typy ako si ty sú dnes na webe jednoducho premnožené - bohužiaľ.
Vieš, mne je naozaj u prdele, či si myslíš, že som žid, KOB alebo "slováčik". Ja si zase myslím, že tvoja polo-dementná matka sa raz sfetovala, aby následne súložila so svojim otcom - no a ty si výsledok jej špiny a duševnej choroby. :-)

Takže dobre ti radím: nechci odo mňa, aby som bol kreatívny. :-)

Kolodej

Ale ešte sa nauč rozlíšiť kreativitu od primitivity :) Ale v každom prípade je fajn, že sa takto snažíš plniť moje pokyny. Len tak ďalej, teraz skús zas toho tvrďasa. To vyzerá lepšie, na ženy to očividne funguje :) Nakoniec ťa vycvičím.
Inak - takéto slabomyseľné nadávanie bežne čítam na čatoch pri gamesení - píšu to tam také malé ustráchané geňká okolo 10-12 rokov čo nikdy nevyliezli von a sú mimo reality.
Ale môžem sa mýliť, lebo asi naozaj nemáš 12.
Zmiasť, zastaviť, zamotať do chujovín. Priesvitná taktika. Zdržiavať kým nám nepohnojíte deti. Príde čas. Len si počkaj.

Roland Edvardsen

Tebe vadí primitivita? Nuž, je celkom zábavné to počuť od niekoho, kto na odlišný názor na nejakú akademičku reaguje paranoidnými a ukrutne klišoidnými obvineniami zo židovstva. :-D

A zaujímavé je tiež, že niekto, kto začína hádku na webe s ľuďmi, ktorí ho osobne nijako nenapadli sa odrazu začne oháňať 12-ročnými pubertiakmi. Hmm? Žeby projekcia?

Každopádne stavím sa, že sa tu prítomní na mojom príspevku aspoň zasmiali, na rozdiel od prevareného Žida. Bodaj by aj nie, keď popísané okolnosti tvojho splodenia budú pravdepodobnejšie ako to, že som Žid. :-D

A s mojim cvičením sa naozaj netráp. Vieš, to by niekomu, kto má očividne isté mentálne a emocionálne problémy veľmi nešlo. Ja som v skutočnosti dobrá duša a naozaj ťa nechcem toľko trápiť. :-)

Kolodej

Samozrejme že mi vadí primitivita ľudí. Tebe očividne nie (Projekcia?:))))).
Vieš, to je rovnaké ako keď vadí múdremu písať si s hlupákom.

Norman

No, vidíš, spájať Amana s KOB je očividný nezmysel.
A čo sa týka ministerkyne - kto sa nezapredal? Čo robil Putin, než dosiahol vrchol politickej moci? Čo myslíš - bil hlavou do steny a tak to dosiahol? Myslíš, že neplatil rôznym mimovládkam? Čo nevidíš teraz, aké robí kompromisy (s rôznymi nepriateľmi a etnikami)? Neoblizoval prdel amerických prezidentov, takmer ako Havel, len aby ho nespoznali privčas?
A to Putina spomínam nie preto, že by bol etalon čistej morálky, ale preto, že má jednu z maximálnych mocí. Ak on musí robiť kompromisy, tak čo potom naši ministri?

O čom tu zrazu hovoríš, kde by sa našli ľudia, čo sa nezapredali - veď všetci žijú v spoločnosti. Ty, Kolodej, žiješ ako a za čo, keď sa chceš špárať ľuďom v zamestnaní. Ja si teda o akademikoch nemyslím nič moc, ale že by zrovna oni boli naši nepriatelia? A čím to nahradíme, Rasputinom? Babou Vangou?

Ľubov

skôr si myslím,že ide o Amanove postoje z posledných dní,keď nahlas rozmýšľal,že v predčasných bude predsa len voliť Fica. Ja to chápem rovnako,tlačiť na antificovskú vlnu práve teraz je nerozumné.(Za týchto okolností,keď krysy chcú silou mocou,aby sme sa začali zabíjať)

Roland Edvardsen

Ľubov, ja som nikde nepísal, že by som volil SMER. Naopak, napísal som, že by som (zatiaľ) dal svoj hlas Kotlebovi. Bohužiaľ, všetci tí kotlebovci, magátovci, tisovci a iní alternatívci svojim dlhodobým diletantstvom a dnes už bohužiaľ i kolaboráciou so sionistami (viď LSNS) naozaj intenzívne pracujú na tom, aby som ten SMER nakoniec volil.

Roland Edvardsen

Taký Orbán - v súčasnosti najlepší európsky líder - tiež kolaboruje so Židmi. Jeho anti-sorosovská kampaň bola o.i. krytá i financiami bohatých ortodoxných Židov, ktorí majú tiež svoj problém so slniečkovým sociopatom. Maďarsko má tiež dobré vzťahy s Izraelom. Vieme, že Netanyahu v júli oficiálne navštívil Maďarsko - ako prvý izraelský líder od pádu komunizmu - a na pretrase bol i Soros, voči ktorému je i Netanyahu veľmi kritický (koniec koncov vieme, že Soros je propalestínsky, ľavicový Žid).

