Kozervativizmus - je to dobrý názov pre cestu?

Dosť často sa súčasná situácia popisuje ako boj "lieberalizmu" s "konzervativizmom". Ja tu chcem varovať.

Medzi nami, úplne vážne a dôrazne treba povedať, že “konzervativizmus” je ďalší slogan hodený do verejného diskurzu na chytanie protisystémových prvkov.

“Konzervativizmus” je pojem z minulosti, takže za prvé je dnes pre väčšinu populácie zle znejúci, ťažko sa s ním ide do volebného boja o mládež. Za druhé je "konzervativizmus" umiernený, je tlmiaci, je bezzubý – čo systému vyhovuje. Je paradox robiť s "konzervativizmom" revolúciu, prevrát. Dá sa, ale ťažko. 

Ku “konzervativizmu” sa utiekajú a za “konzervativizmus” sa schovávajú dobrí antisystémoví ľudia, ktorí nechcú byť obviňovaní z fašizmu a iného radikalizmu. Ale konzervativizmus je ako mucholapka, na ktorú sa nalepia a stávajú sa bezbranní.

Preto aj kopa tých nových pseudoalternatívnych portálov a médií sami seba označujú za “konzervatívne” – pretože takým spôsobom ani moc nepodvádzajú – naozaj sa snažia šíriť “konzervativizmus” ako určitú penu na utlmenie nespokojnosti ľudu.

Žiaľ, mnohí ľudia, ktorí to myslia dobre, nenachádzajú iné lepšie definovanie svojho postoja, ako “konzervativizmus” - a nie je to ich chyba – ale je to pre každého jedného z nich politicky videné nebezpečná cesta.

 

Mať naratív, model, že dnešná situácia je boj “konzervativizmu” s “liberalizmom” považujem za umelý, nepravdivý a (zámerne) klamlivý model. Dlhodobo videné nebezpečný naratív.

Konfliktov je niekoľko. Ten základný dlhodobý konflikt ťahajúci sa už storočia, je konflikt mentálny, povahový, po starom povedané “rasový”.

Kedže to je na vysvetlenie bežnému občanovi priveľa, a do priamej politiky súčasnosti nevhodné, sú tu iné reálne konflikty: koflikt “religiozny” a konflikt systému majetkového rozdelenia (sociálny konflikt).

Žiaden ten konflikt nie je “jediný”, ale určite sú dôležitejšie a presnejšie triafajú realitu, ako akýsi krycí umelý pseudoboj “konzervativizmus versus liberalizmus”. Používať toto videnie a tento naratív by viedlo po nejakom čase do stratena, do prehry.

Je pohodlné a krátkodobo možno riešiace situáciu, vyhlásiť sa za "konzervatívneho". Ale nie je to spôsob boja, je to skôr spôsob ústupu, kolaborácie, rezignácie. 
Niekedy sa síce treba stiahnuť do obrany, ale nemôže to byť trvalé.
 
 
 
Ľubov

Aby v ňom nič neplávalo,budeme si musieť povedať,že toto nie je žiadny politický boj ,toto je vojna druhov. Rasa? To by ale musel platiť predpoklad,že aj protistrana má v sebe niečo z človeka.Štyria dospelí negri,ktorí znásilňujú trojročné dieťa a potom ho ešte živé zapália (zdroj infovojna,rozhovor s juhoafrickým belochom)to vo mne definitívne zlomilo. Akáže tu politika,pche?
Politici opakovane a opakovane zamlčiavajú beštiálne zločiny páchané na bielej rase,sú to zločiny z nenávisti,ako posl.prípad vraždy z Nemecka.
Potom to neforemné ide do Francúzska a hanebne uráža svojim riťolezectvom našu vlasť.

