Najväčší Slovák

Najväčší Slovák je druh televíznej relácie, ktorá bola prevzatá (a predpokladám aj draho zaplatená) myslím niekde z anglickej televízie. Dá sa predpokladať, že vo všetkých krajinách,  kde prebehla, spôsobila určité hlavybolenie a spory. 

Neviem na čo, okrem zvrátenej zábavy, by podobná anketa mohla byť dobrá, ale aj to, že je to výtvor zábavného priemyslu naznačuje, že je to proste výtvor na znevažovanie a uplúvanie. Masmediálny priemysel vie, ako na to.

Predstavte si, že do materskej škôlky príde chlapík, povie deťom, že má zázračný cukrík, zavesí ho na špagátik ako na udicu a nechá hlúpe decká, aby sa oň ruvali a išli pozabíjať. Asi tak na mňa pôsobí táto televízna súťaž, ako provokácia od začiatku do konca.

Hlavný typ škandálu začal hneď s reklamou, s Tisom. Tiso je typická postava, ktorá má vzbudiť v takomto programe rozpory. Som si istý, že ho zaradili na prvé miesto v reklame na túto reláciu nie preto, že by to robil nejaký jeho obdivovateľ, ale pretože k takejto provokácii určite nabádajú návody programu, kúpené s licenciou. Z dôvodov sledovanosti podporuje logika šovbiznisu čo najviac provokovať - a to sa udialo. Len na Slovensku to bolo mierne za čiarou - tvorcovia zaslepení čiste komerčnými motívmi si neuvedomili, že židia budú škriekať.

Ale to bol len ten klasický boj, ktorý relácia práve očakáva, na ktorom parazituje. Ten bol plánovaný, ten sa dá chápať. Iný aspekt je trápnejší.

Neviem, nečítal som nič moc o tejto relácii v zahraničí, a aj tak si na webe možno nájsť hlavne víťazov, známe osoby. Ale ide mi tu skôr o kandidátov menej známych, ktorí sa ale v slovenskej verzii umiestnili na horných priečkach. Preberať sa nimi mi príde ako rozbor psychoprofilu tunajšieho obyvateľstva. Netrúfam si to nazvať rozbor profilu národa, lebo ten je azda zdravší, ale je to rozbor toho gulášu, čo sa nazýva občanmi.

Ako mnohí vieme, pred vyše desať rokmi, keď postavili za Devínom most pre chodcov do Rakúska, dali na web anketu, ako sa má volať. Vyhral to s prevahou návrh, aby sa volal Most Chucka Norrisa. To bola správna recesia, bez irónie, som plne za a mali ten most tak nazvať. Plne chápem tento druh humoru.

Lenže v ankete o najväčšieho Slováka tento humor neplatí. Ponúkať ako Slovákov Máriu Teréziu, alebo potomka emigrantov Cermaka len pre to, že ako kozmonaut skončil na mesiaci, to je proste omyl. Dať medzi najvýznamnejších ľudí bezvýznameného eléva, ktorý sa preslávil len svojou tragickou hlúposťou, s ktorou sa nechal doviesť svojimi bábkovodičmi až pred hlaveň revolevru a zastreliť ako tupá ovca - no to azda nemyslí niekto vážne. Podobne hnusne parazitické je radiť do ankety speváčku Gombitovú, očividne hlavne kvôli jej dosť tragickému osudu. A ďalej, aj keď je šport Sagana pozoruhodný, robiť z jeho  súčasných úspechov niečo trvalé a národné môžu iba debili. A čo sa týka Jánošíka - ten je predovšetkým symbol, mýtus založený okolo síce skutočnej, ale nepodstatnej osoby. Mýtus je pre Slovensko významný, ale nie postavička za ním. Je to príliš ťažké pochopiť a vyradiť z ankety fiktívne postavy? To aj Janko Hraško či princ Bajaja môžu súťažiť?

A to nehovorím o politikoch 20. storočia, jedných aj druhých, akéhokoľvek razenia. Sú to len politici, a často špinaví. Dobre, niektorí boli zavraždení skôr, ako sa mohli naplno prejaviť (Štefánik), takže ich mýtus je dobrý - ale zaručene fiktívny. Ešte horšie je umiestnenie politických hovád, ktoré sa aj prejavili a zlyhali - napríklad Husák, ale aj Dubček a podobní.

Ale nejde len o mená, ktoré sa umiestnili na špici, tam by povedzme spomínaná recesia a snaha o protest mohla vyniesť kohokoľvek. Zámerne a cielene, aj toho Chucka Norrisa, povedzme. Žiaľ, podobnú znôšku odpadu vidno ale v celej prvej stovke. To už nemôže byť recesia, to už nemôže byť náhoda. Je to naozaj materiál pre sociálneho psychológa, či skôr sociálneho psychiatra.