Páči sa mi to? Nie. Samozrejme, že treba poukázať i na toto. Avšak môžeme povedať, že Orbán postupuje v tomto smere zle? Naozaj vidíme tak dobre do zákulisia, že si to môžeme otvorene povedať? Ja si myslím, že tento pragmatizmus môže byť ľahko pochopiteľný.

A ešte jedna vec, naozaj študujte aj tú históriu, vrátane histórie NS a iných fašistických hnutí. Zistíte, že i oni boli častokrát viac pragmatici ako idealisti, že urobili množstvo ústupkov a výnimiek, ktoré si jednoducho vyžadovala spoločenská realita.

Richard Spencer raz povedal, že politika je o presadení moci/sily a zdá sa, že mnohí nacionalisti, i tí na Slovensku, dnes uvažujú týmto spôsobom. Je to však vážny omyl. Politika je viac o tom "kto čo dostane", je o alokácii zdrojov a jej značnú časť tvorí diplomacia, vyjednávanie a kompromisy. Ako politik nemusíte nevyhnutne využívať priamu silu. Keď už, tak pokračovaním politiky môže byť vojna. Vojna je presadením sily, resp. príklad kedy politika využíva silu. Ale inak je politika o pragmatizme a vyjednávaní. To treba mať vždy na pamäti, keď budete opäť kritizovať nejakého Putina, Orbána, Zemana alebo Fica za "kolaboráciu".

Kolodej

keď nemáš moc/silu - si ako minuloročný prd, nikto sa s tebou baviť nebude, ani ako s diplomatom.
Akurát že moc majú Tí obyčajní ľudia, len si to zatiaľ neuvedomujú. A tvojou úlohou je udržať ich nevedomých.

Roland Edvardsen

Ty budeš zaiste nejaký rusofilný kotlebovec? :-D Vieš, to naozaj nie je môj problém, že nerozumieš písanému textu. Ja som nepísal o moci, ale o politike. O tom na čom je politika v praxi zvyčajne postavená.

A obyčajní ľudia/masy nie sú až tak podstatní/é, pretože si nevedia úplne samostatne sformovať postoje k spoločenským otázkam a často na to z praktických dôvodov ani nemajú čas. To čo v realite rozhoduje je odhodlaná a schopná menšina, ktorej sa podarí získať moc.

rosa

Kolodeja je naozaj viac ako jeden.

Keby si aspon neotvaraj tlamu na take nechutne dlhe virtualne dlzky, verili by sme aspon Na toho tvojho " bakalara".
To musi byt strasny pocit stravit cas takymi dlhymi prispevkami a nedokazat nic ine len zasrat virtualny priestor.
A ten nick- to si fakt nepochpil :) ved aj Norman si z teba robi srandu, pystek:)

Roland Edvardsen

Som rád, že si si všimla môj príspevok, chuderka. Radšej nepíš o tom, kto si tu z koho robí srandu, lebo to nedopadne pre teba dobre (alebo fajn, ja ti to prezradím, lebo nemáš na to si to domyslieť - takže áno, si tu za totálne teľa :-)).

Ale popravde, s niečim takým ako si ty naozaj nemám akýkoľvek záujem diskutovať - o čomkoľvek. Si totiž transparentná blbá suka, no a ja naozaj nemám rád krutosť voči zvieratám. Takže pokiaľ máš so mnou nejaký problém, tak je to výlučne tvoj problém, nie môj. :-)

rosa

Mala stredna noha medzi dolnymi koncatinami .
A hlavne obmedz svoje prispevky. Aj tak ich kazdy cita len do polovice, ty dedkov ciciak.

Kolodej

páčiš :))))))))) Zastav sa niekedy na dvtr.eu/diskuse

Norman

dá sa povedať, že už ste sa našli. Gratulujem :-)

Roland Edvardsen

A koľko ľudí na Slovensku vie po grécky, ty teľa? Myslíš, že mi na tom záleží? :-D
A niekto ti káže čítať moje príspevky? Ja viem, že je pre teba extrémne ťažké im rozumieť, ale mala by si vedieť, že ti v tomto smere prenechávam slobodu. Nečítaj ich, ak nechceš, sučka. :-)

rosa

Mala stredna noha medzi dolnymi koncatinami .
A hlavne obmedz svoje prispevky. Aj tak ich kazdy cita len do polovice, ty dedkov ciciak.

Norman

Kašli na to Rosa, tvoj názor ohľadne uštvaného Pašku sme zaznamenali, nemá zmysel sa hádať osobne ako malé deti. Pozri, nik nie je dokonalý, ale Aman má aspoň ešte budúcnosť , heh.

Kolodej

prečo s tebou strácam čas. Absolútne nerozumieš tomu čo píšem. Asi z ľútosti.

hm ... to malo ísť tu.
http://nadhlad.com/comment/28673#comment-28673

Kolodej

toľko tu o sebe píše v superlatívoch, že keby to bola len spolovice pravda, tak je poloboh heh. Arogancia a namyslenosť je charakteristická.
Ja sa nikomu v zamestnaní nešpáram. Len podľa práce si zaraďujem ľudí.
Kde by sa našli ľudia čo by sa nezapredali???? To píšeš ako ospravedlnenie pre seba? Ty si sa zapredal? Aj všetci, ktorých poznáš???
Nepriateľov - to si kde našiel - vlastne ani neviem na čo mám reagovať, lebo mi podsúvaš niečo, čo som nenapísal.
Pozri Norman, keď tebe nevadí, že min. školstva je "slováčička" a napriek jednoznačnému "oficálnemu" postoju vlády (nie Dublin, Nie Istanb. doh.) tieto veci zavádza do škôl - je to len známka toho, že si to vyhodnotili - a skonštatovali, že musia pridať. A preto je tam Lubyová. Fico bol len elegantne stiahnutý.
No a Ty, že si to nemyslíš a Lubyová sa Ti páči - veď ja Ťa neprehováram. Ja som hlavne čitateľ - tak to zas len pomôže mne, aby som si ľudí zaradil.