Je tu ale možnosť,že sa skutočne svojim tvorcom trochu vymkla spod kontroly a jej iniciatívnosť (to odtrhnutie z reťaze),bude dôvodom,že tak,ako rýchlo ju urobili,tak za pár dní ju pošlú opäť roznášať chlebíčky.

ps. Prepáč,viem,že na sci-fi veľmi nie si . Chápem to,nie je to nič explicitné,je to len umelecká vízia,títo Plejáďania. Proste po Čaputovej a Nicholsonovej potrebujem niečo normálne
https://rutube.ru/video/3c7b44e7ab18027a116d6205e38a0b74/?pl_type=user&p...

Norman

pekné, to je súčasť nejakého celého filmu?
(dosť to ma vizuál z filmu Avatar )

keď som hľadal viac, p onúklo mi tam toto
https://rutube.ru/video/b5d57a5c4a9bbcf0af0b179999e2d1e2/
"ebe a náboženství"
To je niečo iné, ale veselé :-)

Janko Hrasko

Je to z Bessonovho filmu "Valerian and the City of a Thousand Planets".

Hned v uvode boli zniceni.

Norman

vyzerá to na starý dobrý optimistický scifi (podľa prvých 5 minút) :-)

Potom odporúčam prečítať si na vyváženie a vrátenie do reality
https://www.niejetotak.sk/mayer-hilman-o-klimatickej-realite-o-ktorej-ni...

:-)

Ľubov

Škoda,neviem,je to z rutubu,takže sa budem musieť opýtať ruských.Tiež by som si ho chcela pozrieť celý,dobre sa majú,títo ebe. Mimozemské biologické entity. Veru lepšie ako my momentálne.

Norman

človek sa stále učí :-) stiahnuť si to môžeš tu

Ľubov

Už si dám pozor na toto,pokúsim sa.-). Máš pravdu,článok je zásadný a času stále menej. Občas si takto odbehnem niekde inam,a myslím si,že aj ostatným to trocha zapasuje.

Norman

je to diskusný klub, takže všetky témy sú otvorené a vítané.

Ešte k tomu, že nie som na scifi - asi si myslela na tie teórie, že tu behajú ufóni a podobne. Nie, na to neverím, lebo neverím, že by sa vyšia inteligencia nami zaoberala. :-) Majú nas na háku, sme opustená hruda na periférii malej galaxie.

Čo sa týka samotnej scifi ako žánru, samozrejme som na tom vyrastal. Žiaľ, dnes je to zväčša hrôza, ako aj spomínaný film. Tá ukážka ideálneho života je výborná ... ale film je očividne len punk strielačka (aj keď som ešte nevidel do konca).

Náhodný okoloidúci

Mne osobne konzervativizmus splýva so stáročiami osvedčenými hodnotami, ako sú vlasť, národ, rodina, poctivá práca. Len s tým rozdielom mediálne pretriasaným konzervatívcom, že ako ateistu ma viera v cudzieho púštneho boha neoslovuje, je mi cudzia.

mailer

.

Náhodný okoloidúci

Ja viem, že názvy takto pôsobia. Napríklad "progresívci", pričom ich "pokrokovosť" v sebe skrýva rozklad, rozpad a duševnú hnilobu. To isté "demokrati" v USA, ktorí nemajú nič spoločné s demokraciou.

Norman

Vidím, že niekomu vytiekli nervy a všetko svoje vymazal. Neuveriteľné.
To nás teda potrestal.
Stále to hovorím, že dnešnej populácii chýbajú hlavne pevné nervy. A to sa ešte nič nedeje.

Roland Edvardsen

Nechápem týchto ľudí. Oni si neuvedomujú, že takto okato demonštrujú svoju nervovú slabosť, svoju labilitu? Ty a ja máme tiež rozdielne názory na isté veci. Napokon sám som ti písal, že tiež patrím k tým, ktorí majú problém s niektorými krokmi vlády ohľadne Covidu. Nadhľad určite poskytuje slobodu názorov a diskusiu. Ale títo ľudia skrátka nemajú výdrž, ak nie je po ich, potom kolabujú, ako tento mailer. Ako potom môže niekto rátať s takýmito snehovými vločkami pri boji proti našim nepriateľom? Netreba ten web prežívať až tak moc, vážení.

nové