Ja chápem, že Slovensko je malý národ a nemá moc osobností, väčšina sa vytratila za realizáciou do cudziny - to je prirodzené a normálne. Ale napriek tomuto defektu - musí považovať za svoje osobnosti rôzne tie štetky? Je naozaj možné, že Slovensko je tak zavšivené rôznou tou idiociou, či už tou bratislavskej kaviarne alebo tou socialistickej cukrárne? Prečo má Slovensko stále tak málo sebavedomia? 

 
Roland Edvardsen

Čo ti mám k tomu napísať? Ja tieto komerčné odpady pre lúzu od istej doby z princípu bojkotujem. Takže skoro nič o tejto najnovšej sračke neviem. :-) Akurát škoda, že tam toho Tisa nenechali, ľudia by možno boli schopní ho just zvoliť. :-)
Konkrétne táto súťaž skutočne nedáva ani zmysel - už len preto, že tam hádžu ľudí zo všetkých možných fachov. Hej, keby bolo hlasovanie o najlepšiu slovenskú speváčku, tak Gombitová dáva zmysel. Detto Sagan pri slovenskom športovci, atď, atp. Ale tu zmiešavajú umelcov, športovcov, politikov, mýtické postavy ako Jánošík (btw, odsúdený vrah, okrem iného aj farára. Hrnko zo SNS sa správne nad tým pozastavuje. Jánošík je fakt jeden z najtupších slovenských mýtov), Neslovákov ako Mária Terézia alebo Cyril s Metodom (ešte k tomu 2 osoby, hlavná vec, že reč je len o Slovákovi), do toho Kuciak a obdobní tragédi...no jednoducho bezmyšlienkovitý guláš s nulovou výpovednou hodnotou. Ale hlavne, že si pubertiaci budú míňať kredity - o tom to v prvom rade je.

Norman

on Jánošíka spomína ironicky. Hrnko mal ale radšej spomenúť Srholca - ten je odsúdený rovnako plnoprávne rovnakými súdmi, ako Tiso.

Ale musím upozorniť, že ma nezaujíma tá relácia samá o sebe, ale tie výsledky hlasovania - ktoré, aj keď sú dosiahnuté takto, niečo predsa len hovoria.

Ľubov

Iba 24 000 sms sa zúčastnilo na ankete. Ani tomuto číslu neverím.Musia byť vyplašení z faktu,že na nich ...kašleme.

Rýchlo som prekukla,už pri "Milujem Slovensko",čo je to za odpad.Všetko to kupujú z nejakého korporátneho zadku.Veď majú za čo. Za ten feudálny desiatok,čo im my,plebs,musíme odvádzať.
Bojkotovať! Niet zatiaľ inej cesty.

Na záver : Čo Hrnko nevie,že Jánošíkovi sa vražda toho farára nikdy nedokázala? Naopak,ani pri mučení 16.3.1713 neudal žiadneho zo svojich komplicov- a odmietal toto obvinenie.

ps.Hrnko pôvodne vyštudoval históriu,neviem,čo robil pred politikou,či učiteľa,či v SAV.

Norman

24 000 a teda relatívne asi nizka účasť je jediný argument, čo tú hrôzu znižuje. Je to televízna societa, teda skupina televíznych "aktivistov" - tých, čo posielajú sms, niečo ako postihnutí gambleri ... ale aj tak je to nechutná.

Hrnko to myslel ironicky, nechcel tvrdiť o Jánošíkovi, že to bol "zločinec". A ani ja to nehovorím, bol to v reále zrejme naozaj ukrivdený človek, čo chcel spravodlivosť. Jánošík je mýtus, správny a vysoko morálny mýtus, niečo , čo Slováci potrebujeme. Ale nie je to osoba - práve naopak, hovoriť o nejakých historicjých drobnostiach za ním je takmer vždy motivované snahou pošpiniť ideál.
Ale opakujem, Hrnko by lepšie zabodoval, ak by porovnal so Srholcom. Ale možno má Srholca rád, ja neviem, ja nie.

Ľubov

že okolo ankety by nebola vznikla umelá a lacná provokácia s Tisom.Nikto by o nej ani nevedel.-).