Norman

Či som sa ja zapredal?
No, to práve závisí od kritérii.
Ak je podľa teba zapredanie, keď niekto robí niekde na akadémií ... nuž, nie že by som robil tam, ale robil som aj pre štát, aj pre hnusné korporácie. No, za ministra som to nedotiahol, ale nie je rozumné považovať tých, čo to niekam dotiahli za zapredancov a nás, čo to nejak moc vysoko nevynieslo, za čistých ľudí. Neúspech nie je kritérium čistoty.
A čo sa týka ľudí v mojom okolí, nuž nepoznám jediného, čo nejakým spôsobom nekolaboroval... aj minule som ich vyskúšal, hovorím, kto je bez viny, nech prvý hodí kameňom ... Čo myslíš, ako to dopadlo?

Naozaj som si nie istý a neviem, či ti môžem veriť, že Lubyová niečo konkrétne tlačí. Mám jasný dojem, že znova smiešne narážaš na jej akýsi pôvod, či čo. A nemyslím si, že je do škôl zavádzané niečo viac, ako hovorí oficiálny postoj vlády (a ak, tak nie cez ministerstvo, ale cez mimovládky, čo sú na školstve navešané odjakživa ako prísavky, mimo kontrolu vlády). Čiže toto nie je rozprava o nej osobne, ale o celkovej "kolaborácii" vlády, vrátane Fica a Danka, s bruselským a anglosionistickým systémom. A o tom sa tu bavíme celý čas a vieme, že slovenské vlády vždy robili kompromisy. Ale opakujem, kompromisy robí každý, aj Putin, aj Čínania, nebudeme si tu nahovárať, že sa to dá ináč.

A špeciál debata je o kotlebovcoch, ktorí svoj nedostatok ľudí a nedostatok schopnosti ZAKRYVAJU svojou akoby "nekompromisnosťou". No, oni nemajú ľudí ani na spolúúčasť vo vláde, nemajú ich zatiaľ ani medzi širšími (im známymi) sympatizantami. Kým ich nebudú mať, neprekročia ani určitú voličskú hranicu. A prirodzene by to dopadlo ako v župe.
Kotlebovci využívajú určitý monopol v alternatíve, ktorý ale vznikol dosť pochybne a nečisto. Tento monopol nebudú mať večne, lebo by to bolo choré. Ak nedokážu postaviť takých ľudí, aspoň ako SNS, alebo SMER, ak nedokážu urobiť takéto kompromisy (a po stý raz zopakujem, že to je ich chyba, o ktorej všetci hovoria), tak skončia ako ten čech Sládek či iní exoti, prázdni napodobovatelia.
O tom je naša debata.

slaven1

respektíve pred tým než prešla do užšieho výberového kola na dôležitú vládnu funkciu, dala na "pracovnom pohovore" takého myšlienky:

http://www.nadhlad.com/comment/22443#comment-22443

Norman

už tam som ti odpovedal :-)

mirage

drapy tam ma ako shelma po love

Norman

Jedným zo základných liekov, čo potrebuje tunajšie etnikum, je vedieť o sebe premýšlať v superlatívoch.

Je to známa vec, že ak sa Sloven vystrie, tak vždy dobehne kopa rôznych národností a núti ho sa znova zohnúť. Podla nich sa treba neustále krenkovať a bičovať. Ako by som to nazval ... taký ten mužíkovský prístup.

Opakujem, na rozdiel od falošnej "ľudovej" tradície, Sloveni sú dosť slobodný a napodiv aj inteligentný národ. Klasická stredná Európa. Ja chápem, že vzdialenejšie národnosti, či už na západ alebo na východ, to nemôžu chápať, ale je to tak.
Určite to nie sú žiadni tartari alebo mongoli.

Ľubov

Čakám na Viktora a zastavila som sa tu,vidím,že sa veľmi svojsky bavíte:-).

Zamyslela som sa nad takým slovom superlatívy.Ozvala sa vo mne hrdosť na naše teritórium. Hovorí sa stále,klasická stredná Európa.Ale čo geografia?
Pokial hovoríš o rôznych vzdialenejších národnostiach a etnikách,uvedomila som si,že aj oni žijú spoločne s nami v jednom geografickom útvare, áno, je to legendárny Karpatský oblúk.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Karpaty Oblúk podľa niektorých zdrojov začína tým kopčekom,na ktorom stojí bratislavský hrad ,aj keď malé,aj to sú už Karpaty.Všetko na západ od M.K. je naše ikonické Záhorie,smerom na stred potom kopanice a Trnavská tabuľa,Zobor,Inovec,Vtáčnik Fatra,Tatra atď.- to všetko sú aj tak Karpaty.

