Plošné testovanie

Ako určite už všetci vedia, dnes Matovič - sám a sám - oznámil, že sa vláda rozhodla pre plošné testovanie všetkých občanov na covid.

Nikto na svete to zatiaľ nerobil, žiadna krajina. A to je zrejme hlavná, ak nie jediná  motivácia - prvenstvo.

Nie je jasné, ako by to malo pomôcť - keďže Slovensko sa následne nedá naozaj uzavrieť (ako napríklad Taiwan či Nový Zéland). Po otestovaní infikovaní vraj majú zostať pod samokontrolou v domácej karanténe. To by mohlo fungovať v Japonsku, nie pod Tatrami.

Nebudú testovať všetkých, lebo to má byť do nejakej formy dobrovoľné. Pri dnešných postojoch populácie tam veľká časť ľudí nepôjde, ani keby to bolo povinné.

Matovič s tým podujatím spojil svoj odchod z postu premiéra - ak ho vláda nepodporí, alebo ak k testovaniu vôbec nedôjde. Aspoň v médiách to bolo tak napísané - a tak mnohí, čo by na to testovanie aj išli, tam just nepôjdu pre nádej odchodu Matoviča. OĽaNO má podporu 15%, ale voličov, čo je asi 8% populácie. Tak vychádza odhad, že na testovanie by išlo len 25% populácie.

 

V krízovom štábe nemáme naozajstných skúsených epidemiológov, okrem toho, má tento nový druh vírusu zatiaľ prirodzene dosť neoverené správanie, takže nik nie je naozaj expertom. Takže neverím ani ja, že je toto premyslený krok niekoho, kto sa vyzná.

Testovať sa bude antigénovým testom, nie PCR, ale vraj tiež výterom. 

Ja pochybujem, že akcia, ktorá sa má začať o dva týždne - práve na Dušičky - sa uskutoční. To bude najlepšie, odpískať to, dokonca aj ak premiér neodstúpi.

Jestvuje myšlienka, že si to Matovič má vyžrať až do trpkého konca, ktorú zdieľam. Ja ale nie som ani proti myšlienke, že by si druhú polovicu mohol vyžrať aj napríklad Sulík - tomu by som to tiež doprial, prečo nie.

Pochybujem, že by ktokoľvek z nich dokázal mať v súčasnej nálade obyvateľstva lepšie výsledky. Voľby nie sú aj tak narýchlo možné, takže by musela o novej vláde rozhodovať vlastne Čaputa. Ale to je jedno, aj tak to nik nebude chieť robiť. V zdravotníctve proste hrozí nechutný chaos - možno ani nie kvôli covidu, ale proste z hysterických reakcií labilných lekárov a hlavne riaditeľov v tom obore.

A v podstate z celkových neurotických reakcií v obyvateľstve odporúčam staré dobré "kľud, kľud a kľud". Áno, všetko je inak, ako verejnosti doteraz hovorili. Ale nič nadprirodzené či neprirodzené sa nedeje. Uvoľnite sa, prosím.

A nebudte chorí. Nielen na covid, ale na žiadnu chorobu. Veď viete, nie sme Švajčiarsko. 

 
Náhodný okoloidúci

Matelko na tlačovke otvorene priznal, že spoľahlivosť antigénových testov je pochybná. Preto dve testovania týždeň po sebe.

Ale aj HS priniesli dosť obsiahly odzdrojovaný článok o tom, že samotné vychvaľované PCR-testy podľa metodiky svetovo uznávaného CDC dávali pochybné a falošne pozitívne výsledky. Neviem, či sa už chyba metodiky a zloženia testovacej súpravy odstránila.
https://www.hlavnespravy.sk/vysvetlenie-zahady-chybajucich-umrti-na-koro...

Ak chce Matelko prilákať ľudí na testy, tak sa mu to podarí asi iba pod prísľubom otvorenia krčiem, diskoték, fitiek a povolenia svadieb nad 10 ľudí. A odloženia náhubkov.

Vždy, keď sa niečo deje, nejaký nákup zo štátneho rozpočtu, je namieste otázka, kto sa na tom nabalí. Kurňavírus je pre niekoho zlatá baňa. Či už ide o testy alebo o pripravované vakcíny s neurčitou spoľahlivosťou a pretrvávaním účinku. Len aby to nebola ruská vakcína, lebo tá je v EÚ tabu.