Zmiešali sa hrušky s jablkami,ako píše Roland,to nejde.Ale objavila sa aj nová pointa,že nejde ani porovnávať osobnosti z Horného Uhorska a súčasného Slovenska.
Ja napríklad obdivujem Ctibora z Ctiboríc,pána Váhu a Tatier. No,podobne ako Juraj Jánošík,stal sa mýtom a to negatívnym. Nebyť Pavla Dvořáka,skutočného historika,nie prostitúta,tak by to aj tak ostalo.

Ale príde deň,keď lipa rozkvitne !

Roland Edvardsen

Áno, tú vraždu mu vraj nedokázali, takže beriem späť slovo vrah. Bol to teda len lupič. Ja s tým mýtom nemám zase až taký problém, veď napokon tieto typy mýtov sú populárne takmer všade: Angličania mali Robina Hooda, Škóti Roba Roya, Švajčiari Wiliama Tella, atď, atp. Akurát pri týchto mytologizovaných postavách je pochopiteľne ťažšie zistiť, ako to presne s nimi bolo, oddeliť mýtus a realitu. A realita bude bohužiaľ takmer vždy menej ružová. Ale ten mýtus predsa len má svoju hodnotu, len nie je nejako extra preferovaný u mňa.
Dvořák bol veľmi fajn človek. Stretol som sa s ním aj osobne na jednej besede o Veľkej Morave (to som bol ešte žiak základnej školy, btw). Ešte predtým som ho prvýkrát zaregistroval pri jednom dokumente o Bátoryčke, tej sa celkom dosť venoval. Tiež dosť nejasná záležitosť (nevinná obeť politických intríg a chamtivosti alebo sadistická bisexuálna vrahyňa? Alebo je pravda niekde uprostred?).

Ľubov

Zrejme vraha poznali,ale chceli to hodiť na krk Jánošíkovi,tam v pozadí mohla byť rivalita medzi labancami a kurucmi. Treba pripomenúť,že vražda kňaza bol zločin rádovo inej kategórie,preto sa tak zúfalo bránil a radšej sa nechal doslova umučiť. Sadistická poprava mala byť výstrahou aj odkazom...sa však musela uskutočniť skoro ráno,keď je v marci ešte tma,pretože Jánošík umieral.A tak obecenstvo nebolo.
Zbabelec to určite nebol a tých pár handričiek,čo potiahol,z neho ani poriadneho zlodeja neurobilo.

Podľa mňa práve preto sa stal milovaným mýtom,silným a lstivým,čestným,velkorysým a spravodlivým mužom. Mne to tiež vyhovuje.-)

"Ej horou,horou,choď Janík domov,
a ja by išieu,keby som mohou"
(ľudová pieseň)

Roland Edvardsen

Hej, premýšľal som o tom, a je dosť nevhodné vyslovovať tu nejaké silné súdy. Výnimočne dobre napísaný text na HS ohľadne Jánošíka: https://www.hlavnespravy.sk/janosik-bol-zlocinec-zhoduju-sa-historici-al...

Nie je z pohľadu dnešných slniečok vtedajší feudálny systém, ktorý odsúdil Jánošíka, nelegitímny? Asi ťažko tam hovoriť o právnom štáte, tak ako chápeme tento pojem dnes.

Luko

"... odpady pre lúzu ..." Dosť sila, pán urodzený. Ale majú pravdu, treba z princípu ignorovať, čo je pre lúzu. Aj ten rožok k Vašej ctenej kávičke.

Roland Edvardsen

Ja v danom kontexte hovorím vždy o aristokracii alebo lúze ducha, to za prvé. A reč bola všeobecne o televíznych zábavkách vyrábaných účelovo tak, aby cielili na najnižšie pudy a posilňovali u ľudí kultúrnu nízkosť, nie naopak. Každopádne "Najväčší Slovák" žiadnu ohromnú sledovanosť nemal, ľudia už začínajú byť očividne prejedení takýmto odpadom. Ja osobne verím, že národ má na viac, ako len lacno kopírovať korporátne debility zo Západu.

Náhodný okoloidúci

Keď už je reč o súťažiach a oceneniach - podľa mňa je kua hanba, že "americká novinárska obec" si svoju cenu pomenovala podľa rasistu a šovinistu Josepha Pulitzera, narodeného na území dnešného Maďarska (ale "samovyvoleného" pôvodu), ktorý sa "vyznamenal" tým, že šialene nenávidel náš slovenský národ.
Ako to, že proti tom nikto nikdy neprotestoval?

Náhodný okoloidúci

Opis a celkovú atmosféru a pozadie rôznych "oceňovaní" výstižne opisujú Horkýže Slíže v pesničke Bezďák pôjde po červenom koberci.

https://www.youtube.com/watch?v=VTqooKFfnTU

nové