Vyhovuje nám fauna aj flóra,vyhovuje nám tento obrovský priestor,tu všade sme predsa doma.Karpaty sú rovnako významné európske pohorie ako Pyreneje,alebo Alpy.

Roland Edvardsen

O čom to zase píšeš? Bol ratifikovaný? Nebol. Podporuje ho väčšina politických strán? Nie. Tak čo tu furt riešiš? Nemáme tu väčšie problémy než nejaké posrané LGBT, ktoré tu aj tak takmer nikto nepodporuje?

Ja neviem na akej planéte žijete, ale už za mojich školských čias sa nám agresívne hustil do hláv aj holokaust, aj multi-kulti, aj tzv. anti-rasizmus (rozumej biela vina). Akosi nevidím, že by sa katolíci nejako vyhranovali proti tomuto. Dookola sa rieši len nejaký posraný "gender". Ale to, že sa tu už od 90-tych rokov presadzujú na školách kadejaké "judeománie a "hnedománie", tak to vás predtým nijako extra netrápilo. Fakt, ohromne skoro ste sa spamätali.

Náhodný okoloidúci

Myslím, že toto sa celkom hodí k téme, o ktorej sa hádate :)

http://afinabul.blog.cz/1308/argo-zo-sme-sk

Roland Edvardsen

Hej, veľmi výstižné. Ale dodám k tomu, že ich opravedlnením môže byť pred-internetová doba. Jednoducho dnes majú ľudia lepší prístup k informáciám a skôr si urobia lepšiu predstavu o tom, čo sa pretláča na školách.

Ale znova zdôrazňujem, že tieto veci vôbec nie sú také nové, ako sa mnohým zdajú. Ja som absolvoval tiež výlet do Osvienčimu, aj premietanie holokaustových dokumentov, aj výchovu ku globalizmu, aj video o "úžasnom náboženstve mieru", aj besedu o anti-rasizme, aj prednášku feministky o sexuálnom harrasmente a znásilnení, aj som sa musel učiť na angličtine texty o výhodách rasového miešania a dokonca som absolvoval i prednášku o AIDS s HIV-pozitívnym buzerantom. Áno, aj toto boli 90-te roky a prelom storočí, vážení. Nejde tu o nič nové.

Náhodný okoloidúci

Zlyháva skôr rodina, lebo predovšetkým tá by mala formovať zdravé postoje detí bez ohľadu na to, čo sa učia v škole. Ale čo sa dá čakať od rodičov z fejsbúkovej generácie, ktorí nezažili reálny socializmus a nemali si ako vypestovať odolnosť voči propagande? Ale keď čítam, aké bludy sa teraz tlačia deckám v školách do hláv, vravím si - zlatí komunisti, tí nás aspoň vychovávali k úcte k poctivej práci.

Roland Edvardsen

Jednoznačne to stojí a padá na rodine. Ak je tá zdravá, tak škola nebude mať až taký vplyv. Ja viem, že som mal šťastie, že mám "konzervativizmus" vyslovene v génoch (už len moja veľká precitlivelosť na špinu, deformitu, zápach, hluk, atď. indikuje ako je nastavený môj mozog), takže dokonca ani rodina ma v tomto smere nemusela až tak veľmi usmerňovať (popravde, mňa skôr ako rodičia, ideologicky ovplyvnili starí rodičia - najmä rodina mojej babky, ktorá bola tradičnou katolíckou ľudáckou rodinou :-)).

sandro

Ano Aman, ty si presne ten druhogeneracny odpadlik - stari rodicia v poriadku:), rodicov uz komunisti zlomili a ty uz si tym neurcitym produktom, rozbity na vsetky strany, v rannej mladosti filozofujuci a nenavidiaci vsetko krestanske(v podstate si sa otocil proti vlastnym korenom, predkom - len dufam ze mi tu nezacnes teraz kompilovat informacie ''z googlu'' o keltoch a starych Slovanoch). Toto dlhodobo vnimam ako najvacsi problem tejto spolocnosti, ono sa to niekedy nezda, ale komunisti naozaj spravili hroznu skodu na tomto narode - na nasich rodicoch. Presne takto som ta nejak vnimal podla exhibicii co tu davas. Takze dakujem za potvrdenie, dufam, ze babka este zije, v tom pripade ju odomna pozdravuj:) Psychologicke okienko zatvaram, rad si precitam tvoje prispevky aj v buducnosti, niekedy je toho prilis vela ale aspon to tu zije. A neber to osobne! :)

Roland Edvardsen

Nie, ja nie som odpadlík. Aj keď som minule srandoval, že som hrdý apostata, tak bohužiaľ nie som. Apostáza má svoje čaro a trochu mi je veru ľúto, že som ju nemohol realizovať :-). Nemal som totiž z čoho odpadnúť, keďže obaja moji rodičia sú ateisti, ktorí ma odmietli pokrstiť (otec je formálne katolík a mama luteránka, takže sa nevedeli dohodnúť, resp im na tom aj tak vôbec nezáležalo a nechali to tak. A starí rodičia z oboch strán na krst tiež netlačili). A aby toho nebolo málo, tak pochádzam z luteránskej oblasti, kde je úplne normálne otvorene povedať "neverím v Boha" a kde len veľmi málo ľudí chodí pravidelne do kostola. Čiže z tvojho pohľadu totálne stratený prípad. Ja by som skôr povedal, že vzhľadom k tomu z akých pomerov pochádzam prejavujem úctu ku katolíckej tradícii viac než dosť. Skutočne, skôr je pozoruhodné, že som ideologicky tam, kde som. :-)