Norman

To sme tu už rpreberali. Každý test má aj falošnú pozitívnosť, pri PCR testoch je to asi 1%. Ten článok , ani jeho link, veru nehovorí žiadne čísla, aká vraj mala byť falošná pozitívnosť niektorých typov testov, a aj to len akejsi podskupiny na jar. Takže v tomto bode ten článok je o ničom. Konieckoncov, ak si redstavíme hypotézu, že na jar boli testy viac deformované, ako si vysvetliť stúpanie tých výsledkov a potom pomalé klesanie? Je to proste téza jedna pani čosi povedala.

Samozrejme, keby aj testy boli akokoľvek presné, vždy je otázka, čo merajú. Pozitívne otestovaný samozrejme nie je "chorý" (nebude kašlať a nezadusí sa, teda nie každý, je to tá IFR (infection fatality rate, nie viac ako percento)), ani nemusí byť šíriteľom (tu vôbec nemožno odhadnúť, kedy a koľko z tých potitívnych sú šíriteľom - ale fakt je, že sa to šíri). Ten test je len jeden indikátor. Je ťažko ľuďom vysvetliť tento abstraktný vedecký prístup. Proste je to niečo, čo sa meria a čo je štandardizované.

Reálanejší indikátor sú chorí v posteliach, v nemocniciach. Ani tu nedosiahneme nejakú objektívnu zhodu, lebo mnohí chorí sú relatívne ok, ale covid sa zdokumentovane môže zhoršiť z hodiny na hodinu, takže aj títo relatívne "pokojní" pacienti musia byť v dosahu možnej intenzívnej odbornej pomoci.( no, to na Slovensku bude málokto - nie každý je národný herec alebo má dosť a správnych známych, aj v nemocniciach pri takýchto pomeroch nie je nič isté).

---
Znova pripomínam, že Čínania to zvládli cestou čistoty, vykorenenia, a mienia pri tom zostať. Západ, plný hnedoidov a slniečkárskych ľudí s vypláchnutým mozgom, ktorých vraj nik nemôže prinútiť si zobrať záchrannú vestu, keď sa blíži vysoká voda - nuž, ti na Západe si zvoli cestu takpovediac špinavých nehygienických negrov. Taká už je teraz naša spoločnoeť - slabá a defétistická. Alebo práve takú ju chcú globálni manipulátori práve mať. Zvlášť teda Európu, ktorú chcú v podstate premoriť hnedoidami, ale aj epidémia sa im hodí na oslabenie spoločnosti.

Tu na Slovensku by som ľuďom odporučil sledovať, aké opatrenia robia inde vo svete. V Belgicku zákaz nočného vychádzania, podobne v Španielsku atď atď atď. Ak by to Slováci sledovali aspoň trocha, ušetrili by si mnoho stresu, že nejaké opatrenia sú iba na Slovensku. Reakcie z Nemecka sme mali aj tu - nik sa tam s tým neserie, určite ešte menej, ako tu. Počuli ste nemeckých politikov škomrať a plakať pred novinármi, aby sa aj oni vyjadrili, "čo máme robiť"? .To určite nie a ani nikdy nebudete počuť - to iba tu si časť ľudí takto predstavuje tú ich "demokraciu". Ani v Rakúsku, ani vo Švajčiarsku anarchiu neakceptujú. Ale ani v Česku.

Náhodný okoloidúci

PCR-testy a antigénové testy majú odlišné príčiny nespoľahlivosti.

V prípade PCR-testov sú to chyby pri replikácii RNA vírusu polymerázou, čím viac cyklov, tým viac chýb.

Pri antigénových testoch pre zmenu ide o citlivosť. Ak máš málo vírusu, antigénový test máš negatívny, ale o niekoľko hodín alebo dní sa vírus namnoží a si pozitívny a možno aj šíriteľ.

No a pošuškáva sa, že časť lôžok v nemocniciach zaberajú ľudia, ktorí nemajú inú možnosť ako byť v karanténe mimo svojej rodiny.
Na ventilátory by som sa nespoliehal, je možné, že práve násilné vháňanie vzduchu pod tlakom do poškodených pľúc pacienta dorazí, či už poškodením zvyšných funkčných alveol alebo zavlečením infekcie. Ani Remdesivir nie je žiadna výhra, zaberá iba u už vyliečených pacientov.

Norman

ten článok v HS bol o PCR testoch, ak sa nemýlim, nie? Bol o (údajnej) chybe meraní na jar. To je dosť o ničom - nuž ale niečo treba písať. Stále tam lehotský udržiava strednú neutralitu v názoroch, v podstate to oceňujem či chápem, aj keď kamufluje tak aj onak.

Hej, antigénový test je ten test "skenovací", rýchly, menej presný. To už je druhá téma.