Každopádne, Sandro, i katolicizmus rodiny mojej babky bol skôr kultúrna záležitosť, otázka akejsi vonkajšej identity - viac než čokoľvek iné. Áno, moja babka môjho otca už k viere neviedla. Či to bolo kvôli komunizmu alebo preto, že jej v skutočnosti až tak na tom nezáležalo, ťažko posúdiť (myslím, že tam zohrali svoju rolu obe faktory - ale určite viac ten druhý). Katolícko-ľudácka časť mojej rodiny nikdy nemala žiaden problém s mojim ateizmom a vyhranenosťou voči cirkvi. Dokonca i oni sú a boli veľakrát kritickí k tomu, ako sa cirkev správa. Náboženstvo proste tak dajako nebolo v mojej rodine podstatné. Geneticky nie som predurčený k religiozite - toť jednoduchá pravda.

Norman

kde sú ti slušní mladí kresťania - naozaj by som rád aspoň jedného videl. Myslím jeho spoločenské prejavy, nie len chodenie na zjazdy mládeže podobné Pohodám. Jediného takého mladého kresťana, čo som poznal, z televízie, to bol Lipšic - kedysi nádejný to ksicht KDH. Hm.

Takisto by ma zaujímalo, čo robili Sandrovi rodičia a Sandro sám, že jeho komunisti nezlomili. Respektíve, na základe čoho si to myslí.
Sandro, ty si vyrastal už niekde v zahraničí? Chcem upozorniť, že komunisti tu nevládnu už 30 rokov a tak obviňovať práve Amana z komunistických následkov ... je trocha smiešne. Prečo sa neozveš, keď sa tu prejavujú skutoční postkomunistickí pohrobci?

sandro

Ja ho neobvinujem z nicoho. Len ho pokladam za exemplar toho poskodenia. Treba samozrejme jednym dychom povedat, ze sa bavime na urovni tohto fora, kde je pre mna prijatelny kazdy. Preto sem chodim lebo je tu nasadeny spravny smer.
Mladi, slusni krestania su vsade okolo teba. Len to nevnimas, krestania - Slovaci su normalnou sucastou zivota, su to najma volici SMERu, LSNS, SNS a samozrejme KDH. Nemam vo verejnom zivote ziadnu potrebu zdoraznovat moju vieru, pokial ma s tym nikto neotravuje, resp. neutoci. A za komancov som bol este male decko, takze ma lamat nikto nemusel, aj ked pionierom som nikdy nebol napriek tomu, ze som mal uz vek. Bol som v triede jediny takyto exot.
O mojej rodine zbytocne hovorit, drzali si svoj charakter napriek rezimu, vacsine nebolo umoznene studovat VS, napriek excelentnemu prospechu na gymnaziu. Dostali posudok od (ne)spravnych sudruziek zo strednej skoly- to uz za normalizacie, kedze sa ku krestanstvu hlasili otvorene. Jedine ti, ktori mali stastie a sli na VS okolo roku 68, tak ti to dotiahli karierne daleko. A nakoniec sa aj ti VS nasli po 89 na zoznamoch ako sledovane osoby:) Napriek tomu hovorim, ze ten rezim bol daleko menej zlocinny ako tento.

Roland Edvardsen

Takže ja som poškodený, dobre vedieť. A bol poškodený aj môj starý otec? On predsa vyrástol v jednoduchej katolíckej rodine na vidieku - v dedine, kde všetci boli katolíci a všetci chodili do kostola. Nie, ja som ti chcel predovšetkým svojim príspevkom vysvetliť, že časť populácie jednoducho nie je nastavená religiózne a akonáhle sa pomery v tomto smere aspoň trocha uvoľnia (ako sa stalo v Európe po vlnách osvietenstva, liberalizmu a komunizmu), tak budú úplne prirodzene od viery odpadať a nájdu si niečo iné. Nemyslím si, že komunizmus bol až taký zásadný pre odklon ľudí od viery v tejto oblasti (napr. 1.ČSR v tom zohrala tiež zásadnú úlohu - hoci najmä u Čechov). Či sa vám to páči alebo nie, tak isté homogenita sa dá v tomto smere presadiť len tvrdou autoritou, totalitou. A ak si myslíš, že vám tu odobríme niekedy štát, kde sa kompletne zakážu rozvody, ženám minisukne a kde sa v nedeľu bude musieť povinne narukovať do kostolných lavíc, tak ste poriadne na omyle. :-)

sandro

Nic z toho co si pisal by som ani nechcel, ziaden strach:)
V podstate suhlasim s tym, co si teraz napisal.

Roland Edvardsen

Som rád, že je všetko ok. Ja zase nie som až taký anti-katolícky ako sa niekedy zdá. Milujem stredoveké dejiny katolíckej Európy a k reformácii som stále dosť kritický (s Normanom som tu viedol rozsiahle diskusie práve na túto tému). A ako žiak som na 1.stupni navštevoval hodiny katolíckeho náboženstva, ktoré ma veľmi bavili (aj keď som samozrejme nikdy tomu veľmi neveril, avšak zaujímal som sa o biblickú mytológiu a cirkevné dejiny). Katolícka tradícia je bohatá, zaujímavá a dala Európe i Slovensku kopec výnimočných osobností, ktoré výrazne prispeli k ich rozvoju - to je jednoducho fakt, ktorý ako racionálne založený, férový a rozhľadený človek nemôžem poprieť.

mirage

aky bol dovod nezobrat 8 rocne dieta do pionierskej org.?

Norman

Ako to myslíš, Mirage, dôvod nezobrať 8 ročné dieťa do pioniera?
Neviem, dnes už je kopa bludov a je to výrazná minulosť, ale do pioniera nikoho nenútili, určite nie v takom mladom veku. A určite nie na konci socíku, keď už všade zúrila prestavba - to si mohol robiť každý, čo chcel.
Ak bol Sandro, ako píše, "jediny takyto exot" mimo pioniera (ako píše) a ostatní kresťania v triede boli všetci ako stádečko poslušne v pionieri, dosvedčuje tým, že kresťanstvo je na Slovensku dosť v keli, nie?

Takisto som sa rád od neho dozvedel, že všetka tá mládež, čo ju vidíme okolo seba, čo ju označuje za pokazenú komunistami, za "exemplar toho poskodenia", ja skôr za pokazenú konzumom a sionistickou plutokraciou, sú tiež kresťania. Si predstav, TO sú tí kresťania, Ja som sa síce pýtal na mladých, čo sú nejako spoločensky aktívni, nejak poziitívni (ale nie len sadením kvietok). Žiaľ, takých nespomenul, asi nie sú, teda okrem kotlebovcov - ale to tiež nie je ono, alebo je?

Pravda, ja nikoho označovať za príklad nejakej slabosti nemienim - proste, ak sa chce niekto venovať filatelii, je to zábava ako každá iná. Len filatelisti neovplyvnia veci verejné, sú tak trocha čudáci. Ale známky sú pekná vec, zobrazujú rôznych bojovníkov, hrdinov, zázračné veci. Filatelisti sa v nich vyznajú, žiaľ, nevyznajú sa moc v živote.

mirage

no pise, ze ho nezobrali, nie ze mu odmietli prihlasku
ak by to bolo volnejsie, nebol by iba sam

koncom 80. nebolo na ustupe jedno aj druhe ( kom. aj katol.)?

Roland Edvardsen

Ešte dodám, že môj dedko (manžel mojej katolíckej babky) bol celkom zaujímavý, netradičný prípad - fanúšik Tisa a Slovenského štátu, kritik cigánov, Maďarov a Židov, ale zároveň veľký kritik cirkvi. Do kostola by ste ho dotiahli len ťažko a veľmi neznášal náboženských fanatikov. Bol to učiteľ biológie a mal raz i konflikt s jedným katolibancom, ktorý sa išiel sťažovať, že jeho dcéru učí na hodinách biológie o rozmnožovacej sústave, o sexualite. Raz som mu tiež požičal jednu knihu o kreacionizme (Darwinov omyl od Zillmera), ktorú mi úplne vysmial. A interrupcie zvykol nazývať "nutným zlom".

Ja som po ňom - jednoznačne. :-)

Roland Edvardsen

Tie 2% sú ešte veľmi optimistický predpoklad pri takejto srande, teda chcel som povedať strane :-).

Neviem, čo to môže byť za ľudí, ktorí by bolo schopní dať hlas takýmto narcistickým exotom, ktorí pôsobia akoby ušli rovno z cirkusu - možno z recesie, ako pri Mojsejovej. Každopádne zase budú slovenskí nacionalisti za debilov - aká to novinka :-). Ale tak súhlas s tou LSNS, s tým jedným jediným pozitívom. Konečne budú aj oni pôsobiť ako slušáci a intelektuálne elity - minimálne v porovnaní s týmto. :-)

Magát vo svojom poslednom videu tvrdí, že to bude strana nacionálna a sociálna - nie nejaká úbohá liberálnodemokratická žumpa. No super. Gratulujem, že tu opäť niekto pôjde robiť "NS" "dobré meno". Magát ho očistí - jednoznačne. :-)

Norman, nedávno sme diskutovali o Kamasovi a ja som ti chcel ešte k tomu napísať, že ma veľmi udivuje práve u ľudí hlásiacich sa k NS tento nedostatok vyžadovania nejakých vyšších štandardov. Len raritne sa stretávam s kritikou ideologicky spriaznených ľudí, s nejakou sebareflexiou. To sa naozaj nedokáže v týchto kruhoch nájsť nikto, kto by dokázal ľudí typu Magát, Mazurek, Vasky a pod. nejako uzemniť? Aspoň trošičku skritizovať? Ja viem, že sú to všetko "kamaráti", ale aj tak. To naozaj platí, že "každý je dobrý", pokiaľ má náš svetonázor? Aj keď má IQ 88, prejav ako degeš z osady či kriminálny background?