Čo sa týka lôžok v nemocniciah - práve na to som už narážal v predošlom, že liečiť sa môžu aj ľudia, ktorí sú relatívne v pohode. Ale netreba mať obavy, čistých karanténistov a podobne nebrali do nemocníc ani v prvej vlne (hovorím o krajinách, kde jarná vlna bola naozaj reálna, napríklad o Nemecku a podobne, odkiaľ máme informácie). Teda netreba sa báť, že by to hrozilo - zdravoťáci si to sami ustrážia, aby nemuseli obskakovať takých - a myslím, že ani nik z nich nebude mať záujem ležať v nemocnici - ty by si tam išiel, ak by si nemusel?
Okrem toho, ak je niekto pozitívny, jeho rodina sa ocitne automaticky tiež v karanténe.

Aby nevzniklo nedorozumenie v jednej veci:
ja osobne som veľmi skeptický čo sa týka konkrétneho medicínskeho priemyslu. To, že "špinavé pumpička" aj v prvej vlne pravdepodobne prispeli k úmrtnosti sa teraz už píše - no proste nik učený z neba nespadá, nebol to zámer, aj to je súčasť epidémie, takéto efekty a nebezpečenstvá. Rendezivir už aj oficiálne zamietli ako nefunkčný (ale možno o pár dni zas oficiálna veda predloží "dôkazy", že je funkčný - no holt, moderná západná mediciína). Teda tak je to s (mojou) dôverou v nemocnice.
Ale zas predpokladám, že v prípade aj takýchto veci predsa len ponúkajú väčšiu pomoc. Topiaci sa aj stebla chytá.
Ale určite neponúknu takú pomoc, akú mal napríklad Trump či Bolsonaro, ba ani takú, akú mal Kňažko ( i keď, ako ste mohli vidieť, ten vyzeral ako znovuzrodený - ale po troch dňoch v hrobe (vtip)).

Náhodný okoloidúci

Hej, článok na HS od Lehotského sa týkal PCR a týkal sa pôvodnej verzie testov z jari a odstránenia ich chybovosti.

No a na TA3 vraj odznelo (nezachytil som to priamo, len z diskusie na nete), že antigénové testy nie sú vhodné pre bezpríznakových, čo je o niečo viac ako 5 miliónov obyvateľov Slovenska... Hlavné je, že Matelko bude svetový.

Roland Edvardsen

Z toho čo som čítal, tak takéto plošné testovanie by bolo dosť náročné, nehovoriac o spoľahlivosti takýchto testov. Ono to zase vyzerá na obdobný nápad ako bol ten "black-out". Matovič sa zase snaží prekryť svoju neschopnosť (a aj posledný trapas v Bruseli) okázalým marketingom. Atmosféra v spoločnosti je čoraz hustejšia, nečudoval by som sa, ak by Matovič, kľudne aj do konca tohto roka, skončil ako Fico.

Norman

preto som sem začal dávať veci z Čiech, aby sa tu rozlíšilo medzi problémom covid a špedifickými sympatiami či antipatiami voči Matovičovi. Toto zväčša nie je o Matovičovi. Ale keď sa začnú robiť veci, ktoré sa nikde inde nerobia (plošné testovanie), tak to naozaj treba dať pozor - a po prehodnotení je to to teraz naozaj jeho úplný krok mimo. Slovensko je stále s číslami na tom dobre a teda nie je dôvod byť radikálny. A hlavne - Slovensko nemá zdroje, teda ani ľudí, aby niečo také predviedlo. A prospech? - pochybný.

Okrem toho, sledovať Čechy je teraz veľmi poučné aj preto, lebo sú vpredu čo sa týka nielen testov, ale aj ľudí v nemocniciach, ale už aj v počte smrteľných prípadov. Je možné, že sa ukáže, že covid je už minulosť - to ani boh naozaj dopredu nevie, ako a ako rýchlo budú postupovať vírove mutácie v tomto smere. Ak by nezmutoval, celá doktorská múdrosť so špinavými pumpičkami na dýchanie a rendezivirmi očividne môže ísť do kýbla - ale biologická evolúcia hovorí, že selekcia platí aj vo svete vírov - aj španielska chrípka skončila sama.

Ale Češi sú teraz naozaj dobrý experiment, kedže sa na také niečo NECHTIAC z dôvodu vlastnej blbosti dali - ja by som také niečo so svojím národom nerobil. So žiadnym národom by som to nerobil - ale pouč anarchistov, pirátov, švejkov, havlistov a antifašistov. Môžu si za to sami - podobne ako časť rovnakých magorov na Slovensku za to môže tu.

sandro

Uplny suhlas, najma s hranicami. Moze to fungovat jedine v kombinacii s tazkymi opatreniami, ktore ale je mozne urobit v Cine, nie v EU(videl som video, kde neochotu otestovat sa vyriesili cinske organy baranidlom na dvere a naslednym vyterom z nosa:) ). Navyse hranice nikto zatvarat nejde, takze cela tato akcia "Gulovy Matovic" bude dobra iba ako statisticky udaj a aj to dost nepresny.