Mne títo ľudia pripadajú veľmi odtrhnutí od reality, naozaj dôsledok bubliny, ktorú si okolo seba vytvorili. Ja som bol takmer do mojich 20-tich rokov anti-fašista - môj postoj k Hitlerovi a NS Nemecku nebol až tak odlišný od takého Blahu (hoci som bol už v tom čase rasový realista a i kritický k sionizmu). Toto je slovenská realita a chcieť od bežných ľudí nejaký sympatizujúci postoj k NS je jednoducho priveľký luxus.

Vzhľadom k tomu mám za to, že človek, ktorý chce, resp. sa pokúša pôsobiť vo verejnej politike a zároveň si na svoj verejný FB profil, pod svojim reálnym menom, zavesí status, že "Hitler bol mierotvorca" a "holokaust je rozprávka" je jednoducho totálny idiot (rovnako ako je idiotom ten, kto sa ide po ulici prechádzať v gardistickej uniforme a zavýjať "na stráž!"). A skutočnosť, že mu to nikto z "tejto scény" nedokáže takto otvorene povedať je alarmujúca.

Norman

Niekedy je tvoja agresívna kritika nadbytočná, ale v tomto prípade je naozaj na mieste.

Pravda, nejaký Nacionálny Socializmus je ako aj Proletársky Socializmus pojem už pre dnešok úplne irelevantný. Ale rozumiem tomu tak, že myslíš to, čo by som ja nazval germánska renesancia, alebo tak nejako. A k tomu sa Magát akosi hlási a ako píšeš - robí tomu medvediu službu.
(Pritom si nemyslím, že by Magát bol nejaký hlupák - len myslí hormónmi, tekutinami).

Čo sa týka Kamasa, tak ho nejako nepoznám, mal som dojem, že je to človek na úrovni. No ale s ním tiež nemáme nič spoločné, okrem nejakého drobného kontaktu zriedka na FB ako cudzí ľudia. No a už najmenej ma zaujíma Vasky, či vystrája alebo nevystrája - s týmito ľuďmi nemáme nič spoločné ani my, ani iná populácia, ktorá sa pokúša objaviť, ako sa veci naozaj majú.
A samozrejme NEPLATI, že každý je dobrý, kto má náš svetonázor, či kto je len trocha "alternatívny". Veď ja som známy tým, ž enikomu nič nedarujem, veď mi to tu všetci nakoniec vyčítajú, vrátane teba - a naozaj, keď som vo forme, som kritický :-)
takže v tomto sa zhodneme, že taká je teraz hlavná myšlienka: dosť bolo rôznych amaterizmov.

S tým posledným odstavcom samozrejme súhlasím. To oni naozaj až takto? Heh. Ale máš pravdu aj to uniforme a zdravení na stráž. Ono to nikdy nebola naša parketa, len sa to tolerovalo. Teraz už pochopili, ale je dosť neskoro.

Roland Edvardsen

Ja som vedome a účelovo taký agresívny a expresívny - práve preto, že ma už prestalo baviť hrať sa "na slušného". Len nech to zabolí tým správnym smerom. A chápem, že sa to mnohým nepáči, ale to je asi tak všetko, čo s tým môžu spraviť. I don't give a shit. :-)

Magát nie je hlupák - len to jednoducho nie je tá správna tvár, ten správny typ. Časy sa menia a treba sa naozaj posunúť od 90-tych rokov k súčasnosti.

Ja s Kamasom nemám nejaký väčší problém. Pointa bola v tom, že inteligentnejší jedinci, ktorí sa hlásia ku "germánskej renesancii" (keď už tak veľmi chceš svoje pojmy) sa nijako neozývajú, prehliadajú nedostatky, prúsery, slabosti ideologického zvyšku.

Norman

Len mi to pripadá ako dobrý kompromis. Ako ináč to nazvať? Mne naozaj nejde o čisto politické zhovadilosti, ale o určitý kultúrny a svetonázorový reálny fenomén.

Norman

Čo sa týka tých, čo sa neozývajú - Nuž, asi najsprávnejšie vysvetlenie je, že nik nebude opravovať tých, čo na to nemajú.
Život je krutý a v týchto veciach prestáva akákoľvek sentimentalita.
To len my na Slovensku sme takí dobráci - vrátane teda nás.

A okrem toho - mnohí tí lepší idealisti proste v politike nie sú. Veci verejné a moc získavajú inak. A dobre robia.
Konieckoncov, ani nás nik nepozná :-D

Roland Edvardsen

Aby som nezaprel môj cit pre vyváženosť a spravodlivosť, tak chcem ešte dodať, že z toho ideového hľadiska je Magát v skutočnosti lepší ako Kotleba. Dokonca si dovolím povedať, že je to v istom zmysle človek otvorenejší, modernejší, zaujímavejší a prístupnejší. Bohužiaľ tá formálno-technická stránka tu viazne. To je jednoducho celkom prúser.

Norman

Kotleba je založený len na sentimente voči minulosti: Tiso a nič viac. Teda ešte boh a národ. Nejakí cigáni, trocha židov.
Magát vie možno viac o histórii a spoločnosti. A je viac pronemecký. A viac rozpráva. Je proste až moc otvorený - ak niečo zakazuje zákon, nemôže to prekračovať a čakať, že sa mu nič nestane. To ani nie je hlúposť, to je absurdnosť, to je robenie mučedníka. Ale asi ho to baví, neviem.