Ľubov

Poznam pribeh jednej mensej cestovky,ktora tento rok skoncila. Teraz v novembri by uz inkasovali Thajsko a podobne destinacie.
Pokial nasi ludia prestali cestovat do zahranicia,o to viac sa zacali presuvat po Slovensku,Cesku,Rakusku. Akvapark v Poprade bol natrieskany este pred tromi tyzdnami.
Mozno aj to je jedna z pricin narastu ,boom domacej turistiky.... teraz uz len s napatim cakam,ci testovanie bude povinne.

Norman

nuž, tešili sme sa predčasne,

z tlače:
Svoje slová o demisii v Markíze vysvetlil tak, že by ju podal, keby nenašiel politickú podporu ani v koalícii. Keďže však koaličné strany súhlasia, demisiu dávať nebude.
--
a je to.
Kedže demisiu už dávať nebude, tak sa teraz môže celý humbug s plošným testovaním odpískať. Zle si to všetci vyložili, okrem toho, do dvoch týždňov už bude vidno pozitívny dopad terajších opatrení ... (to druhé naozaj).

Náhodný okoloidúci

Také sklamanie, takééééé sklamanie...

Hypotetická otázka - ako by ľudia zareagovali, keby sa pre plošné testy rozhodol Matelkov najlepší kamarát, no ten s tými jamkami na líčkach. Bola by väčšia ochota nechať si špárať v nose?

Norman

Pellegrini by to vedel lepšie ponúknuť.
Ale v tomto stave by ľudia boli proti všetkému. Sú preťažení, strácajú nervy.
A ťažko obhájiť či presadiť niečo, čo je objektívne neobhájiteľné.

Luko

Prečo nosíme "náhubky"?
Lebo: https://www.osel.cz/11404-vysvetleni-k-rouskam.html

Toto by asi mali odvysielať v správach TV.

Luko

... som zastaviť tak celkom dobrú dišputu, prepáčte (a pokračujte).
Nech je ako chce, tú "handru" nosiť budem aj ďalej (možno zbytočne, ale kto o tom vie, čo je je istosta, však?).

ilusion

Drbe im už úplne? V roku 1831 vypuklo Východoslovenské roľnícke povstanie. Či to bol spontánny výbuch, to je otázka. Rozbuškou k povstaniu bola chudoba a hlavne epidémia cholery. Spustili ho hlavne protiepidemiologické opatrenia - páni sypali vápno do studní. Ľud či už sám od seba alebo ho niekto podnecoval, sa vzbúril.

Ok rúška, karanténa, v pohode aj keď ja som skôr skeptik. Ale načo zbytočne dráždiť ľudí? Alebo práve o toto im ide? Len dúfam, že keď už páni nemajú rozum, ľud ho tentoraz bude mať viac.

Ľubov

mi vcera hovorila o svojich obavach,ako vycistia triedu (je to aj pravidelny volebny okrsok,kde sa budu konat odbery),ked je jasne,ze s dezinfekciou priestorov im nikto nepomôze.Dnes som natrafila na tento prispevok,
https://www.youtube.com/watch?v=I92zCBvUiDg&ab_channel=zazracnedieta zdravotnik hovori o tom istom,co vcera ona.

Na druhej strane,bude to cena,ked sa dozvieme o sebe definitivnu pravdu. Kolki z nas chcu podporit sukromny biznis trnavskej firmy,naviazanej na Olano a Sas,tak do toho ... Matovic a Sulik vam podakuju,pred utekom zo Slovenska sa im par milionov hodi.

Norman

člolek z praxe, racionálny.
Sám povedal, že je za testovanie (možnosť ľahkého a lacného testovania by určite pomohla ) - ale nie takto.

Humbug "armáda" - armáda nemá sily a nemá ako podstatne pomôcť, je to číra kamufláž. Armáda má okolo 13 000 ľudí, vrátane generálov, odberných miest bude vyše 5000.
Armáda by sa mala pripravovať, aby obmedzila cigánske lazy, keď sa tam všetci zamoria a budú generovať ťažko chorých infekčných do nemocníc.

Ale hlavne - plošné testovanie ja akoby priklonenie sa na stranu, že covid nie je až tak nebezpečný, keď sa toto môže robiť. 4 miliony ľudí, 5 tisíc miest, to je skoro 1000 ľudí na jedno odberné miesto. Na koľko dní? Na koľko hodín?

nové