(ale termín "ideove hľadisko" by som v žiadnom prípade nepoužíval. Také slová, to sa používa len v nejakej strane, kde sa chce zachovať totožnosť s dogmou, s ideológiou, kde sa požaduje vernosť. Ja žiadnu dogmu, ktorej by sme sa chceli či museli držať, nepoznám. Riadime sa objektívnou realitou a maximálnym racionalizmom - tak, ako aj mnohí v minulosti. )

Roland Edvardsen

Hej, je sčítanejší, to áno, avšak to, že si prečítate nejaké knihy z Guidemedia a niečo sa naučíte ešte neznamená, že môžete pôsobiť vo vrcholovej politike. To čo platilo a fungovalo v čase Hitlera nemusí presne rovnako fungovať i dnes. Je blbosť to kopírovať, používať presne ten istý jazyk a metódy.
Magát je jednoducho narcis, "attention whore" a trpí dunning-krugerovou chorobou - preto je taký výrazný.

To je ten rozdiel oproti niekomu ako som ja. Ja si totiž veľmi dobre uvedomujem svoje limity a mám sebareflexiu. Ak by som mal niekde verejne vystúpiť, tak by som neustále myslel na to, či nepoviem niečo zle, či neurobím "hnutiu" zlé meno, či sa nepomýlim, atď, atp. Vnímal by som to tak, že som tvárou istého svetonázoru, ktorý potrebujem predstaviť ostatným v čo možno najlepšom svetle, a preto sa musím snažiť. Musel by som vtedy uvažovať nad tým, ako ma môžu vnímať iní. Vieš koľkorát sa mi stalo, keď som si čítal nejaký starší príspevok, že som si povedal, že "toto by som už nenapísal" alebo "neverím, že som veril takým hlúpostiam". Takto uvažujem ja, ale nie niekto ako Magát. Je to očividne nad jeho možnosti.

Norman

hovorí sa:
nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ.
Táto veta je blbosť, vôbec to tak vždy nemusí platiť. To, že niekto trpí rovnakým problémom, ako ja, ešte neznamená, že sme na rovnakej lodi. To sa týka celej "alternatívy", samozrejme vrátane tých rôznych chalanov, ktorí na seba upozornili vykrikovaním na ulici a na ktorých sa systém s nadšením vrhol, negatívne ale aj pozitívne, lebo potrebuje mať nepriateľov, extrémistov.

Ono vadné je už len to často čiernobiele rozlišovanie: "systém" versus "alternatíva". Oni potom medzi sebou súťažia (a hádajú sa, viď aj facebook) o to, kto je viac "revolučný" - a to je všetko, v čom sa predvádzajú.

A všeobecne, vadné je vôbec sa viazať na špecifický odkaz či osobnosti. Tradícia áno, jestvuje oblak pravidiel, ktoré sa neustále overujú, to je tradícia. Ale viazať sa na nejaký politický pojem minulosti, napríklad na "marxizmus-leninizmus", či "liberálna ekonomika" alebo "nacionálny socializmus" je rovnako vadné. V žiadnom prípade totiž neplatí, že by tieto ideológie tak, ako boli formulované, fungovali, že by boli nejakým ideologickým úspechom. Nejaký čas žili a mali nejaké úspechy systémy nimi označované, ale to malo viacero dôvodov, určite to nespočívalo (len) v ich teórii.

Ále, už len to, že sa o takýchto veciach bavíme, je pod úroveň. Vieme dobre, ako to je.

slaven1

Navrhované znenie Zákona o zahraničných agentoch:

„Názov zahraničného agenta musí pri aktivitách vykonávaných na území Slovenskej republiky a na informačných, propagačných, edukačných alebo komerčných materiáloch obsahovať zreteľný dodatok „Pozor! Zahraničný agent.“. Tento dodatok musí byť uvedený vždy minimálne s rovnakým dôrazom, s akým je uvádzaný aj samotný názov zahraničného agenta.“

Zákon v NRSR neprešiel. Nečudujem sa.

Už aj preto, že súčasné znenie mi príde ako keby schválne chceli neúspech (neprijatie), ako keby chceli organizácie financované zo zahraničia iba trolovať, bez skutočných výsledkov.

Prečo? Znenie je veľmi ostré. Zase to naše, že sme "pápežskejší ako pápež".

Načo ich vôbec nazývať "zahraničný agent"? Však sa splašia! Skúste riadiť také splašené stádo koní.

Jemnejšie treba zákon napísať. Volajme ich napr. "organizácie financované zo zahraničia".

Načo tam dávať slovo "pozor" a ešte aj z výkričníkom?! Na začiatok stačí niečo menej nápadné napr. označenie ako  "z.f.o." (zahraničím financovaná organizácia).

Troška diplomacie, preboha.

Nám, národu, stačí jemný "marker", že "aha, hentí s tou tenučkou bielou stuštičkou cez lavý prostredník, to sú tí, na ktorých si treba dať pozor".

Veď vždy sa dá spraviť reforma, hlavne aby "Zákon o zahraničím financovaných organizáciách" prešiel.

Inak, je napísaný tak, že ako z.f.o. sa budú musieť registrovať aj televízie, média, závody (VW, Kia...)...

Opäť to treba spraviť užšie, iba na NGO, a potom ho reformovať (zväčšiť). Volá sa to salámová metóda.

nové